Blagoje Grahovac: Đukanović spreman da vlast brani i silom 1Foto: FoNet/Boris Pejović

Proteste u Beogradu, Podgorici i Tirani treba posmatrati kao koherentne procese u rešavanju vešedecenijske balkanske muke. To će pozitivno rezultirati bez obzira na više pojedinačnih ekscesa.

Jugoregija, ono što kolokvijalno zovu Zapadnim Balkanom, će biti dugoročno spasonosna formula za naš prostor. Ona će biti okosnica balkanske regije kao budućeg balkanskog štita Evrope. Prestižna i dugoročno perspektivna će biti ona politika koja prva ovo prepozna ocenjuje za Danas Blagoje Grahovac, general u penziji, geopolitički analitičar i odličan poznavalac prilika u regionu.

* Demonstranti u Podgorici dali su rok predsedniku, premijeru, vrhovnom tužiocu… da podnesu ostavke do 15. marta, a ukoliko to ne učine građani će se ponovo okupiti i neće se razići dok se to ne dogodi. Koliko je realno očekivati takav rasplet?

– Bojim se da se smena režima u Crnoj Gori neće desiti procesno nego ekscesno, baš kao što se dešavalo svaki put u poslednjih 160 godina. Godinama javno upozoravam na takvu opasnost. Realno je očekivati da Đukanović neće prepustiti vlast bilo kome i pod bilo kojim uslovima. On će vlast držati čak i uz upotrebu oružja. To je tipičan primer kriminogeno-udbaškog režima i oni će inscenirati situaciju kako bi pribavili alibi za upotrebu sile protiv građanskog nezadovoljstva. Nažalost, ta realnost čeka Crnu Goru, ako ne danas, a ono već sutra.

* Imate li kakav kontakt sa Đukanovićem, bili ste njegov savetnik?

– Bio sam njegov savetnik o tri strateška pitanja: da uzme otklon od politike zločina koju je personifikovao Slobodan Milošević; da obnovi samostalnost Crne Gore; te da Crnu Goru izvuče iz panslavensko-ruske mitomanije i preusmeri u Evropu, prostor kojem ona geografski i civilizacijski pripada. Po mnogim drugim pitanjima bio sam mu strog, ali dobronameran kritičar. Ukoliko neke moje stavove, a koje sam smatrao da su ispravni, nije prihvatao, iste sam učinio dostupnim javnosti. Sa njim nemam komunikaciju od jula 2006. Baš kao i njega, i Marovića sam savetovao, ali i javno upozoravao šta će mu se desiti ukoliko ne prihvati dobronamerne savete. Nije uvažio, a epilog je poznat. Poslednji savet koji sam 2006. dao Đukanoviću bio je da odmah podnese ostavku na sve političke, partijske i državne funkcije. Siguran sam da mu to i danas odzvanja u ušima, ali kod mnogih ljudi pohlepa i lična sujeta kad-tad uzmu svoj danak.

* Da li vas zovu drugi političari?

– Sa opozicionim političarima imam redovnu komunikaciju. Nekima od njih ti susreti nisu baš najprijatniji. To se posebno odnosi na njihove lične sujete koje su očigledna smetnja jačem političkom i građanskom udruživanju. Političke partije koje se nisu oslobodile od nacionalizma smatram jednako štetnim kao što je štetan i Đukanovićev režim.

* Građanski protesti započeli su otvaranjem slučaja Atlas, odnosno posle koruptivnog snimka na kome se vidi da Duško Knežević daje kovertu sa novcem bivšem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću?

– Takvih snimaka je bilo i ranije, a protesti su izostajali. Sadašnji protesti su više znak građanskog očaja nego li što su rezultat političke i građanske zrelosti. Režim javno analizira i drži pridiku o moralnom liku i poštenju Kneževića, a niti jednu reč nije progovorio o učinku državnih institucija u sprečavanju bilo koga u nezakonitim radnjama, uključujući i Kneževića. Logično, jer bi i ovlaš analiza pokazala da je vrh vlasti involviran u inkriminisane radnje, a koje sada stavljaju na teret samo Kneževiću.

* Kakvi su po vama trenutni odnosi Srbije i Crne Gore i dvojice predsednika?

– Odnosi između vlasti Srbije i Crne Gore su neiskreni, čak i nedobronamerni. Na svu sreću odnosi između građana Srbije i Crne Gore, mislim da nikada nisu bili bolji. Srbija decenijama predstavlja poligon ruske mitomanije i crnogorske mafije pa geopolitičkim igračima nije teško da sa Srbijom igraju brutalne igre. U knjigama sam detaljno objasnio šest preseka koji pokazuju da kad Srbiji krene dobro, Đukanović se nađe u fazi gubitka vlasti, a onda preko noći se desi šok – u Srbiji se zavrti neki krupan problem, a Đukanović postaje faktor stabilnosti na Balkanu. Sada se nalazimo u sedmom takvom preseku. U martu 2013. godine objavljen je moj tekst na koji način Vučić može postati pozitivna istorijska ličnost, a kako može postati žrtva svoje političke nepromišljenosti. Vučić je redak politički slučaj – danas nagovesti pozitivan istorijski potez da bi već sutra sve to upropastio. Skupo će ga koštati to što je u ranijim godinama prihvatio Đukanovićevo političko mentorstvo. On to sada uočava pa uzima distancu od Đukanovića.

Biografije su najveći problem političara na našim prostorima pa se, zbog njihovog političkog preživljavanja, udvaraju mnogim službama i centrima moći i na Istoku i na Zapadu. Uz koruptivno lobiranje eto mehanizma da se lomi i narod i država. Osvešćivanje građana u obe države nagoveštava da će one uskoro imati i vlast kakvu zaslužuju istinska „dva oka u glavi „. Proces se otvorio i povoljno će se završiti. U to sam više nego ubeđen.

Moguće izručenje Kneževića

* NIN je nedavno objavio da ste rekli Dušku Kneževiću da će mu „kao opasnom svedoku“ crnogorski režim sve uzeti, a možda „pokušati i da ga likvidiraju“. Na osnovu čega ste to procenili?

– Kada sam pre sedam godina sreo Kneževića izneo sam mu lični stav o njemu i ocenio da je „imperiju“ stvorio saradnjom i koordinacijom sa crnogorskim režimom, te da će mu taj isti režim preoteti imovinu i na kraju ga ubiti. Čak sam izneo i redosled kako će mu preotimati imovinu. Sugerisao sam mu da je jedini način da spasi glavu da obelodani šta je radio, ne po zakonu nego suprotno zakonu, ali uz prisustvo vlasti, i da mu je to jedini način da bar zadobije milost građana, ako već ne može milost zakona. Sve što sam rekao da će mu se desiti ili mu se već desilo ili mu se dešava. Ko poznaje patologiju crnogorskog režima nema teškoću da napravi realnu analizu, a osim Slovenije i Makedonije patologija ostalih režima u ex-yu državama je skoro identična.

* Da li je Knežević pred ekstradicijom posle nedavno potpisanog ugovora o „izručenju sopstvenih državljana“ Crne Gore i Velike Britanije?

– U ovakvim situacijama igre su uvek više od igara, a ovo je jedna od onih kriminogeno-političkih. Sprega državnih i vojnih službi sa kriminogenim podzemljem i nadzemljem sa odabranim političarima, predstavlja mehanizam banditosa koji imaju monopol moći, a koji mogu igrati igre uključujući čak i geopolitičke. Ukoliko bi Kneževiću otpočelo suđenje u Crnoj Gori, to bi tek bila noćna mora Đukanoviću. Izručenje može biti samo prva fazu te igre. Ne treba isključiti i onu drugu, da Velika Britanija zatraži izručenje Đukanovića.

* Zašto bi Britanci tražili izručenje Đukanovića?

– Odložiću odgovor na to pitanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari