Zašto Rusija svakodnevno sagoreva gas u vrednosti od deset miliona dolara? 1EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Rusija dnevno sagoreva prirodni gas u vrednosti, kako se procenjuje, deset miliona dolara u blizini svoje granice sa Finskom, tvrde analitičari, dok preti da će Evropu gurnuti u energetsku krizu tokom zime tako što će ograničiti izvoz u Nemačku i druge zemlje.

Državni gasni gigant Gasprom dnevno sagoreva oko 4,34 miliona kubnih metara gasa u novom postrojenju za tečni prirodni gas (LNG), ukazuju analize nivoa toplote i satelitski podaci kompanije Ristad enerdži.

To je ekvivalent 1,6 milijardi kubnih metara na godišnjem nivou ili oko 0,5 odsto potražnje za gasom evropskog bloka, a vrednost od deset miliona dolara dnevno je izračunata na osnovu prošlonedeljne tržišne cene u Evropi, ukazuje CNN. O analizi Ristada je prvi izvestio BBC.

Sagorevanje gasa u Gaspromovoj fabrici Portovaja predstavlja „katastrofu po životnu sredinu“, saopštio je Ristad, pri čemu se svakog dana ispušta oko 9.000 tona karbon-dioksida. Tu količinu gasova tokom cele godine proizvede više od 1.100 prosečnih američkih domaćinstava.

Mark Dejvis, izvršni direktor Capterio, firme koja savetuje energetske kompanije kako da sagorevaju svoj gas, je rekao da će sagorevanje najverovatnije stvarati čađ, koji je naročito poguban za arktički region. Dosta čađi će završiti na arktičkom ledu i apsorbovati više toplote od sunca, što će ubrzati njegovo topljenje. On je takođe naveo da se sagorevanjem stvara metan koji je kao štetan gas više od 80 puta štetniji od karbon-dioksida.

Portovaja je u blizini kompresorske stanice na početku gasovoda Severni tok 1, jednoj od glavnih arterija za protok ruskog gasa do EU.

Ristad je saopštio da Rusija sagoreva gas koji bi u suprotnom bio izvezen u Evropu preko gasovoda, gde se obično prenosi više od trećine evropskog uvoza gasa, ali gde je protok smanjem na 20 odsto uobičajenih nivoa.

CNN piše da Gasprom, ruska državna energetska kompanija, nije odmah odgovorila na njegov zahtev za komentar.

Prema Ristadu, ukupan izvoz gasa iz Rusije u Evropu je do sada ove godine manji za 77 odsto u osnosu na isti period prošle godine. Podaci Međunarodne agencije za energetiku (IAE) ukazuju da je prošle godine Moskva pokrivala 45 odsto ukupnog uvoza gasa Evropske unije.

Evropski blok od početka invazije Rusije na Ukrajinu pre šest meseci pokušava da prestane da koristi ruski gas, te nastoji da brzo popuni svoja skladišta, smanji potražnju i obezbedi alternativne izvore da bi izbegao da bude primoran da ograniči isporuku energenata ove zime.

Pitanje koje se postavlja jeste zašto Rusija deo svog gasa pretvara u pepeo i dim – da li je to deo rutinskih operacija ili možda time šalje poruku Evropi, piše CNN.

„Plamen pri sagorevanju je vidljiv, što možda ukazuje da je gas spreman i čeka da se isporuči Evropi ako se obnove prijateljski politički odnosi“, navodi se u saopštenju Ristada.

LNG postrojenje u Portovaji treba da počne s radom kasnije ove godine, saopštio je Ristad, i sagorevanje se često vrši u okviru rutinskog testiranja bezbednosti novih fabrika.

Međutim, „najverovatniji opseg i trajanje ovog perioda stalnog sagorevanja prilično je ekstreman da bi ovo bilo jedino objašnjenje“, dodaje kompanija.

„Ovakvo sagorevanje se nije dogodilo u istoriji“, rekao je Zongkjang Luo, analitičar-senior u Ristadu, za CNN biznis, aludirajući na nivoe emitovanja toplote koji su registrovani u području. „Za LNG postrojenje Portovaja je ovakvo sagorevanje ogromno.“

Hening Glojstajn, direktor za energetiku, klimu i prirodne resurse u Evroazijskoj grupi, rekao je za CNN biznis da Rusija verovatno sagoreva gas, stvoren kao nus-proizvod tokom proizvodnje nafte.

„U normalna vremena veći deo gasa bi se koristio za punjenje gasovoda i bio bi prodat Evropi. Pošto je Rusija znatno smanjila isporuku Evropi, taj gas je u početku odlazio u skladišta za ruska domaćinstva. Ona su sada najverovatnije puna, tako da gas nema gde da ode i zato se sagoreva“, rekao je.

Dejvis je rekao da je sagorevanje gasa uobičajeno širom Rusije.

„Mislim da se Gasprom najverovatnije bori s problemima u pogonu“, fekao je za CNN biznis. Jedno od objašnjenja bi moglo da bude nefunkcionisanje opreme.

Međutim, postavlja se pitanje u vezi s lokacijom. Gasprom će najverovatnije transportovati gas iz gasnog polja Jamal do fabrike Portovaja, što je velika razdaljina, saopštio je Ristad, a gas bi mogao da se sagoreva bliže izvoru.

Kako se navodi, „troškovi kompresovanja i transporta gasa iz gasnog polja Jamal do Baltičkog mora će najverovatnije napraviti Gaspromu nepotrebne gubitke.“

Međutim, Rusija možda na ovaj način šalje poruku Evropi.

„Rusija možda šalje političku poruku, pokušavajući da kaže Evropi ‘vidite, imamo ovaj gas, sagorevamo ga, vi odlučujete da nam otežavate da ga iznesemo na tržište'“, rekao je Dejvis.

Ristad je počeo da razmatra sagorevanje gasa u Portovaji nakon što su građani Finske primetili ogroman plamen u julu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari