Bajdenova administracija tuži Teksas zbog Zakona o abortusu 1Foto: EPA/MIKE THEILER

Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena tužila je u četvrtak Teksas zbog ekstremnog zakona o abortusu te države kojim se gotovo potpuno zabranjuje prekid trudnoće, ocenivši taj zakon kao „očito neustavnim“.

Državni tužilac SAD Merik Garland je rekao da je zakon koji je stupio prošle nedelje na snagu nakon što je Vrhovni sud odbio da ga blokira, te su njime zabranjeni gotovo svi abortusi u državi, zakon „od kojeg treba da se plaše svi Amerikanci“, preneo je Gardijan.

Teksaško zakonodavno telo u kojem dominiraju republikanci proguralo je predlog zakona kojim se zabranjuje abortus onog trenutka kada se detektuje srčana aktivnost embriona, što je nakon otprilike šest nedelja od začeća.

Ministarstvo pravde je iznelo argument da taj zakon, kojim se ne izuzimaju ni slučajevi silovanja i incesta, „ilegalno ometa federalne interese“, izvestio je Volstrit žurnal.

Potpredsednica SAD Kamala Haris je kasnije u četvrtak rekla da se o pravima žena da same donose odluke o svojim reproduktivnim pravima i odluke o „sopstvenim telima“ „ne može pregovarati“.

Ona je dodala da je njena i podrška Džozefa Bajdena za istorijsku odluku Vrhovnog suda u predmetu Rou protiv Vejda (Roe v Wade) iz 1973. kojom je prokrčen put za legalizaciju abortusa širom SAD „nedvosmislena“.

Garland je u ponedeljak rekao da će Ministarstvo pravde „štititi one koji traže ili pružaju usluge u domenu reproduktivnog zdravlja“ u skladu s federalnim zakonom. On je dodao da će se taj zakon sprovoditi „da bi se štitila ustavna prava žena i drugih osoba, uključujući pristup abortusu“.

Teksaški zakon podstiče sve građane da tuže onoga koji izvodi abortus ili bilo koga za koga se smatra da je pomogao ženi da prekine trudnoću, kršeći zakon.

Zakon je stupio na snagu 1. septembra i preživeo je hitnu žalbu upućenu Vrhovnom sudu koji je sa pet prema četiri glasova odlučio da zakon ostane na snazi.

Kada je u četvrtak najavio sudsku parnicu protiv Teksasa, Garland je rekao da je „zakon očito neustavan“, te da se njime ženama koje žele abortus ne garantuje njihovo ustavno pravo „u svakom trenutku kada im je to potrebno“.

On je dodao da je „oblik šeme“ koji je Teksas uspostavio, a koji druge države žele da slede, u kojoj javnost sprovodi zakon kao način da izbegne zakonske izazove i koja omogućava pojedincima da tuže one koji pružaju usluge abortusa, kao i one koji pomažu ženi da dobije te usluge, osmišljena da bi se „poništio Ustav“.

Džozef Bajden je osudio novi zakon i ponovo potvrdio podršku Bele kuće za prava na abortus. „Ovaj ekstremni teksaški zakon otvoreno krši ustavno pravo koje je uspostavljeno u predmetu Rou protiv Vejda (Roe v wade) i podupirano kao presedan gotovo polovinu veka“, naveo je Bajden u saopštenju.

Bajdenova administracija je pod pritiskom da deluje, pošto su se demokrate iz Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma Kongresa SAD pismeno obratile Garlandu u utorak mada mnogi stručnjaci smatraju da će pobeda u sudskoj parnici predstavljati izazov za federalnu vladu, ukazuje Gardijan.

„Ministarstvo pravde ne može da dozvoli da pojedinci koji privatno nastoje da liše žene ustavnog prava na abortus izbegnu ispitivanje u skladu s postojećim federalnim zakonom prosto zato što pokušavaju da to učine pod velom državnog zakona“, napisali su članovi Kongresa iz redova demokrata.

Teksaški zakon je najstroži zakon protiv prava na abortus u Sjedinjenim Državama od kada je Vrhovni sud 1973. doneo istorijsku odluku u predmetu Rou protiv Vejda. Najmanje 12 drugih država je uvelo zabranu na abortus u ranoj trudnoći, ali je sprečeno da stupi na snagu.

Stručnjaci koji pružaju usluge abortusa su rekli da će zbog ovog zakona mnoge klinike u Teksasu na kojima se vrši prekid trudnoće biti na kraju zatvoreno.

Aktivisti za prava žena se boje da to što Vrhovni sud u kojem dominiraju konzervativci ne reaguje u vezi sa zakonom bi moglo da nagoveštava početak poništenja odluke u slučaju Rou protiv Vejda.
Haris je u četvrtak rekla da nijedno zakonodavno telo nema pravo da zaobilazi američki ustav. M. K.

Korak ka dekriminalizaciji u Meksiku

Vrhovni sud u Meksiku, gde je abortus legalan samo u četiri države, doneo je odluku za severnu državu Koavilu da se žene koje prekinu trudnoću krivično ne gone. Sud je saopštio da su kazne za abortus „neustavne“, te je naložio da se abortus u državi Koavil više ne sankcioniše.

Sudija Vrhovnog suda Luis Marija Aguilar je ovu odluku ocenila kao „istorijsku za prava žena“. Odluka Vrhovnog suda bi mogla da predstavlja korak ka dekriminalizaciji abortusa širom zemlje, piše Bi-Bi-Si. U Meksiku, sa izuzetkom četiri države, abortus je dozvoljen samo u slučaju ako je ženin život u opasnosti i u slučaju silovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari