Danska kraljica, modernizatorka i umetnica: Margrete II proslavila 50 godina na tronu 1 EPA-EFE/Martin Sylvest DENMARK OUT

Danska kraljica Margrete II (82) je nakon smrti britanske kraljice Elizabete II ostala jedina monarhinja na tronu u Evropi, a juče je proslavila 50 godina vladavine.

Veoma popularna među Dancima, juče je prošla kočijama Kopenhagenom, uputivši se u zgradu Opštine gde je priređena svečanost u njenu čast. S balkona zgrade je pozdravila oko 1.500 okupljenih građana.

Danska kraljica je nakon smrti kraljice Elizabete odlučila da jubilej obeleži skromnije nego što je planirala.

Poznate među prijateljima i porodicom, ali i među podanicima, po nadimcima „Lilibet“ i „Dejzi“, pišu mediji, kraljice su bile rođake, a zajednički predak im je bila kraljica Viktorija.

Kako se navodi, njih dve bi se, koliko im je vreme dozvoljavalo, sastajale s vremena na vreme na čaju i razgovarale o porodici, deci i drugim stvarima.

Margrete II je rođena 16. marta 1940. godine, nedelju dana nakon napada nemačkih snaga na njenu zemlju, kao najstarija od tri kćerke kralja Frederika IX i kraljice Ingrid. Krunisana je u januaru 1972. kao prva žena na danskom prestolu.

Inače, danski zakon je zabranjivao ženama da nasleđuju kraljevsku titulu sve do 1953. kada je to izmenjeno referendumom, a pod pritiskom nekoliko uzastopnih vlada, koje su imale svest o potrebi za modernizacijom.

Danska kraljica, modernizatorka i umetnica: Margrete II proslavila 50 godina na tronu 2
EPA-EFE/Martin Sylvest DENMARK OUT

Kada je stupila na tron, većina Danaca je smatrala da je kraljevska porodica prevaziđena u vremenu moderne demokratije.

Istraživanja, međutim, danas ukazuju da Danci mahom podržavaju monarhiju dok čak tri četvrtine njih obožava kraljicu, najviše zbog, kako se navodi, uspešne modernizacije institucije. Tako je, na primer, svojim sinovima dozvolila da stupe u brak sa ženama koje nisu kraljevskog porekla. Kažu da ukoliko ne bi bila kraljica, sigurno bi bila izabrana za predsednicu.

Margrete je veći deo obrazovanja stekla u Britaniji – studirala je arheologiju na Univerzitetu Kembridž, a pohađala je i Londonsku školu ekonomije. Studirala je i političke nauke na brojnim evropskim univerzitetima. Školovala se i na Univerzitetu u Kopenhagenu, kao i na Sorboni.

Jednom prilikom je rekla da govori „engleski, francuski, a da ne bi ostala gladna ni na nemačkom“.

Obožava umetnost. Pod pseudonimom Ingahild Gratmer napravila je ilustraciju za knjige „Gospodar prstenova“. Voli vez, a bavi se i slikarstvom, scenografijom i kostimografijom, pa je radila za Danski kraljevski balet i Dansko kraljevsko pozorište. Njene slike su izložene u muzejima i galerijama u Danskoj i inostranstvu.

Osim po širokom osmehu, poznata je i po sedoj punđi, a oni koji je poznaju kažu da je vesele prirode i opuštena. Strasni je pušač.

Budućeg supruga, francuskog diplomatu iz redova plemstva, Anrija Mari Žan Andre de Laborde de Monpezata je upoznala u Londonu. „Nebo je upravo eksplodiralo“, komentarisala je kasnije kraljica. „Nikada nisam mogla da zamislim da se udam, a da ne budem ludo zaljubljena.“

Nakon što je danski parlament odobrio njihovu veridbu, venčali su se 1967. Imaju dva sina – princa prestolonaslednika Frederika i Joakima i osmoro unučadi. Kraljica je, međutim, jednom prilikom rekla: „Ostaću na tronu dok se ne srušim.“

Krajem septembra je rekla da će deci svog mlađeg sina Joakima oduzeti prinčevske titule da bi bili što nezavisniji u životu. Joakim i njegova supruga princeza Mari su o svom razočarenju zbog ove kraljičine odluke pričali u medijima, ali Margrete nije popustila mada je izrazila žaljenje zbog bola koji osećaju njeni unuci.

Tokom pedesetogodišnje vladavine je uspešno izbegavala skandale, ali je njen suprug privukao pažnju javnosti 2017. Princ Henrik se požalio što ne nosi titulu, bar titulu kralja pratioca, a dugo je negodovao i zbog toga što nije imao sopstveni novac.

„Prvi nagoveštaj toga je dao oko svog 50. rođendana kada je gostujući na televiziji rekao da mu je teško da od svoje supruge traži džeparac za cigarete“, rekla je novinarka i autorka njegove biografije Stefani Surugju.

Na kraju je dobio platu. Međutim, 2018. je rekao da više ne želi da bude sahranjen pored kraljice. Umro je šest meseci kasnije u 83. godini. Pošto je kremiran, polovina njegovog pepela je rasuta po danskim vodama, a ostatak je pokopan u privatnim baštama zamka severno od Kopenhagena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari