Aktuelni lider Džoko Vidodo u prednosti 1Foto: EPA-EFE/ MAST IRHAM

Predsednik Indonezije DŽoko Vidodo mogao bi, sudeći prema nezvaničnim rezultatima koji su objavljeni nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, da bude reizabran.

Vidodo vodi za oko 10 procenata u odnosu na svog rivala, bivšeg generala Prabovo Subianto. Zvanični rezultati se ne očekuju pre maja, iako se takozvano „brzo prebrojavanje“ koje sprovode kompanije za javno mnjenje u proteklim godinama pokazalo prilično pouzdanim.

Glasanje u Indoneziji je najveći u svetu izborni dan i ujedno i među najkomplikovanijim izbornim procesima u svetu. To i ne čudi ako se ima u vidu da pravo glasa ima više od 192 miliona birača koji sem predsednika biraju i 20.000 lokalnih i nacionalnih poslanika. Prema anketi Bi-Bi-Sija koju je sproveo Kompas, Vidodo je, prema određenom uzorku, osvojio 54 odsto dok je njegov suparnik osvojio 45 odsto. I nekoliko drugih istraživanja ima slične rezultate.

Prabovo međutim, u izjavi za medije, kaže da podaci kojima raspolaže njegov tim pokazuju da je on u prednosti sa više od 50 odsto osvojenih glasova. Prema mišljenju analitičara nijedan od kandidata nije izneo osobenu političku platformu. „Prema tome, jedina razlika među kandidatima mogla bi da se povuče po religijskim osnovama“, kaže Made Supriatma, stručnjak pri ISEAS Jusof Isak Institutu u Singapuru.

„Ovi izbori su trka udesno, trka koja pokazuje ko je veći islamski konzervativac.“ Kako je dodao, „ovi izbori u priličnoj meri definišu ulogu islama u Indoneziji“. Jedan muslimanski birač izjavio je da je na ovim izborima došlo do „pregrupisavanja religije“.

Ovo je prvi put da se istog dana održavaju predsednički, parlamentarni i regionalni izbori, sa više od 245.000 kandidata koji se takmiče za različite pozicije. To je samo po sebi teško da se koordinira, a stvari je dodatno zakomplikovala geografija Indonezije – arhipelag sa više od 17.000 ostrva. Zemlja je podeljena u tri vremenske zone te istok i zapad zemlje ne glasa u isto vreme.

Birači, uključujući i one u zabačenim delovima velikog prostranstva zemlje imali su samo šest sati vremena da glasaju na jednom od 810.000 glasačkih mesta. Međutim, svima koji su pre zatvaranja birališta stajali u redu za glasanje bilo je dozvoljeno da glasaju.

No, i pre nego što je glasanje počelo, počele su da kruže glasine o izbornoj krađi. Indonezija je pokrenula istragu još prošle nedelje pošto su u javnosti dospeli video snimci koji prikazuju hiljade „zalutalih“ glasačkih listića u jednom magacinu u susednoj Maleziji – od kojih su mnogi, navodno, obeleženi u korist predsednika Vidodoa. Gotovo milion birača živi u susednoj Maleziji.

Vidodo u narodu poznat pod nadimkom Jokovi je član indonežanske Demokratske partije borbe i prvi izabrani predsednik zemlje 2014. koji ne potiče iz politilčko-vojne elite. I pre pet godina protivkandidat mu je bio Prabovo (67). Pod njegovim rukovodstvom ekonomija beleži napredak, ali je razočarao neke svoje pristalice jer je tokom kampanje odustao od pređašnjih obećanja da će rešiti problem kršenja ljudskih prava. Zagovarao je i pristao na ogromne kineske infrastrukturne investicije.

Za razliku od njega, Prabovo je blizak tradicionalnoj političkoj eliti. Bio je u braku sa ćerkom bivšeg diktatora generala Suharta koji je vladao Indonezijom 30 godina. Uprkos tome, tokom kampanje je pokušao da se distancira od političke klase i ogradio se od „đavolskih elita u DŽakarti“. Obećao je da će, ako bude izabran, preispitati kineske investicije.

Infrastruktura, korupcija i ekonomija su, kao i uvek, na prvom mestu kod birača. Ali jedno od najvažnijih pitanja je indonežanski nacionalni identitet. Iako je 80 odsto zemlje muslimansko, Indonezija nema zvaničnu državnu religiju, a pravo na prakticiranje drugih veroispovesti sadržano je u ustavu.

U proteklih nekoliko godina, trend je da su brojne konzervativne verske grupacije sve glasnije. To je došlo do izražaja u 2016. kada su konzervativci optužili kinesko-hrišćanskog guvernera DŽakarte Basuki Tjahaja Purnama – poznatog kao Ahok – za bogohuljenje protiv islama. Nakon masovnih okupljanja na ulicama osuđen je na dve godine zatvora. Analitičari se slažu u oceni da su predsednički kandidati imali tu epizodu na umu te su se utrkivali da iskažu svoje islamske akreditive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari