Liga šampiona najverovatnije menja sistem takmičenja 1Foto: EPA-EFE/ SALVATORE DI NOLFI

Fudbalska Liga šampiona kakvu trenutno poznajemo najverovatnije za nekoliko godina neće postojati.

Britanski Skaj sport i magazin Tajms objavili su da Evropska fudbalska asocijacija (UEFA) namerava da promeni format Lige šampiona kako bi se igrao veći broj utakmica, a sve, naravno, zbog veće zarade.

UEFA na stolu navodno ima dva predloga, jedan koji bi mogao da počne da se primenjuje od 2024. godine i drugi koji bi mogao da krene da važi ranije. Prvi predlog odnosi se na dve grupne faze.

Umesto četvrtfinala, formirale bi se dve nove grupe od po četiri ekipe, a zatim bi prve dve išle u polufinale ili bi samo prvoplasirani igrali finale.

Slični formati već su bili isprobani sredinom devedesetih godina prošlog veka, ali su se u praksi pokazali neuspešnim.

UEFA je 1992. prvi put probala sistem po kome se umesto četvrtfinala formiraju dve grupe iz kojih pobednici odlaze direktno u finale, ali je taj format napušten posle dve sezone.

Praksa je pokazala da takmičenje nema istu draž ako se direktno iz grupe ide u finale, a u pitanju je bio i prilično nepošten sistem jer se lako moglo dogoditi da i drugoplasirani tim ima isti broj bodova, a da u borbu za pehar ode onaj koji ima bolju gol razliku.

Eksperimentisala je kasnije UEFA i sa dve grupne faze, ali se i to ispostavilo nedovoljno dobrim.

Stadioni u prvoj fazi po grupama uglavnom nisu bili puni jer su navijači očekivali prava uzbuđenja tek u drugoj fazi, pa se i od ovog načina takmičenja odustalo.

Na kraju je u drugoj polovini devedesetih pronađen sistem sa četiri, pa šest, pa osam grupa koji i danas funkcioniše.

Drugi predlog koji bi interesne grupe u UEFA volele da implementiraju već od sezone 2021/22. odnosi se na to da ostane isti format, ali da grupe imaju po šest učesnika.

Time bi se povećao broj utakmica po ekipi sa šest na deset u grupnoj fazi, a srazmerno bi i zarada od sponzora i televizijskih prava takođe bila uvećana.

U kalendaru bi se za evropske utakmice dodala još dva termina u decembru, a faza po grupama počela bi već pred kraj avgusta, pre prvih sezonskih utakmica reprezentacija.

Jedna od ideja je i da se u dve dodatne nedelje preuzme princip košarkaške Evrolige, pa da se tako jedno kolo odigra u ponedeljak i utorak, a sledeće već u četvrtak i petak, te bi tako u dve nedelje mogle da se održe četiri utakmice.

Sve ovo na papiru zvuči izvodljivo (nekome možda i smisleno), međutim u praksi neće biti nimalo lako primenljivo.

Nacionalna prvenstva sa po 20 klubova, uz domaće kupove, već su dovela do toga da igrač u proseku godišnje odigra između 40 i 50 utakmica.

Mnogi klubovi već imaju u rosteru dva kompletna tima, a dodatni mečevi u Evropi možda bi ih naterali da dodatno gomilaju igrače.

Predlog proširenja Lige šampiona navodno guraju Real Madrid, Barselona i italijanski, nemački i francuski klubovi, dok je trenutno glavni protivnik Engleska.

Premijer liga je već sama po sebi unosnije takmičenje od Lige šampiona, te bi engleskim klubovima dodatne obaveze u Evropi, uz dva nacionalna kupa, bile samo smetnja.

Američki fudbal (NFL), bejzbol i NBA liga još uvek su profitabilnija takmičenja od Lige šampiona, što je verovatno glavni razlog zašto UEFA želi da menja model takmičenja ne bi li se povećala zarada.

Sa klubovima iz SAD trenutno po zaradi mogu da se porede samo Barselona, Real Madrid i još nekoliko ekipa iz Premijer lige.

Zbog toga treba očekivati da se u narednoj deceniji evropski kupovi sve više zatvaraju, poput Evrolige, za krem društvo koje može doneti željenu zaradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari