Ambasadori u BiH: Ne održavajte referendum u RS 1Foto: www.wikipedia.org

Ambasadori Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira u BiH pozvali su vlasti u RS da ne održe referendum o Danu Republike jer će to destabilizovati BiH.

Ambasadori zemalja članica Saveta za implementaciju mira (PIC) održali su u Sarajevu sastanak na kojem su raspravljali o referendumu o Danu Republike Srpske. Sednicu je prvi napustio ambasador Rusije, Petar Ivancov koji je kazao da je Rusija izdvojila svoje mišljenje smatrajući da se referendum ne treba zabraniti, prenosi BN.

„Mislim da Ustavni sud bi trebao biti malo više pažljiv prema Zakonu i prema aktuelnoj situaciji u BiH. Nećemo se mešati u odluke Ustanvog suda. Neću ja pričati precizno o tom tekstu i sami ćete videti taj tekst. Kad se pojavi tekst, spreman sam da dajem dodatne komentare“, kazao je Ivancov.

Ivancov je dodao je da nije čuo ništa o korištenju „bonskih ovlaštenja“. „Nisam čuo ništa o korištenju Bonskih ovlaštenja“.

N1 javlja da nijedna druga zemlja nije bila protiv usaglašenog teksta osim Rusije. S obzirom na to da je Rusija izdvojila svoje mišljenje jasno je da danas neće biti postignut zajednički stav PIC-a, jer je potreban koncenzus, a ako na prvom sastanku ne bude postignut koncenzus zakazuje se druga sjednica na kojoj je za zvaničan stav PIK-a potrebna prosta većina.

Na današnjoj sjednici ambasadora Upravnog odbora Veća za implementaciju mira raspravljano je o referendumu koji je raspisala Narodna skupština RS-a potvrđeno je da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće te da entiteti moraju poštovati odluke institucija BiH, prenosi Klix.ba.

„Ustavom BiH nedvosmisleno je utvrđeno da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće i da su entiteti u obavezi da poštuju odluke institucija BiH. U tom kontekstu, predloženi referendum u Republici Srpskoj, koji od birača u RS-u traži da se izjasne o pitanju o kome je već odlučio Ustavni sud BiH, je destabilizirajući i podiže političke tenzije, koje nekonstruktivno odvlače pažnju sa veoma ozbiljnih ekonomskih i socijalnih izazova pred kojima se BiH nalazi. Pozivamo vlasti Republike Srpske da ne održe referendum“, navodi se u zajedničkoj izjavi.

Istaknuto je da iako referendum o entitetskim praznicima može potpadati pod nadležnost jednog entiteta, bilo koji referendum mora biti proveden na način koji je u skladu sa Ustavom BiH, i ne može kršiti Opšti okvirni sporazum za mir niti ustavni okvir BiH.

„Ambasadori Upravnog odbora Veća za implementaciju mira primili su k znanju uveravanja Vlade RS da je cilj referenduma da bude ‘korak ka sprovođenju odluke Ustavnog suda BiH’. Ali Upravni odbor PIC-a takođe je konstatovao da su predsednik RS i Narodna skupština RS-a (NSRS) više puta osporavali nadležnost državnih pravosudnih institucija u BiH. Takve izjave i potezi protivni su Opštem okvirnom sporazumu za mir i vladavinu prava, i jednostavno su neprihvatljive“, poručeno je u izjavi ambasadora PIC-a, prenosi Klix.ba.

Svi su saglasni da odluka Ustavnog suda BiH ostaje na snazi u potpunosti i mora se poštovati, u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom za mir. Politički direktori Upravnog odbora PIC-a su više puta istakli, između ostalog i u junu 2016. i decembru 2015. godine, „da je Ustavni sud BiH sastavni deo Aneksa 4. Opšteg okvirnog sporazuma za mir, i da je ključan za njegovo sprovođenje“.

Upravni odbor PIC-a poziva sve strane u BiH da se suzdrže od ishitrenih mera i retorike koja vodi podelama, koje samo produbljuju negativnu političku atmosferu. Naglašeno je da će Upravni odbor PIC-a će nastaviti da prati ovo pitanje i dalji razvoj događaja, uz napomenu da se Rusija ne pridružuje ovoj izjavi.

REAKCIJE

U prvom reagovanju predsednik Srpske Milorad Dodik izjavio je da ga apsolutno ne interesuje ni PIK ni njihova saopštenja.

Predsednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da građani Srpske imaju pravo da se izjašnjavaju o svakom pitanju za koje cene da je važno za njih ili za Republiku Srpsku i poručila da im to pravo niko ne može oduzeti.

„Referendumsko pitanje o Danu Republike nije usmereno protiv bilo koje institucije, ili bilo kojeg naroda u BiH, niti je sam čin referenduma u koliziji sa Ustavom i zakonom, već upravo suprotno, on je zaštićen i Ustavom i zakonom. Ne kršimo Dejtonski sporazum, ne prekrajamo granice već smo jednostavno odlučili da se od konstantnih napada i maltretiranja branimo demokratijom pa ne razumemo zašto Savet za sprovođenje mira /PIK/ preti“, rekla je Cvijanovićeva prenosi RTRS.

Potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da Srpska neće povući odluku o refrendumu.

„Nema službenih zahteva, rasprava niti odluka o otcepljenju, prema tome čudno je da PIK to pominje. To je onda svođeno na nivo kafanske rasprave. Ukoliko su hteli da se referendum ne održi, imali su veoma jednostavnu mogućnost da izvrše pritisak na Bakira Izetbegovića, na njegovu sujetu i nameru da ugrožava druge ljude. Potpuno je nerazumno da se jedan datum, bilo kakav da je on, i u bilo kojem entitetu, koji je sa stanovištva mira i stabilnosti države potpuno bezazlen, postavlja u ravan pitanja budućnosti, života i smrti“, rekao je Stevandić.

Reagujući na Izjavu ambasadora PIK-a, Mladen Ivanić, srpski član Predsjedništva BiH, je izjavio kako je ona za njega očekivana. Ocenio da PIK pod velikim uticajem Sarajeva i da „očito jednostrano nastupa“.

„Evidentno je da nema upotrebe bonskih ovlašćenja, jer bi to značilo da bi u narednih pet godina u BiH samo OHR morao ponovo donositi odluke. Drugo, mislim da ova osuda referenduma nije pametan stav PIK-a zato što pokazuje jednostranost. Nikad nisam čuo, a voleo bih da jesam, tako snažnu osudu činjenice da već 16 godina četiri kantona u FBiH nemaju Srbe kao konstitutivan narod“, rekao je Ivanić.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je Srni da ova, kao i druge odluke PIK-a, nisu obavezujuće za Republiku Srpsku, da imaju savetodavnu formu, ali da nose određenu političku i svaku drugu težinu te da niko u Republici Srpskoj ne treba grubo da reaguje na to. 

Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Neđo Trninić rekao da ambasadori zemalja članica PIK-a teško mogu objasniti građanima svojih zemalja da mogu doneti odluku da se negira pravo da se slobodno izražava volja naroda.

Reagujući na izjavu ambasadora Saveta za sprovođenje mira u BiH, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Dušanka Majkić je rekla da svaka od izjava PIK-a liči jedna na drugu, te da se od današnje sednice „nije ni moglo očekivati ništa posebno“.

– Iz ovog sada jasno proizilazi da će Republika Srpska završiti svoje aktivnosti oko referenduma. Referendum će se održati. Svi nas pozivaju da se referendum ne održi, a ne daju argument zašto ne bi trebalo da se održi. Ta dvoličnost stranih diplomata koji se ponašaju kao da su u svojoj kući, a treniraju strogoću u BiH zaista postaje besmislena – naglasila je Majkićeva.

Iz prvog čitanja saopštenja Saveta za sprovođenje mira BiH vidljivo je da ono daje šansu i referendumu, ali i preispitivanju odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa 9. januarom – izjavio je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Nikola Špirić i dodao da odgovor iz Srpske mora imati konsenzus svih političkih partija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari