Boris Džonson u sve većoj nemilosti torijevaca i glasača 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Pozicija britanskog premijera Borisa Džonsona je sve ugroženija pošto raste broj pisama članova parlamenta potrebnih za izglasavanje nepoverenja, a ankete pokazuju da među građanima vlada sve veći bes zbog njegovih postupaka.

Skaj njuz piše da je još 12 konzervativnih poslanika Grejemu Brejdiju, predsedniku uticajne parlamentarne grupe Komitet 1922, predalo pisma za izglasavanje nepoverenja premijeru, dok je prethodno to javno učinilo njih sedam.

Glasanje o Džonsonovoj budućnosti kao lidera zemlje biće održano ako Grejem primi ukupno 54 pisma, što je ekvivalentno 15 procenata svih torijevaca. Verovatnoća za ostvarivanje ovakvog scenarija dodatno je porasla u utorak uveče, kada se veliki broj torijevskih poslanika sastao da bi razgovarao o svrgavanju premijera.

Konzervativni poslanici počeli su otvoreno da traže Džonsonovu ostavku nakon što je priznao da je prisustvovao žurci tokom lokdauna, tvrdeći da je mislio da je u pitanju „poslovni događaj“.

U pokušaju da ublaži pretnju svojoj poziciji, on je u utorak izjavio da “duboko i gorko žali zbog toga što se dogodilo”, ali smatra se da su male šanse da će ovo pokajanje sada biti od pomoći pošto je najnovija anketa koju je organizovao Indipendent pokazala da je 73 odsto Britanaca, među kojima je 60 odsto torijevskih glasača, besno zbog toga što su u premijerovoj rezidenciji više puta održavane žurke tokom lokdauna.

Ovo ispitivanje javnog mnjenja je otkrilo i da 80 odsto građana smatra da nije pravedno to što “postoji jedno pravilo za vladu a drugo za sve ostale” pod Džonsonovim liderstvom.

Druga anketa, koju je objavio Ivning standard a sprovela agencija JuGov, pokazala je da, usled posledica skandala oko Džonsonove žurke, laburisti sada imaju prednost od 32 odsto u odnosu na torijevce u Londonu, što znači da bi konzervativci mogli da izgube osam mesta u glavnom gradu, čime bi im ostalo svega 13 članova parlamenta u Londonu.

“Očigledno, rezultati ove ankete nisu dobra vest za premijera i konzervativce u Londonu”, rekao je menadžer političkih istraživanja u JuGovu Patrik Ingliš.

S druge strane, kako navodi Gardijan, ministar odbrane Džejms Hipi je pozvao svoje kolege konzervativce da sačekaju izveštaj o celom slučaju pre nego što predaju pisma za nepoverenje premijeru, zatraživši od njih da zadrže “hladne glave” dok se Džonson bori za svoju političku budućnost.

Hipi je priznao da postoji “intenzivan bes javnosti” i da je primio “stotine mejlova” birača, rekavši da se očekuje da se Džonson još jednom izvini, ali naglasivpi i da “sada nije vreme da se menja premijer”.

“Ljudi su apsolutno besni zbog svega što su čuli i videli”, rekao je on i dodao da “veruje” u objašnjenje koje je premijer dao prošle nedelje kada je izjavio da je žurka kojoj je prisustvovao 20. maja 2020, u medijima nazvana “ponesite sami svoju cugu”, zapravo bila “poslovni događaj”, ali da takođe smatra da “to objašnjenje mnogim biračima nije dovoljno”.

U odbranu Džonsona je stao i ministar zaštite životne sredine Džordž Justis, koji je izjavio da neće predati pismo za nepoverenje premijeru.

“Imam poverenja u premijera. Jasno je da su najnovija otkrića štetna i da su uznemirila redove konzervativaca. Ali smatram da premijer ima pravo da se izvini i podržavam ga zbog važnog posla koji je izabran da obavlja u rukovođenju našom zemljom u ovim teškim godinama obeleženim posledicama Bregzita i pandemije”, rekao je on za škotski servis Bi-Bi-Si.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari