Berluskoni može do apsolutne većine 1Foto: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Budući da se nacionalni izbori bliže u Italiji, u tamošnjoj javnosti se sve više polemiše o tome ko bi mogao da stane na čelo nove vlade, ali bez konkretnih prognoza.

Ako je verovati istraživanjima pojedinih agencija, izborna trka 4. marta će biti prilično neizvesna. Bivši premijer Italije Silvio Berluskoni predstavlja koaliciju desnog centra koju predvodi kao kredibilnu snagu za borbu protiv populističkog pokreta Pet zvezdica, koji uživa ogromnu podršku mladih birača, ali koga za sada prati užasna reputacija kada je reč o opštinskim upravama.

Analitičari kažu da je jedno izvesno – da će levi centar pod rukovodstvom bivšeg premijera Matea Rencija pretrpeti poraz, te se neće razlikovati od svojih pandana u Nemačkoj i Španiji. Stvari su mogle bolje da stoje za Rencija koji je 2014, kada je bio na vrhuncu karijere, obećavao novu modernu Italiju i unapređenje ekonomije. Renci je, međutim, bio prisiljen da 2016. podnese ostavku, pošto je poražen na referendumu o ustavnim promenama. On je nakon toga ostao na čelu Demokratske stranke (PD), a njegov ministar spoljnih poslova Paolo Đentiloni preuzeo je funkciju predsednika Vlade. Iako su pod rukovodstvom PD-a ostvarena znatna poboljšanja u ekonomiji, Rencijeva koalicija zaostaje u anketama javnog mnjenja, sa oko 22 odsto podrške birača.

U italijansku levicu razdor unose i borbe između centrista i snaga koje su više okrenute levici, koje odbacuju Rencijevu politiku, smatrajući je previše naklonjenom kompanijama i bankama. „Levi centar se ne smatra alternativom za razočarane birače. Ona je prigrlila globalizaciju i finansijski je pomagala banke kada je to bilo potrebno i ne može da se diferencira od desnog centra“, rekao je Volfango Pikoli, jedan od predsednika istraživačke firme Teneo intelidžens u Londonu. Kako je naglasio, kada ne možete da ponudite alternativu, birači se okreću desnom centru i novim partijama, pokretu Pet zvezdica. „Šta PD ima da ponudi? Osim što brine o penzionerima i civilnim službenicima, ne može da dopre do mladih“, ukazao je Pikoli.

I dok je levi centar u opasnosti da padne u zaborav, Berluskoni se ponovo javlja kao politička snaga. Još uvek nije poznato da li će 81-godišnjem bivšem premijeru, koji je bio poznat po seks skandalima za vreme njegovog mandata, biti dozvoljeno da bude predsednik Vlade. Berluskoni je dobio šestogodišnju zabranu da bude na nekoj javnoj funkciji pošto je osuđen za utaju poreza, ali sada na evropskim sudovima osporava legalnost zakona po kojem mu je kazna određena.

Međutim, kao šef Force Italija, Berluskoni predvodi koaliciju, koja bi, prema ocenama nekih analitičara, mogla da osvoji apsolutnu većinu na predstojećim izborima. Berluskonijeva retorika se ne razlikuje u odnosu na onu koju je koristio kada je ušao u politiku devedesetih godina prošlog veka, predstavljajući se kao odgovor na pretnju komunizma, ocenio je Pikoli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari