Dugogodišnje pripreme i upitni članci: Kako su australijski mediji izveštavali o kraljičinoj smrti? 1Foto: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Sumorna, crna odeća bila je spremna poslednjih nekoliko godina, studijske probe su odrađene mnogo puta, a čitulje i prilozi o najvažnijim događajima bili su uveliko spremni.

Poput BBC-a i ITV-a, australijski emiteri imali su pažljive planove za emitovanje povodom smrti kraljice.

Zvanične vesti o kraljičinoj smrti objavio je u Velikoj Britaniji Hju Edvards u 18.30 na BBC One i ubrzo zatim u Australiji u 3.30 ujutro po istočnom standardnom vremenu.

Jedan od voditelja „ABC News Breakfast“ Majkl Rouland zgrabio je crno odelo koje je kupio za tu priliku dok je odlazio od kuće u ranim jutarnjim satima u petak.

Rouland i njegova kolegnicia voditeljka Liza Milar otpočeli su program nedugo nakon što su se pojavile vesti da je kraljica umrla.

Objavili su sažetak koji su planirali za četvrtak i pet sati emitovali vesti o istorijskom događaju.

„Svi smo znali da će ova emisija doći i bili smo spremni“, rekao je Rouland za Gardijan pre nego što se ukrcao na avion za London, odakle će nastaviti uključenje.

„Imali smo spremne priloge, ali pošto su vesti izašle neposredno pre nego što smo ‘otišli’ u etar, zapravo i nismo pustili mnoge. Samo smo se fokusirali na slike uživo iz zamka Balmoral, uživo uključenje iz Bakingemske palate i intervjue uživo. Želeli smo da našim gledaocima damo utisak o događajima koji se brzo odvijaju“, naveo je on.

„To je apsolutno najveća priča koju ću prenositi uživo i, kao i svaka druga ekipa koja se bavim ovim poslom, godinama smo radili probu za probom i lažne emisije o kraljičinoj smrti i konačno je sve krenulo u pogon“, dodao je Rouland.

Direktor „Seven news“ programa, Kreg Mekferson, rekao je da je planiranje programa povodom smrti kraljice bilo u toku godinama i da je u četvrtak u 23 sata počelo izveštavanje dopisničke mreže iz Velike Britanije koji su izveštavali uživo iz Balmorala.

„Naše dugoročno planiranje uključivalo je unapred snimljene čitulje, sve do najsitnijih detalja, poput prikladne odeće za sve naše zaštitne ličnosti koje su u etru i specijalne grafike za najnovije vesti“, rekao je Mekferson za Gardijan.

Poverljivi planovi palate i detaljni protokoli podeljeni su sa ekipom „Seven news“ programa i sada su u toku dogovori za pokrivanje ključnih trenutaka koje će dovesti do kraljičine sahrane u Vestminsterskoj opatiji, rekao je Mekferson.

Izvršni direktor „Nine news“ programa, Aleks Nids, rekao je da je plan mreže bio da emituje međunarodne izvore kao što je BBC dok lokalna ekipa ne bude spremna da nastavi sa izveštavanjem.

Voditelji programa „Today“, Karl Stefanović i Alison Langdon, bili su u pripravnosti i ušli su rano u studio koji se nalazi u severnom Sidneju da bi krenuli uživo u 4.30 ujutro.

„Svi su godinama imali spremnu crnu odeću“, rekao je Nids. „Svi su već neko vreme bili spremni, posebno otkako smo videli kraljicu sa novom premijerkom (Velike Britanije), (Liz) Tras, i to nas je sve učinilo još trezvenijim, ali ne i uznemirenijim.“

Planovi za narednih 10 dana su uveliko u toku i „Nine“ već ima Lejlu Mekinon, Trejsi Vo i Čarlsa Kraučera na terenu u Londonu.

Trejsi Grimšo kreće da vodi izveštavanje, što predstavlja pogodan „odlazni“ nastup za voditelja „A Current Affair“ koji će se posle 17 godina povući iz medija.

SBS ima „misiju“ da bude raznolik i pruži širu sliku o velikoj globalnoj priči, tako da je pratio kraljičinu smrt iz Velike Britanije, Francuske, Indije i drugih zemalja.

„SBS, za razliku od BBC-a, nema posebne direktive koje zahtevaju od televizijskih prezentera da nose tamne boje“, rekao je portparol. „Ipak, mi odražavamo preovlađujuće raspoloženje i većina voditelja će to ispoštovati noseći tamne boje.“

Ali nisu svi mediji „pogodili“ pravi ton.

Posežući za novim uglom, „Daily Mail“ je rekao da će se kraljica „ponovo ujediniti na nebu“ sa pokojnim igračem kriketa Šejnom Vornom, a naslov u australijskim časopisima citira bivšeg premijera Tonija Abota koji kaže da je kraljičina smrt najvažnija smrt u ljudskoj istoriji.

Dugogodišnje pripreme i upitni članci: Kako su australijski mediji izveštavali o kraljičinoj smrti? 2
Foto: Printscreen/https://www.dailymail.co.uk

„Smrt kraljice Elizabete Druge dolazi samo nekoliko meseci nakon što je Šejn Vorn takođe preminuo, a sada su se pojavili detalji o slatkom prijateljstvu australijske legende kriketa“, piše u tekstu Dejli mejla, koji je prenelo i britansko izdanje ovog lista.

Ali „Herald Sun“ je jak kandidat za najgluplji ugao, prema oceni Gardijana, sa pričom koja kaže da se kraljica pojavila u oblacima sat vremena nakon što je umrla.

„Lian Betel, koja živi u gradu Telfordu u zapadnom Midlendsu u Engleskoj, podelila je fotografiju nečega što je izgledalo kao pokojna kraljica u svom prepoznatljivom šeširu“, objavio je „Herald Sun“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari