Amerika će obnoviti sporazum sa Iranom 1Foto: holly dagres.com

Ako stvari ne eskaliraju od sada pa dok Džo Bajden ne preuzme dužnost 20. januara, možemo realno očekivati da će doći do obnavljanja nuklearnog sporazuma i razmene u ispunjavanju i poštovanju preuzetih obaveza između SAD i Irana.

Drugim rečima, SAD će omogućiti izvesno olakšanje sankcija, a Iran će zauzvrat da se vrati ispunjavanju obaveza u skladu sa nuklearnim sporazumom, kaže u razgovoru za Danas ekspert njujorškog Atlantskog saveta za Bliski istok, Holi Dagres.

U prilog ovome idu izjave iranskog predsednika Hasana Rohanija koji je 9. decembra rekao da dolazeća administracija Džoa Bajdena „može da stavi dobar papir na sto i lepo ga potpiše kako bismo se mogli vratiti na prvo mesto, a za to uopšte nije potrebno vreme“.

On je 14. decembra, precizirao da da će se Iran u roku od sat vremena od povratka SAD-a nuklearnom sporazumu vratiti strogom poštovanju svojih obaveza.

Pri tome je dodao da je njegova administracija „veoma srećna“ što vidi da Tramp odlazi.

Ponavljajući Rohanijev komentar, ajatolah Ali Hamnei rekao je da „ako sankcije budu uklonjene, ne bi trebalo da odlažemo svoje uzvratne korake čak ni sat vremena“.

Hamnei je, međutim, upozorio da „da ne verujemo neprijatelju“, misleći na SAD.

Dodao je da „neprijateljstvo protiv Irana ne dolazi samo iz Trampove Amerike, za koju bi navodno neki mogli da kažu da će se završiti kad on ode, jer je i Obamina Amerika takođe učinila loše iranskoj naciji.“

Hamnei je ovo komentarisao tokom sastanka sa porodicom ubijenog komandanta snaga Kudsa Kasema Sulejmanija.

Ponavljajući Hamneijeve reči, Sulejmanijeva ćerka Zejnep je u intervjuu na engleskom rekla: „Nema razlike između Bajdena i Trampa.“

Ona je precizirala: „Problem koji imamo sa Amerikom je njihova politika i to se neće promeniti. To su isti ljudi, sa istim umom, koji deluju na isti način. I svaki je gori od drugog“.

Holi Dagres smatra da ubistva vodećih iranskih vojnih i tehnoloških lidera različito utiču na političku situaciju u Iranu.

„Nedavno ubistvo Mohsena Farizadea bilo je udarac za Iran, ali istina je da nuklearno znanje u zemlji nije u umu samo jednog čoveka. Njegov nuklearni program će se nastaviti. U slučaju komandanta snaga Kudsa Kasema Sulejmanija, situacija je malo drugačija. Sulejmanijev naslednik ima problema sa ‘obuvanjem prevelikih cipela’, jer Ismail Gani nema ni šarma, ni posebnu vezu sa savezničkim milicijama i proiranskim grupama u zemljama poput Iraka i Sirije, a takođe ne govori arapski“, kaže ona.

Budući da proces normalizacije odnosa između Izraela i sunitskih arapskih država Zaliva ima jasnu iransku dimenziju, otvoreno je pitanje kako će Iran ubuduće da se odnosi prema regionalnim proiranskim milicijama i drugim grupama koje se nalaze na strani Teherana i njegove regionalne politike u Siriji, Libanu, Jemenu i Iraku.

Dagres smatra da su Avramovim sporazumom „otvorena vrata za odbrambenu saradnju potpisnika iz država Zaliva i Izraela na štetu Irana“, ali ona ne veruje da će se zbog toga teheranski regionalni račun sa saveznicima promeniti, osim što to može da bude novi impuls Iranu da nastavi istu politiku sa svojim saveznicima.

Kritičari iz SAD koji nisu zadovoljni JPCOA (sporazumom s Teheranom) zahtevaju od Irana da se ponaša kao „država“, a ne kao etničko ili versko središte koje projektuje moć i uticaj van državnih granica.

Pitanje je da li to može biti prihvatljivo za iransko rukovodstvo?

Holi Dagres se pita šta znači to kada Trampova administracija želi da se Iran ponaša kao „normalna“ zemlja, jer se zemlje, najbliže američke saveznice Trampove politike ne ponašaju nimalo „normalno“, bilo da su šampioni sveta po broju političkih zatvorenika, bilo da na otvorenoj svetskoj sceni na najbrutalniji način likvidiraju one koji im smetaju.

Svi ti događaji obliku određenu atmosferu za predsedničke izbore koji će se održati u Iranu sredinom sledeće godine.

Holi Dagres procenjuje da na osnovu razvoja događaja na unutrašnjem planu, mnogi pretpostavljaju da će „tvrdolinijaški“ kandidat pobediti na predsedničkim izborima u junu.

„Istorijski je poznato da su iranski izbori puni iznenađenja, pa je teško predvideti najboljeg kandidata. Nekoliko pripadnika establišmenta najavilo je svoju kandidaturu, uključujući vojnog veterana i uticajnog predsednikovog savetnika Hoseina Degana kojeg mnogi vide kao favorita na predsedničkim izborima. Za sada, događaji idu u prilog onim kandidatima koji su za tvrdu liniju“, kaže Dagres.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari