Neporažena Crvena zvezda "pustila" Makabi u Ligu šampiona, Pavkov presudio svojima 1foto: Starspot

Srpski prvak nije izgubio ni 24. meč u svojoj kući u nizu (2:2), ali ga je učinak u prvoj utakmici plej-ofa kvalifikacija za elitno takmičenje (3:2) koštao odlaska u grupnu fazu Lige Evrope.

Naš tim je od početka imao više od igre, češće prelazio na suprotnu polovinu terena i na sve načine tražio priliku da se što pre izjednači sa gostima u ukupnom rezultatu. Strpljivo, ali uporno, što mu se umalo isplatilo već u 12. minutu. Međutim, kada je Gelor Kanga tukao posle povratne lopte Bukarija, njegov niski šut sa distance zaustavila je desna stativa.

Mogao je Gabonac da „otvori“ izraelsku ekipu i u 24. minutu, ali je tada golman Džošua Koen, uz nešto muke, zaustavio udarac sjajnog veziste iz velike daljine.

A, onda se „pojavio“ Aleksandar Pešić i uradio što i pre nedelju dana. Aleksandar Katai poslao je oštru loptu sa levog boka, Goldber ju je blokirao, međutim poovratnik u napad petostrukog uzastopnog prvaka Srbije našao se na pravom mestu u pravom trenutku, da odbitkom sprovedenim u mrežu Amerikanca još više zapali atmosferu na krcatim tribinama (27).

Nedugo zatim malo je nedostajalo da se i Mirko Ivanić upiše u strelce, ali je njegov efektan volej završio pored okvira gola Makabija, koji je trpeo veliki pritisak maltene u svakoj akciji crveno-belih, potpuno osujećen u svojim karakterističnim ultra brzim tranzicijama.

Uprkos tome nije gubio glavu, mada se povremeno stihijski i panično branio od „osica“ iz Ljutice Bogdana, a kada je došao do svog prvog kornera posle pola sata Milan Borjan morao je da se potrudi da zaustavi pokušaj Šerija.

Nisu, međutim, Izraelci uspeli da izbegnu dupliranje minusa. U smiraj prvog poluvremena Ivanić je potpuno preokrenuo tok dvomeča, na kraju jedne fantastične akcije. Katai je „štiklom“ dodao „bubamaru“ Pešiću, ovaj nesebično proigrao Zvezdinu „četvorku“, a momak iz Bačkog Jarka iz teške pozicije, šutem iz prve, pojačao prednost (43).

Sve je išlo kao po loju i trenerskim zamislima Dejana Stankovića, pogotovo kada je Borjan u svom stilu odbranio penal Dolevu Hazizi u nadoknadi vremena (45+4), (uz pomoć video tehnologije) dosuđenog zbog igranja Slavoljuba Srnića u šesnaestercu, a onda je usledio hladan tuš od izabranika Baraka Bahara od kog je zenemeo ceo stadion.

Sekunde su delile Crvenu zvezdu od fantastičnih i zasluženih 2:0 na poluvremenu, kada je Kanga loše reagovao daleko od svog gola, koncentrisani Daniel Sandgren munjevito reagovao, a reprezentativac Kanade, loše postavljen i nespreman, samo ispratio kako defanzivac iz Švedske, sa čitavih 30 metara, ponovo komplikuje prolazak u najjače UEFA takmičenje (45+5).

Uvodni deo drugog dela meča zarotirao je uloge, Makabi je odlučno i žučno krenuo po još jedan pogodak, pa je Zvezda primorana da bude defanzivna. Da li zbog toga ili po ranijem planu, tek Stanković je ubrzo izveo Kangu, što je ovaj toliko teško primio da je sve vreme prigovarao šefu, začuđeno i razočarano vrteo glavom dok svoje mesto na sredini terena nije prepustio Kingsu Kangvi.

Iz tolikog poseda lopte i maksimalne agresije fudbalera kluba starijeg od jednog veka, u 64. minutu, lako su mogli da se izrode izjednačenje i(li) ponovna podređenost crveno-belih u dvomeču, a to što nisu ide na dušu Borjanu i njegovom majstorskom bacanju na udarac Kornua.

Francuz je propustio da bude junak, a potom i antiheroj, kada se činilo da je rukom regaovao tamo gde to nije dozvoljeno. Publika je burno protestvovala, tražeći kazneni udarac, ali se Englez Entoni Tejlor u ovoj situaciji nije konsultovao sa kolegama iz VAR sobe, niti su mu oni sugerisali da je bilo nešto sporno u tom momentu.

Ni posle 30 minuta u nastavku, nekadašnji kontinentalni i svetski vladar nije uspeo da ponovo uđe u svoj ritam, nametne se kroz pas igru ili makar kontranapadima izbunari novi pogodak, vredan više desetina miliona evra zarade iz nagradnog fonda Evropske fudbalske federacije, pa je stručni štab probao sa drugim centarforom, jer je Pešić otišao na klupu, a sa nje ušao česta zlatna rezerva Milan Pavkov.

Uskoro su mu se pridružila još dvojica „drugopozivaca“, Seku Sanogo i Ibrahim Mustafa, što je dovelo Srnićevog izmeštanja na poziciju levog beka (unesto izvedenog Rodića), sve u nameri da se preuzme sredina terena, pritisne rival i bez produžetaka obavi posao.

Ništa nije urodilo plodom, naprotiv Makabi je u 90. minutu naplatio dominaciju posle povratka iz svlačionice. Učesnika Lige šampiona odlučio je Zvezdin čovek Pavkov, tako što je loptu iz slobodnog udarca Acilija smestio iza leđa Borjana.