Monako i Panatinaikos pobedili u derbijima, Kalates stigao do 2.000 asistencija u Evroligi 1Foto: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Košarkaši Monaka bili su bolji od Virtusa (78:81), a Panatinaikos od Fenerbahčea (74:63) u derbijima večeri 26. kola Evrolige, dok je Barselona lako savladala Albu (93:77).

Monako je odlično otvorio meč u Bolonji, tokom druge deonice tri puta imali prednost od deset poena, a pet minuta pre kraja prvog poluvremena su vodili sa 36:23.

U nastavku Virtus je zaigrao agresivnije u odbrani i sredinom treće deonice stigao do egala 45:46.

Na 60 sekundi pre kraja, Lojd je pogodio dva penala za vođstvo gostiju od 79:78, a potom je Lundberg u tri napada promašio šut za tri poena, da bi konačan rezultat postavio Žaite sa penala.

Najefikasniji u sastavu Monaka bili su Džordan Lojd sa 24, Majk Džejms sa 21-im, Eli Okobo sa devet poena. Kod Virtusa, Marko Belineli je postigao 21, Ife Lundberg 15, Tornike Šengelia 12, Ognjen Dobrić dva.

Panatinaikos je u svojoj dvorani uspeo da savlada Fenerbahče i tako se vrate na pobednički kolosek posle poraza u Kaunasu od Žalgirisa.

U redovima pobedničke ekipe najraspoloženiji je bio Kendrik Nan koji je utakmicu završio sa 23 poena, bivši centar Partizana Matijas Lesor je bio na pragu novog dabl-dabl učinka sa 13 poena i sedam skokova.

Kod ekipe Fenerbahčea Džanatan Motli je bio najefikasniji sa 16 poena i pet skokova, Tarik Biberović je odigrao možda i najbolju utakmicu u ovoj sezoni Evrolige, jer je ubacio 12 poena, isto koliko je imao i Nik Kalates koji je na ovom meču postao prvi košarkaš u istoriji elitnog takmičenja koji je stigao do 2,000 asistencija.

“Zeleni“ su vodili od druge četvrtine, povremeno i sa deset poena viška, ali je Fener pet minuta pre kraja spustio prednost domaćina na 63:58.

Panatinaikos je odmah preko Nana i Mitoglua, poveo sa osam poena prednosti (69:61) i obezbedio trijumf.

Barselona je bez većih problema opravdala ulogu favorita protiv Albe. Na poluvremenu je vodila sa 51:39, da bi početkom nastavka stigla do 59:39, a zatim je mirno privela meč kraju.

Najefikasniji u sastavu Barse bili su Vili Ernagomez sa 18, Nikolas Laprovitola sa 15, Rokas Jakubaitis sa 13, Jan Veseli sa 11, Nikola Kalinić sa devet poena. Kod Albe, Tim Šnajder je postigao 14, Mateo Spanjolo 11, Malte Delov devet poena.

Valensija – Olimpijakos 65:78

Tabela: Real 22-4, Barselona 18-8, Virtus 16-10, Panatinaikos 16-10, Monako 16-10, Fenerbahče 15-11, Olimpijakos 15-11, Baskonija 14-12, Valensija 13-13, Makabi 13-13, Partizan 12-14, Armani 11-15, Žalgiris 11-15, Bajern 11-15, Efes 11-15, C. zvezda 10-16, Asvel 5-21, Alba 5-21.

Parovi sledećeg kola – Ćetvrtak (29. februar): Alba – Makabi, Virtus – Valensija, Partizan – Efes (20.30), Real – Panatinaikos. Petak (1. februar): Fenerbahče – Baskonija, Žalgiris – Valensija, Asvel – Armani, Barselona – Monako, Bajern – Crvena zvezda (20.30).