Bangladeš dobio vladu posle neregularnih izbora 1Foto: EPA-EFE/ STR

Premijerka Bangladeša Šeik Hasina je počela rekordan treći uzastopni mandat pošto je njena Avami Liga (AL) pobedila na parlamentarnim izborima obeleženim ubistvom i tvrdnjama o nameštanju rezultata.

Hasini, koja je ćerka tvorca nezavisnog Bangladeša Mudžibura Rahmana, velikog prijatelja Josipa Broza, je ovo ukupno četvrti mandat, prvi put je bila premijer od 1996.

Opozicija je odbacila „farsične“ izbore tokom kojih je najmanje 18 lica izgubilo život, pa su jedni od najsmrtonosnijih za 47 godina postojanja Bangladeša, nekada Istočnog Pakistana. Koalicija na čelu sa AL je dobila preko 83 odsto glasova u biračkom telu od 104 miliona.

Hasina i njena koalicija odbacuju optužbe o krađi, ali poslanici opozicije predvođeni desničarskom Nacionalističkom partijom Bangladeša (BNP) bivše premijerke Kalede Zia nisu položili zakletvu na otvaranju parlamenta. BNP je nastupila na izborima u koaliciji Front Đatija Oijka sa građanskim grupama. Zia, ljuti rival Hasinin proteklih tridesetak godina, služi sedamnaestogodišnju kaznu zatvora zbog korupcije i nije mogla da učestvuje na izborima.

BNP je je bojkotovala izbore 2014, ocenjujući da su prava i slobode opasno ugroženi. Na tim izborima je zabeležen rekordno nizak izlazak birača u istoriji Bangladeša – zvanično 38 odsto, prema nekim procenama tek 22 procenta – uz preko polovine poslaničkih mesta bez protivkandidata AL.

Ulogu opozicije u parlamentu će imati poslanici glavnog izbornog koalicionog partnera AL, partije Đatija, koju predvodi Husein Mohamad Eršad, penzionisani general, predsednik Bangladeša i svojevrsni vojni diktator između 1983. i 1990. Hasina je odlučila, suprotno praksi, da vladu formira samo AL.

Inostrani mediji pišu da je već tokom predizborne kampanje bilo rasprostranjeno nasilje nad svim opozicionim predstavnicima. Vlasti su usporavale ili potpuno prekidale internet i donele drakonske zakone radi ograničavanja slobode govora i izražavanja.

Slično je važilo i za medije. To nije bilo potrebno, komentarisano je na indijskoj nezavisnoj internet platformi Scroll+, jer su nekoliko listova i televizijskih kanala koji prednjače u vladinoj propagandi, vlasništvo članova AL.

Postoje tvrdnje da su glasačke kutije bile punjene pre otvaranja birališta, izborni listići bili ranije označeni, a na nekim biračkim mestima brojani samo glasovi u prilog kandidata AL. Na dan izbora je preko 100 opozicionih kandidata odustalo, a neobjašnjivo je što su preostali u nizu izbornih jedinica sa stotinama hiljada birača dobili delić, ponekad i manje od 1.000 glasova.

„Dozvoljavao sam da samo glasači AL uđu u birački centar. Ljudi namerni da glasaju za BNP su odustajali posle nekoliko sati čekanja u redu,“ ispričao je „zaštitnik ulaza“ na biralištu, inače funkcioner ogranka Avami Lige motornih vozača, preneo je izveštač indijskog dnevnika Hindu iz Dake.

AL je efikasno koristila državnu mašineriju i svoje partijske kadrove da postigne izborni rezultat „na kome bi pozavideli autokrati širom sveta“, komentarisano je na Scroll+. Medij smatra da su izbori namerno zakazani za 30. decembar, u vreme kada su strane vlade i mediji na prazničnom odmoru.

Zapadne zemlje, uključujući SAD i Veliku Britaniju, svojevremenog kolonijalnog gospodara Bangladeša, oprezno su pozdravili Hasininu pobedu, ali i zatražile istragu povodom „pouzdanih izveštaja“ o neregularnostima, uznemiravanju, zastrašivanju i nasilju. Tako su postupile i Ujedinjene nacije.

Hasinu mnogi nazivaju „gvozdenom ledi“ Bangladeša. Kritičari je, međutim, optužuju da uništava opoziciju i u zemlji stvara jednopartijski sistem.

Uprkos drakonskoj politici, sledbenici u međunarodnim krugovima hvale Hasinu zato što se obračunala sa islamskim ekstremistima u dominantno muslimanskoj zemlji, podržava emancipaciju žena i što je otvorila granice za preko 700.000 muslimana Rođinga iz susednog Mjanmara.

Tokom protekle decenije je Bangladeš postao model razvoja za druge zemlje Juga Azije. Privreda je rasla po prosečnoj stopi od 6,3 procenta. U fiskalnoj 2017/18 je dostigla 7,86 odsto. Bangladeš treba 2024. da se izbavi iz statusa najmanje razvijenih zemalja (LDC).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari