Srpskim asovima još šest odličja u Rušama 1

Srpski strelci su dominirali u takmičenjima pištoljem drugog dana 24. Međunarodnog mitinga vazdušnim oružjem u Rušama – osvojili su tri zlatne, dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštio je večeras Streljački savez Srbije (SSS).

Srbija je osvojila prva mesta u obe ekipne konkurencije. Za ženski tim gađale su Zorana Arunović, Bobana Momčilović Veličković i Jelena Tomić, a u muškom sastavu bili su Damir Mikec, Dimitrije Grgić i Zoran Vujić. U pojedinačnoj muškoj konkurenciji Mikec je „upucao“ zlato, a Grgić srebro, dok je kod dama Zorana Arunović bila druga, a Bobana Momčilović Veličković treća.

Damir Mikec je na početku muškog finala preuzeo vođstvo i nije ga ispuštao do kraja, trijumfovavši sa 243,3 kruga. Dimitrije Grgić je do srebra došao zahvaljujući odličnom gađanju u završnici, u kojoj je prestigao Mikloša Tatraija (Mađarska), na kraju trećeplasiranog. I treći član srpskog tima koji je osvojio zlato se našao u finalu. Zoran Vujić je zauzeo peto mesto. Srpski trio je u ekipnom plasmanu trijumfovao sa 1.737 krugova, 14 više od drugoplasirane Slovenije. Najveći doprinos ekipnom rezultatu dao je Dimitrije Grgić, koji je u kvalifikacijama zauzeo prvo mesto (583 kruga). Mikec je bio treći, Vujić peti. Našu zemlju je predstavljao i Duško Petrov koji se plasirao na 15. poziciju.

Bobana Momčilović Veličković je bila najpreciznija u kvalifikacijama vazdušnim pištoljem za dame, sa 575 krugova, što je automatski i novi državni rekord. Miting u Rušama je za srpske strelce prvo takmičenje po novim pravilima kvalifikacija za dame, koje od ove godine u osnovnom delu umesto dosadašnjih 40 ispaljuju 60 hitaca. Zorana Arunović je sa 564 kruga bila šesta. Treća članica tima, Jelena Tomić je zauzela 20. poziciju. Srbija je do ekipnog zlata došla ubedljivo sa 1.683 kruga.

U finalu je najbolje počela Mađarica Renata Tobai Šike, koja je sredinom meča napravila veliku razliku i već tada obezbedila zlato. Arunovićeva, uprkos vrlo dobroj završnici, nije uspela da prestigne Mađaricu i okitila se srebrom.

Jedini srpski predstavnik u današnjim nadmetanjima puškom bio je Lazar Kovačević, kome je za malo izmakla medalja. Osvojio je četvrtu poziciju.

Srbija za sada ima osam medalja na ovogodišnjem turniru u Rušama, jer u petak su se najsjajnijim odličjima okitili miks vazdušnom puškom (Andrea Arsović i Milutin Stefanović) i mešoviti par pištoljem (Zorana Arunović i Damir Mikec). Miting, na kome učestvuju takmičari iz devet zemalja, završava se u nedelju.

Rezultati drugog dana

Vazdušni pištolj, muškarci: 1. Damir Mikec (Srbija) 243,3, 2. Dimitrije Grgić (Srbija) 240,4, 3. Mikloš Tatraji (Mađarska) 220,4… 5. Zoran Vujić 176,6…Kvalifikacije: 1. Grgić 583, 2. Kevin Venta (Slovenija) 580, 3. Mikec 579… 5. Vujić 575… 15. Duško Petrov 565… Za finnale 572. Ukupno 42 strelca. Ekipno: 1. Srbija (Grgić, Mikec, Vujić) 1.737, 2. Slovenija 1 1.723, 3. Dukla (Češka) 1.709… Ukupno 8 ekipa.

Vazdušni pištolj, žene: 1. Renata Tobai Šike (Mađarska) 241,2, 2. Zorana Arunović (Srbija) 240,2, 3. Bobana Momčilović Veličković (Srbija) 216,7… Kvalifikacije: 1. Momčilović Veličković 575, 2. Tobai Šike 570, 3. Miroslava Minčeva (Bugarska) 567… 6. Arunović 564… 20. Jelena Tomić 544… Za finale 561. Ukupno 29 takmičarki. Ekipno: 1. Srbija (Momčilović Veličković, Arunović, Tomić) 1.683, 2. Japan 1.666, 3. Slovenija 1 1.663… Pet ekipa.

Vazdušna puška muškarci: 1. Zoltan Balaž (Slovačka) 246,8, 2. Patrik Jani (Slovačka) 245,2, 3. Andreja Mikuljan (Hrvatska) 224,5, 4. Lazar Kovačević 203,5… Kvalifikacije: 1. Miran Maričić (Hrvatska) 623,9, 2. Jani 622,8, 3. Zalan Pekler (Mađarska) 622,4… 5. Kovačević 622,2… Za finale 620,9. Ukupno 46 strelaca.