Ekipa Meklarena potvrdila je dominaciju ove sezone i na stazi u Monci. Prvi kroz cilj u trci na legendarnoj italijanskoj stazi prošao je aktuelni svetski šampion Fernando Alonso, koji je tako sačuvao pol-poziciju osvojenu na subotnjim kvalifikacijama.
As iz Ovijeda tokom cele trke je bio dominantan, a prvo mesto izgubio je samo kada je prvi put otišao u boks.

As iz Ovijeda tokom cele trke je bio dominantan, a prvo mesto izgubio je samo kada je prvi put otišao u boks. Da trijumf britanske ekipe, koju 13. septembra očekuje saslušanje u vezi s navodnim špijuniranjem Ferarija, bude veći potrudio se vodeći u generalnom plasmanu Luis Hamilton osvojivši drugo mesto.
Mladi as, doduše, u samom finišu trke, posle drugog odlaska u boks, morao je da juri Raikonena, ali već u prvoj krivini prestigao je Finca i vratio se na drugo mesto koje nije ispustio do kraja trke. Drugi vozač Ferarija Felipe Masa nije uspeo da završi trku pošto je u 11. krugu došlo do kvara na njegovom bolidu i morao je da odustane.
Četvrto mesto u Monci osvojio je vozač BMW Zaubera Nik Hajdfeld, peti je bio njegov timski kolega Robert Kubica, dok je šesti kroz cilj prošao Niko Rozberg (Vilijams). Bodove na trci u Monci još su osvojili Hajko Kovalainen iz Renoa i član Honde Dženson Baton.
U generalnom plasmanu i dalje vodi Hamilton sa 92 boda, tri više od Alonsa, dok je trećeplasirani Raikonen sakupio 74 poena. Kada je u pitanju konkurencija konstruktora, Meklaren se ovim trijumfom učvrstio na prvoj poziciji sa 166 bodova, 23 više od drugoplasiranog Ferarija.
Sledeća trka Formule 1 vozi se 16. septembra u belgijskom Spa Frankošampu.