Analiza: Izazovi krivičnog gonjenja Donalda Trampa 1

Preporuka komiteta Predstavničkog doma američkog Kongresa da Ministarstvo pravde podigne krivičnu optužnicu protiv Donalda Trampa zbog napada na Kapitol od 6. januara 2021. zadala je bivšem predsedniku SAD novi udarac usred njegove kampanje za naredne izbore.

Ipak, pojedini stručnjaci smatraju da bi bilo kakva odluka Ministarstva pravde u pogledu preporuke bila rizična i politički i pravno složena, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

To se, piše Fajnenšel tajms, promenilo kada je kongresna komisija koja je istraživala prošlogodišnji napad na Kapitol preporučila suočavanje Trampa s federalnim tužilaštvom zbog njegovih pokušaja da obori rezultate izbora 2020. i podsticanja demonstranata koji su upali u dvorane Kongresa.

Iako se taj korak dugo očekivao nakon što je niz eksplozivnih otkrića o Trampovom ponašanju 6. januara 2021. proizašao iz istrage tokom proteklih nekoliko meseci, preporuka kongresne komisije bi, ukazuje londonski list, mogla produbiti pravne probleme bivšeg predsednika nakon što jer najavio kandidaturu za predsedničke izbore 2024.

Međutim, odluka o procesuiranju ili negonjenju biće pravno i politički složena, ističe Fajnenšl tajms, dodajući da je prošlog meseca američki državni tužilac imenovao je Džeka Smita na mesto specijalnog tužioca, zaduženog za rešavanje potencijalnih optužbi koje uključuju Trampa zbog njegove uloge u napadu na Kapitol, kao i za pogrešno rukovanje poverljivim informacijama na njegovom imanju Mar-a-Lago.

Zaključci komiteta Predstavničkog doma nisu obavezujući za Smita, ali pravni stručnjaci smatraju da će tužilac i njegov tim teško moći da ignorišu te zaključke, navodi Fajnenšl tajms, naglasivši da su preporuke o krivičnom gonjenju novi udarac za Trampa nakon niza neuspeha, uključujući poraze njegovih preferiranih kandidata na kongresnim izborima prošlog meseca.

Predstavnički dom jednoglasno je preporučio da bivši predsednik treba da se suoči s četiri optužbe: za podsticanje pobune, ometanje službenog postupka Kongresa, urotu radi prevare SAD i urotu za davanje lažne izjave.

Trenutni problemi bivšeg predsednika Donalda Trampa protežu se van izveštaja komiteta Predstavničkog doma, ali slučaj koji je panel izneo protiv njega dodatno komplikuje njegovu budućnost, ocenjuje Njujork tajms.

Analiza: Izazovi krivičnog gonjenja Donalda Trampa 2
Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Iako je tokom leta, kada su počela saslušanja pred komitetom Predstavničkog doma o dešavanjima na Kapitolu 6. januara 2021, Tramp i dalje bio visoka figura u republikanskoj politici, pola godine kasnije njegova prisutnost na političkoj sceni znatno je izbledela, naveo je list ukazujući da je to najviše zbog njegovih vlastitih pogrešaka i pogrešnih procena.

Međutim, Trampovo „slabljenje“ je takođe proizvod opsežnih dokaza koje je prikupio komitet Predstavničkog doma i sposobnosti da na uverljiv i živopisan način iznese priču o njegovim nastojanjima da poništi izbore.

U ponedeljak, 19. decembra, na drugu godišnjicu Trampove objave na Tviteru kojom poziva svoje pristalice da dođu u Vašington da protestuju, obećavajući im da će „Biti divlje“, Komitet je završio svoj slučaj s preporukom da Tramp treba krivično da odgovara za svoje postupke ali i tvrdnjom da mu se više nikada ne smije dopustiti da bude na vlasti.

Bio je to, zaključuje Njujork tajms, simboličan korak koji je pridoneo osećaju da Tramp počinje svoju predsedničku kampanju 2024. pod nizom vrlo tamnih pravnih oblaka. Iako još ima postojanu bazu podrške unutar stranke, nekoliko poslednjih anketa pokazuje da sve više republikanskih glasača podržava guvernera Floride Rona DeSantisa kao alternativu.

Ministarstvo pravde moglo bi imati poteškoća u dobijanju osuđujuće presude za svaku optužbu koju je uputio komitet Predstavničkog doma o Trampovoj ulozi u napadima na Kapitol 6. januara prošle godine, ukazuje u analizi Gardijan.

Najveći izazov bi, ukazuje list na mišljenja stručnjaka, bio dokazivanje optužbe za podsticanje pobune jer bi tužilaštvo moralo pokazati da je Tramp u vreme objave na Tviteru 19. decembra 2020. ili tokom obraćanja 6. januara 2021. – kada je svojim pristalicama rekao da se „vražije bore“ – znao za plan napada na Kapitol, bilo krajnje desnih ekstremističkih grupa Ponosni momci (Proud Boys) ili Čuvara zakletve.

Iako je istraga kongresnog Komiteta zaduženog za istragu napada na Kapitol od 6. januara obavila koristan posao prikupljajući dokumente i stavljajući svedoke pod zakletvu, optužnica protiv Trampa smatrala bi se političkom što bi moglo gurnuti američku demokratiju u novu i opasnu eru, ocenjuje u uredničkom komentaru Volstrit džurnal.

Događaj od 6. januara bio je sramota dok su, naglasio je američki konzervativni list, Trampovo ponašanje tog dana i posle, razlozi zbog kojih on ne bi trebalo više nikada da obavlja predsedničku dužnost.

Ipak, prema oceni Volstrit džurnala, podizanjem optužnice protiv Trampa ministarstvo pravde bi rizikovalo postavljanje značajnog presedana: krivično gonjenje bivšeg predsednika koji se kandiduje protiv sadašnjeg predsednika.

Dokaz koji bi podržao takvu optužnicu morao bi biti neporeciv, s dovoljno jasnom pravnom teorijom da uveri većinu zemlje, uključujući većinu republikanaca. Inače bi, naglasili su urednici američkog lista, mogao rascepiti zemlju na dva dela što bi samo pomoglo Trampu u okupljanju većeg broja pristalica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari