Srbija bolja i od Portorika, na redu je Južni Sudan 1foto Srđan Stevanović/Starsport

Košarkaši Srbije pobedili su Portoriko sa 94:77  u okviru drugog kola grupe B na Svetskom prvenstvu koje se igra na Filipinima, Indoneziji i Japanu.

Izabranici Svetislava Pešića odigrali su dva različita poluvremena, ali su zacrtani cilj ostvarili.

U prvom poluvremneu igra Srbije je bila lepa, atraktivna i poletna, a u drugom Portoriko se značajno poboljšao u fazi napada i u par navrata je pretio da razliku spusti na jednocifreni minus.

Prvih 20 minuta igre su obeležili sjajni šutevi za tri poena mladog Nikole Jovića, kao i agresivnost u odbrani reprezentacije Srbije iz koje su se stvarale mnoge kontre koje su kasnije bile uspešno realizovane.

U drugom delu igre zakazao je napad Srbije pa je tu deonicu utakmice dobila selekcija Portorika rezultatom 50:37.

Najefikasniji u selekciji Srbije bili su Bogdan Bogdanović i Nikola Jović sa po 17 poena, dok je 15 ubacio Aleksa Avramović.

U narednom kolu Srbija igra protiv Južnog Sudana, a ta utakmica je na programu 30. avgusta sa početkom u 10 časova.

Uživo praćenje utakmice između Srbije i Portorika možete videti u nastavku teksta:

40. min – Druga pobeda Srbija na Mundobasketu. Ovoga puta su „Orlovi“ bili bolji od Portorika 94:77.

37. min – Vanja Marinković trojkom donosi +20 Srbiji – 91:71.

36. min – Bogdanović serijom poena donosi značajnije vođstvo Srbiji – 88:71

34. min – Portoriko se raspucao i sada je prišao na samo 12 poena zaostatka – 81:69.

33. min – Avramoć siguran sa linije za slobodna bacanja za +15 Srbije – 81:66.

33. min – Portoriko stiže na samo 13 poena zaostaka – 79:66.

32. min – Portoriko smanjuje prednost Srbije – 79:63.

30. min – Kraj treće četvtrtine. Srbija vodi 75:58. U trećoj deonici Portoriku je zaigrao mnogo bolje u napadu i taj period igre je rešio u svoju korist 31:18.

28. min – Portoriko posle dugo vremena na „ispod“ 20 poena zaostatka – 73:54

27. min – Bogdanović jednom precizan sa linije za slobodna bacanja, Srbija vodi 72:49.

24. min – nova serija Portorika, ovoga puta 6:0. Selektor Srbije Svetislav Pešić je prinuđen da zatraži taj-aut. Srbija vodi 62:40.

21. min – Serija Portorika od 5:0 na samom početku drugog poluvremena.

20. min – Poluvreme. Srbija vodi rezultatom 57:27.

17. min – trojka Bogdana Bogdanovića za + 30 Srbije – 51:21.

16. min – I Gudurić pogađa za tri poena, Srbija vodi 46:17.

16. min – Nakon trojke Avramovića, selektor Portorika prinuđen da zatraži drugi taj-aut an utakmici. Srbija vodi 41:17.

15. min –  Srbija kontroliše ritam utakmice i vodi rezultatom 38:17.

13. min – Avramović prvi u kontri, Srbija vodi 34:15.

11. min – Gudurić precizan oba puta sa linije za slobodna bacanja, Srbija ima novu najubedljiviju prednost na utakmici – 32:15.

11. min – Avramović precizan iz igre 2+1, Srbija vodi rezultatom 30:15.

10. min – Portoriko je došao do neke igre u finišu četvrtine pa na kraju prve deonice meča gubi 12 poena razlike – 15:27.

7. min. – Dobrić iz „odbojke“, Jović nakon prodora, a Milutinov iz kontre – Srbija vodi 25:9.

6. min. – Jović je izuzetno raspoložen, sada je precizan u šutu za dva poena. Srbija vodi 19:7.

5. min – Nakon nove trojke Jovića Srbija ima prvi put dvocifrenu prednost 17:5.

4. min – Srbija uzvraća istom merom za novu prednost 12:5.

3.  min – Portoriko vezuje seriju 5:0.

2. min – Nikola Jović pogađa novu trojku. Srbija vodi 8:0 posle samo minut i po utakmice. Selektor Portorika je prinuđen da zatraži tajm-aut.

1. min – Ognjen Dobrić nakon ukradene lopte donosi prvu prednost Srbiji 2:0. Nikola Jović u narednom napadu pogađa trojku.

Meč dočekuju u dobrom raspoloženju, nakon ubedljivog trijumfa nad Kinom 105:63.

Sa druge strane i košarkaši Portorika krajnje osokoljeni ulaze u današnji meč, nakon što su savladali Južni Sudan rezultatom 101:96 posle produžetka.

„Orlovi“ su u okviru priprema za Mundobasket već igrali protiv Portorika i u Štark Areni ih savladali rezultatom 110:75.

Otežavajuća okolnost po srpski tim je povreda Filipa Petruševa, koji neće biti u ekipi. On je na meču protiv Kine povredio skočni zglob prilikom jednog skoka.

Selektor Srbije Svetislav Pešić danas proslavlja 74. rođendan i nema dileme da će se igrači potruditi da mu poklone pobedu.

Srbiji je ovo peto uzastopno Svetsko prvenstvo, odnosno „Orlovi“ nisu propustili nijedno takmičenje otkako je Srbija samostalna država (2006).