Abe u misiji "dodvoravanja" Donaldu Trampu 1Foto: EPA-EFE/SHAWN THEW

Kada bude ustoličenje novog japanskog cara 1. maja premijer zemlje Šinzo Abe mogao bi osećati prolazni poremećaj takozvani džet leg ili razdražljivost i umor od putovanja i menjanja vremenskih zona.

Samo tri dana pre ovog najznačajnijeg ceremonijalnog događaja u jednoj generaciji slično izboru novog pape u Rimu, Abe planira „put oko sveta“ ili kako su je svetski mediji nazvali vitalnu misiju – očuvati dobre veze sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.

Abe će prevaliti 10.000 kilometara ili 36 sati leta kako bi prisustvovao 49. rođendanu prve dame SAD Melanije Tramp tokom vikenda. Narednog dana sledi golf partija sa prvim čovekom Amerike, kažu dva izvora bliska Abeu, na koje se poziva britanski Gardijan. Naročito se naglašava ta spremnost Abea da pređe toliki put a sve zarad učvršćivanja dobrih odnosa sa porodicom Tramp.

Abe u misiji "dodvoravanja" Donaldu Trampu 2
Foto: EPA-EFE/PETE MAROVICH

Abe, koji je na vlasti od 2012, rešen je da cementira američko-japanski savez. Potpuno je prihvatio uverenje da je razvijanje ličnog odnosa sa predsednikom SAD način na koji se dobijaju diplomatski ustupci, piše britanski dnevnik.

Tokom dve godine „udvaranja“ Abe je, podseća list, bio prvi strani državnik koji se sastao sa Trampom, nakon njegovog izbora za predsednika 2016. kada mu je poklonio štap za golf, navodno vredan oko 4.500 dolara. Abe je bio među onima koji su predložili da Tramp bude dobitnik Nobela za mir zbog zalaganja u nuklearnoj diplomatiji sa Severnom Korejom.

Japanci se inače oslanjaju na Ameriku kada je reč o zaštiti protiv rastućeg uticaja Kine. Uzvratna poseta Trampu Japanu uslediće u maju i junu, a japanski zvaničnici već se uveliko pripremaju za doček kako bi na najbolji način mogli da shvate neretko impulsivnog Trampa.

„Abeov politički tim već izvestan period proučava retoriku Trampa, njegove tvitove, mimiku tokom razgovora sa ministrima i drugim političkim predstavnicima“, kaže Andrej Oros, stručnjak za Istočnu Aziju i profesor političkih nauka na Vašingtonskom koledžu.

„Ovo je potpuno suprotno sa tipičnom praksom pristupa pripremama kada se vodi računa o nijansama i detaljima pre svega političkih pitanja“.

Abeov cilj delom je da spreči ekonomsku katastrofu. Trgovinski pregovori i buduća odluka Trampa o tome da li će staviti Japan na listu država kojima se nameću auto tarife mogla bi biti dokaz uspeha ili neuspeha Abeove „drugarske diplomatije“.

„Kako su mi Japanci bliski Abeu kazali – ako Tramp uvede Japanu tarife na automobile, onda će Abe uzvratiti istom merom“, kaže Majk Grin, potpredsednik odseka za Aziju i Japan pri Centru za strateške i međunardone studije.

Abe u misiji "dodvoravanja" Donaldu Trampu 3
Foto: EPA-EFE/PETE MAROVICH

U pokušaju da spreče da se to dogodi, kao i da ostvari druge političke ciljeve, Abe i njegov tim postali su nezvanično „Trampolozi“, a konsultovali su i američke akademike o najboljim načinima da šarmiraju predsednika. Među savetima koje su dobili jedan glasi: doprite do članova porodice Trump.

Japan se prvobitno plašio svog regionalnog rivala Kine, koji je imao prednost zahvaljujući Trampovom zetu i visokom savetniku Jaredu Kušneru koji ima jake veze s kineskim milijarderima preko poslovanja njegove porodice, kaže Grin.

„Plašili su se da je Kušner bio preblizu kineskim milijarderima u Njujorku zbog njegovog poslovanja sa nekretninama“, kazao je on dodajući da je Jared podjednako blizak japanskim kao i kineskim milijarderima.

Japanske diplomate uveliko „osluškuju“ pomoćnike Bele kuće i američke akademike vezano za to kako da impresioniraju Trampa kada se u maju sastane sa novim japanskim carem. Među idejama koje se razmatraju jeste da se uputi poziv Melaniji i Donaldu na čaj u carskoj palati u Tokiju što je retkima omogućeno kao i redak obilazak obližnjeg dela. Tramp će se ponovo vratiti u Japan pred kraj juna na samit G20 industrijskih zemalja kojem je Abe domaćin u Osaki.

Abe u misiji "dodvoravanja" Donaldu Trampu 4
Foto: EPA-EFE/PETE MAROVICH

Abeov model lične diplomatije odražava pristup drugih lidera od Azije do Bliskog istoka do Evrope koji su se „dodovoravali“ Trampu duboko ličnim pristupom diplomatiji koja je redefinisala državnički zanat u Trampovoj eri, u kojem su lični odnosi i ekstravagantno laskanje inspiracije za strateške argumente od nacionalnog interesa.

Kada, na primer, Tramp poseti Japan, Abe i njegov tim se nadaju da će nadmašiti svog regionalnog rivala Kinu, koja je priredila nesvakidašnji doček Trampu 2017. kada je predsednik Kine Si Đinping omogućio bračnom paru Tramp da obiđu Zabranjeni grad a usledila je razrađena kineska opera i akrobatski performans.

„Možda bi trebalo da brinemo o Kini“, rekao je Tramp saradnicima nakon toga, kazao je jedan bivši zvaničnik Bele kuće. Predsednika SAD, koga je inače teško impresionirati, oduševio je performans koji su izveli kineski učenici i desetine kostimiranih izvođača.

„Tramp nikad nije spomenuo da posvećuje više pažnje savezu sa Japanom. To je spomenuo sa Korejom, ali ne i sa Japanom“, smatra Majkl Oslin, saradnik pri Stanford Univerzitetu i specijalista za savremenu Aziju.

Dakle, Korejci su uspeli da ga uvedu u tradicionalni okvir odnosa SAD i Japana, smatra Oslin. Kako je dodao, Abe nije imao drugog izbora nego da ponudi Trampu topli zagrljaj iako se bio pripremio za predsedništvo Hilari Klinton 2016, i razvio odnose sa njenim savetnicima, zanemarujući Trampov tim. Kada je Tramp pobedio, kako kaže Oslin, Abe „stvarno nije imao izbora nego da ide pravo na vrh.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari