Partizan se dobro namučio sa Cedevita Olimpijom, ali joj je vratio milo za drago 1foto: Dimitrije Vasiljevic/STARSPORT

Košarkašima kluba iz Humske baš nikako ne leže susreti sa slovenačkim timom, ali su ovog puta, na kraju velike drame, našli načina da dobiju meč sa svojim dužnikom iz ABA lige – 76:73, (17:23, 27:23, 20:20, 12:7).

Partizan je novi duel sa svojim starim „dželatom“ dočekao u fantastičnoj formi i seriji pobeda, samo nekoliko dana posle „slamanja kičme“ Olimpijakosu i velikog iskoraka ka Top osam Evrolige.

Rešen da se Cedevita Olimpiji revanšira za jedan ovosezonski poraz u ABA ligi i dve izgubljene utakmice u prošlom izdanju regionalnog takmičenja, odnosno zadrži prvo mesto do kraja ligaškog dela.

Bez glavne zvezde i košgetera tima, (zbog incidenta posle večitog derbija sa Crvenom zvezdom) suspendovanog Matijasa Lesora, ali uz podršku više od 15-ak hiljada ljudi u Štark areni, nije ipak dobro krenuo.

Početak duela bio je tvrd (2;2, 4:4), a onda se slovenački tim odlepio na plus sedam (6:13). Teško je beogradski sastav dolazio do poena iz akcija, ali su tajm-auti i uputstva Željka Obradovića probudili ekipu.

Za uvodnih 10 minuta, crno-beli su ubacili mizernih pet poena iz igre (12 sa linije penala), ali ih je serija od 9:0 rezultatski približila samouverenim i raspoloženim gostima. I najavila preokret u drugoj dekadi.

Dizanje šuterskih procenata i zatezanje odbrane obrnuli su uloge, pa je Partizan poveo u 15. minutu (28:26). Poduže je držao distancu (30:29, 34:32, 40:37…) da bi Adams jednim polaganjem i trojkom iza toga vratio vodu na vodenicu protivnika, a naš ABA-ligaš ipak u minusu otišao na poluvreme (44:46).

Uprkos činjenici da je perfektno izvodio slobodna bacanja -16/16. Međutim, navijači su mogli da vide brzu i atraktivnu košarku na obe strane, obeleženu poenerskim dvobojem Smailagić (12) – Farel (14).

Gosti su bolje otvorili i treću četvrtinu, a domaćin ih sustigao i psretigao u 22. minutu. Panter je kapitenski, pod faulom, provukao loptu kroz mrežicu a onda iskoristio i dodatno slobodno bacanje (52:50).

Ni to nije uzdrmalo rivala, ostali su na nogama i uzvratilu udarac (52:53, 52:55, 56:57)… Ni Partizan se nije dao, samo što je promašivao prilike da uzme stvar potpuno u svoje ruke i konačno prelomi meč.

I stigla ga je kazna, jer je Cedevita Olmpija u zadnjih 10 minuta ušla sa vođstvom (64:66). A, onda nastavila gde je stala. Madar nije pogodio zicer, što je Jeremiću dobrodošlo da ubrzo uveća zalihu (64:69).

Partizan je za to vreme nizao lične greške i minute bez poena (više od pet!), sve dok Trifunović nije u 36. minutu, sa distance, prekinuo realizatorsku agoniju (67:69). Egzum je potom dodatno smanjio razliku, a onda Papapetru trojkom, na kraju sjajne akcije, odškrinuo vrata važne pobede (71:69).

Naravno, tu nije bio kraj drami, jer je Cedevita Olimpija imala šanse da se vrati u život, kao i Partizan da pobegne u bezbednu zonu. Neizmenično su brljali, s tim da je Egzum ubacio jedno slobodno bacanje (72:69), a Radović i Ferel na isti način produžili nadu svom timu (72:70, 72:71).

Ubio ju je Zek Ledej, tako što je preciznim izvođenjem „penala“ posle ofanzivnog skoka, 29 sekundi pre kraja rovovske borbe, nagovestio minimalan ali kao trospratnica velik trijumf (74:72), Gosti nisu iskoristili trojku za preokret, Radović se poslednji trznuo (74:73), a Egzum iz slobodnih bacanja skinuo kamen sa srca Obradovića, njegovih izabranika i svih Grobara.

Posle jedne mrtve lopte pod košem Beograđana, spornog auta i sudijskog gledanja snimka Ljubljančani nisu stigli ni mogli za preostali sekund da naprave čudo. I spreče erupciju oduševljenja na tribinama, kao vesnik nove evroligaške utakmice pod svodovima Štark arene. Već 28. marta, kada će crno-belima na crtu Barselona.

Do povratka Obradovićeve čete na parket ostaje zabeleženo da su protiv Cedevita Olimpije najefikasniji bili Joanis Papapetru sa 14 poena, Zek Ledej (13), Alen Smailagić (12), Kevin Panter i Dante Egzum (po 10 poena). U poraženom sastavu su se istakli Džoš Adams (19), Jogi Ferel (17) i Karlo Matković (14).