
Uz tri ministra, nedavno je umrlo još nekoliko poznatih političara i javnih ličnosti.
Opozicija optužuje vlast da koristi pandemiju kao oružje tako što njene poslanike i druge kritičare hapsi i drži u prepunim zatvorima gde se infekcija lako prenosi.
Kritičari optužuju vladu i da zanemaruje javne bolnice, gde mnogi zaraženi korona virusom ne mogu da dobiju kiseonik koji im je potreban da prežive.
Mnogi pripadnici elite leče se na skupim privatnim klinikama ili u inostranstvu.
Predsednik Zimbabvea Emerson Mnangagva rekao je da vlada još razmatra koju vakcinu da kupi.
Zimbabve je, kao i mnoge druge afričke zemlje, u početku imao malo registrovanih infekcija, ali je nedavno došlo do skoka broja zaraženih.
Mnogi strahuju da je novi soj korona virusa, koji se znatno brže širi, ušao u zemlju kada su se desetine hiljada njenih gradjana vratili kući za praznike iz Južne Afrike, gde žive i rade.
Zimbabve, zemlja s 15 miliona stanovnika, do sada je prijavila 31.000 registrovanih infekcija i 974 smrtna ishoda od korona virusa, dok je početkom decembra imala oko 10.000 zaraženih.
Mnogi ljudi se ne testiraju i ne idu u bolnice kada im nije dobro, navodi udruženje lekara i dodaje da u nekim danima gotovo polovina smrtnih ishoda bude van bolnica.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.