Deonice skočile na Vol stritu posle velikog pada prošle nedelje 1Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Cena akcija znatno je porasla danas na Vol stritu i povratila nešto od velikih gubitaka pretrpljenih tokom prethdne nedelje zbog brige da bi epidemija koronavirusa mogla da naškodi globalnoj privredi.

Industrijski indeks Dau džouns skočio je više od 700 poena, dok je referentni indeks S&P 500  porastao za 2,7 odsto i na putu je da zabeleži najbolji dan od januara 2019. Indeks S&P 500 je prošle nedelje imao gubitak od 11,5 odsto, što je najgore od oktobra 2008. za vreme globalne finansijske krize.

Veliki skok akcija je usledio posle posebno teškog dana trgovine kada je Dau džouns indeks pao za više od 1.000 poena pre nego što je u kasnom naletu kupovine završio sa 350 poena niže u petak i nedejnim padom većim od 14 odsto posle nedavnog maksimuma.

Dau džouns indeks je porasto 747 poena ili tri odsto do danas u podne na berzi u Njujorku, dok je S&P 500 indeks dobio 2,7 odsto, a Nasdak 2,8 odsto.

Glavni evropski indeksi su takođe danas uglavnom bili u porastu, a azijske berze su danas zabeležile znatan skok.

Međunarodni monetarni fond i Svetska banka danas su u zajedničkom saopštenju nveli da su spremni da pomgnu zemljama pogođenim koronavirusom sa svojim vanrednim programima za zajam i drugim sredstvima.

„Upotrebićemo naše raspolžive instrumente do najveće moguće mere“, rekli su direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva i predsednik Svetske banke Dejvid Malpas u zajedničkom saopštenju i dodali da je presudna međunarodna saradnja.

Slična obećanja da će delovati ukoliko bude potrebno dale su i neke centralne banke uključujući i američke Federalne rezerve (centralna banka) u petak i Banka Japana tokom vikenda.

Neki analitičari sada spekulišu da bi američkli Fed mogao da spusti referentnu kamatnu stopu ove nedelje, pre svog zvaničnog sledećeg sastanka 17. i 18 marta. Trejderi predviđaju sa 100 odsto verovatnoće da će Fed smanjiti kamatne stope za pola procentnog poena pre svog sastnka u martu.

Postoje znaci da ekonomski uticaj koronavirusa nastavlja da raste. Mera za kinesku prerađivačku industriju zabeležila je pad prošlog meseca na najniži nivo ikad zabeležen pošto su zbog epidemije virusa zatvorene fabrike i poremećeni lanci snabdevanja.

Odvojeno ekonomisti Goldman Saksa smanjili su prognoze za privredni rast SAD u prvom kvartalu na 0,9 odsto i na nula za kvartal april-jun. Goldman takođe predviđa znatno smanjenje kamatnih stopa od strane centralnih banaka u SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji, Australiji, Indiji i Južnoj Koreji.

Organizacija ze ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) smanjila je danas svoju prognozu svetskog privrednog rasta. Po oceni OECD-a čak iako ima samo ograničenih epidemija van Kine globalna privreda će porasti samo 2,4 odsto ove godine, što je naslabije od finansijske krize 2009. godine.

Ukoliko druge zemlje budu pogođene epidemijama sličnim Kini rast bi mogao da padne na 1,5 odsto, naveo je OECD.

Globalni indeks za prerađivačku industriju kompanije JP MOrgan objavio je najveći pad prošlog meseca od recesije 2009. Indeks je pao na 47,2, što je najniže od maja 2009, potisnut padom proizvodnje u Kini.

Prošle nedelje je svaki vodeći indeks na berzama prošao što analitičari nazivaju „korekciju“ odnosno pad od 10 odsto ili više od vrhunca na kome je bio. Posmatrači tržišta već mesecima govore da su akcije precenjene i da je odavno trebalo da dođe do još jednog pada. Poslednji put kada su tržišta novca beležila tako veliki pad je bio 2018. kada se zahuktavao trgovinski rat sa Kinom i investitori su brinuli zbog rastućih kamatnih stopa.

Ekonomske posledice epidemije postaju sve vidljivije u Kini gde je bio najveći broj od 90.000 zaraženih koronavirusom širom sveta.

Deonice u kompanijama povezanim sa putovanjem najteže su pogođene zato što je epidemija izazvala otkazivanje letova i poremećaj planova za odmor. Kompanije koje vode krstarenja danas su nastavile da gomilaju gubitke.

Iako je cena deonica porasla danas tržište obveznica je i dalje davalo znake zabrinutosti među investitorima koji su nastavili da se opredeljuju za imovinu sa malim rizikom.

Cene nafte su takođe pale pošto trgovci uračunavaju izglede za manju tražnju zbog epidemije koronavirusa. Prošle nedelje cene nafte su pale oko 15 odsto. Danas je referentna američk sirova navta skočila za 1,89 dolara na 45,65 po barelu. Nafta brent je porasla 1,88 dolara na 51,55 po barelu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari