Argentina u teškoj ekonomskoj krizi 1Foto: Fonet

Očekivani oporavak privrede nije postignut: Maurisio Makri Argentinska vlada neočekivano je zatražila od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) prevremenu isplatu sredstava iz kredita od 50 milijardi dolara usred nepovoljne ekonomske situacije u zemlji.

MMF je potvrdio da pokušava da ojača aranžman s Argentinom i promeni njegove faze. „Naglašavam da podržavamo argentinske političke napore i našu spremnost da pomognemo vladi u realizaciji planova da revidira svoje politike“, navela je Kristina Lagard, direktorka MMF.

Predsednik Argentine Maurisio Makri kazao je da je morao ovo da uradi kako bi povratio poverenje u argentinsku ekonomiju. Argentinska valuta pezos izgubila je ove godine više od 40 odsto svoje vrednosti u odnosu na američki dolar, dok je stopa inflacije u porastu. Investitori su zabrinuti da Argentina možda neće uspeti da otplati svoje velike dugove. Dopisnici navode da je odluka da se ubrza isplata kredita MMF rezultat očaja i beznadežnog ekonomskog stanja zemlje.

Kada je u maju pregovarao sa MMF o uslovima za kredit, predsednik Makri je očekivao ekonomski oporavak i nije planirao da odmah iskoristi novac. Ali vrlo visoke kamate i podrška MMF nisu uspeli da razuvere investitore. Argentinski pezos i dalje je u padu uprkos svim pokušajima da se izađe u susret investitorima.

I ostala tržišta u razvoju poput Turske i Brazila takođe se bore sa devalvacijom svoje valute, ali je situacija u Argentini vrlo zabrinjavajuća. Zemlja nije uspela da snizi inflaciju, koja je najveća među državama G20. Takođe, vlada je bezuspešno pokušala da sprovede ekonomske reforme kako je obećala MMF, koje su se većinom ticale smanjenja javne potrošnje i zaduživanja. Predsednik Makri je izabran obećavajući narodu da će oživeti ekonomiju, no čini se da je postigao vrlo mali napredak, slažu se poznavaoci prilika. Svakodnevni život sve je skuplji za Argentince, cene mnogih proizvoda i usluga i dalje su blisko vezane za američki dolar. Kombinacija spiralne inflacije i smanjenja javne potrošnje znači da plate ne drže korak sa cenama što ljude čini siromašnijima.

Makrijevu majsku odluku da traži pomoć od MMF mnogi u zemlji su kritikovali. Pre svega, jer se na pomen MMF mnogi gnušaju u Argentini još od ekonomskog kraha 2001. kada je ta institucija odbila da pomogne. Kriza od pre 17 godina paralisala je bankarski sistem zemlje. Argentinci koji su iskusili sve to plaše se da će vlada ponovo uvesti ograničenja kao i tada kada ljudi nisu mogli slobodno da podižu novac sa svojih računa, što im je znatno otežavalo život.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari