Bler: Za poraz kriv "ludački socijalizam" 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Bivši britanski premijer Toni Bler apelovao je danas na svoju Laburističku stranku da se odrekne „ludačkog revolucionarnog socijalizma“.

Partija traži novog lidera pošto je pretrpela najteži izborni poraz od tridesetih godina prošlog veka. Biračko telo je dalo Konzervativnoj stranci premijera Borisa Džonsona nedvosmisleni mandat nakon što je on obećao da će Britaniju izvesti iz Evropske unije 31. januara.

Nakon ovih izbora je takođe preinačena politička mapa Engleske, pošto je veliki deo birača iz redova srednje klase sa severa prvi put glasao sa konzervativce.

Lider laburista Džeremi Korbin, 70-godišnji socijalista koji je svoju kampanju zasnovao na radikalnoj platformi državne potrošnje i renacionalizacije, obećao je da će da se povuče s čela stranke. Kako se navodi, zvanična kampanja za izbor novog lidera laburista neće početi do sledećeg meseca. Međutim, nekoliko istaknutih funkcionera iz laburističkih redova je već nagovestilo da namerava da se kandiduje za predsednika stranke.

Bler je kritikovao Korbina zbog „gotovo komične neodlučnosti“ kada je reč o tome koji stav treba da zauzme po pitanju gotovo pola veka dugog članstva Britanije u EU.

„Odsustvo rukovodstva za ono što je očigledno bilo najvažnije pitanje s kojima se zemlja suočavala produbilo je sve druge sumnje u vezi s Džeremijem Korbinom. U političkom smislu ga ljudi vide kao nekog ko se suštinski protivi onome za šta se zalažu Britanija i zapadne zemlje. Politički je personalizovao ideju, brend ludog revolucionarnog socijalizma, kombinujući ekstremno levičarsku ekonomsku politiku s dubokim neprijateljstvom prema zapadnoj spoljnoj politici, koja se nikada nije dopadala tradicionalnim glasačima laburista“, rekao je Bler u govoru, koji je održao u Londonu.

Bleru je popularnost pala u Britaniji nakon njegove odluke da 2003. podrži invaziju SAD na Irak zbog, kako je dokazano, pogrešnih navoda da zemlja poseduje oružje za masovno uništenje. Ipak, tokom njegovog mandata od 1997. do 2007. laburisti su zabeležili jednu od najuspešnijih era kada je reč o izborima u svojoj 119 godina dugoj istoriji.

Promovisao je centrističku politiku „Novi laburista“ i prigrlio vodeću ulogu na svetskoj sceni, što se dopalo Britancima u eri ekonomskog rasta.

Laburisti sada moraju da biraju da li da usvoje sličnu ideologiju ili da  nastave s levičarskom vizijom koju je Korbin zagovarao od kada je 2015. preuzeo rukovodstvo stranke.

Pojedini potencijalni naslednici Korbina su rekli da on ima ispravnu viziju, ali pogrešan pristup.

„Argumentacija za radikalnu vladu nikada nije bila jača“, rekao je sekretar za Bregzit vlade u senci Kir Starmer.

On je poraz stranke pripisao nesposobnosti laburista da naprave protivtežu Džonsonovoj mantri „završimo s Bregzitom“ jasnim argumentom zašto i da li Britanija treba da i dalje bude deo EU.

„Mislim da smo uneli previše tereta na izborima, a antisemitizam je primer toga“, dodao je Starmer.

Partiju je pogodilo više skandala u vezi sa antisemitizmom u kojima se nekoliko članova povuklo.

Starmer je advokat iz Londona koji se zalagao za drugi referendum o Bregzitu, a sada se ispostavlja da pokušava da pridobije više levičarskih laburističkih birača.

U izbornoj trci za novog lidera stranke, u kojoj se očekuje da će učestvovati nekoliko istaknutih žena, se iznedrila poslanica Rebeka Long-Beli, koja važi za zvezdu u usponu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari