Dve hiljada evra za povratak kući 1Foto: Beta/ AP Photo/Petros Giannakouris)

Privremena mera Evropske unije koja će biti na snazi svega mesec dana predviđa jednokratnu pomoć u iznosu od 2.000 evra za migrante koji su voljni da se vrate svojim kućama i to one koji su u Grčku stigli pre 1. januara.

To je rezultat razgovora između predstavnika vlade u Atini i komesarke za unutrašnje poslove EU Ilve Johanson.

Kako je pojasnila, ova mera „dobrovoljnog povratka“ odnosi se na nekih 5.000 migranata. Prema rečima Johanson, „sedam zemalja EU spremno je da prime najmanje 1.600 dece koja se u kampovima nalaze sama i posebno su ranjiva grupa“. Johanson je rekla da će se povratak migranata u njihove zemlje odvijati u koordinaciji sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) i Evropskom agencijom za graničnu i obalnu stražu (FRONTEX).

Prema procenama organizacije Lekari bez granica, koji su aktivni na grčkim ostrvima, gde je samo tokom ovog meseca iz Turske stiglo više stotina migranata, što je dovelo do prenatrpanosti ionako prebukiranih izbegličkih kampova, oko 14.000 migranata su deca. Iako su predviđeni za oko 6.000 ljudi, u njima se sada nalazi gotovo 42.000 azilanata.

„Muškarci, žene i deca žive u užasnim uslovima u ovim prenatrpanim centrima, u stalnom su strahu i imaju oskudan pristup osnovnim stvarima poput toaleta, tuševa i struje“, rekao je Stefan Oberajt, šef misije Lekari bez granica za Grčku. Dodao je i da njihova bolnica koja se nalazi pored kampa Morija dnevno primi 70 dece koja boluju i od hroničnih bolesti, a oni nemaju uslove za njihovo lečenje.

Mnogi od migranata koji se nalaze u kampovima su Sirijci koji su pobegli od rata, zatim Avganistanci, Pakistanci i ljudi iz zemalja zapadne Afrike. Organizacije koje pomažu migrantima smatraju da je za Sirijce previše opasno da se vrate u svoju zemlju, ali za one koji dolaze iz zemalja poput Pakistana nije. U Grčkoj je trenutno na snazi odluka o suspenziji traženja azila, što je naišlo na oštre kritike organizacija za pomoć migrantima.

Florijan Oel, portparol italijanske organizacije Oxfam, rekao je da sve evropske vlade, ne samo grčka, izbegavaju da preuzmu odgovornost. Dodao je i da je situacija ostala loša i nakon 2016. kada je Turska potpisala dogovor s EU o zadržavanju migranata.

Novi talas dolaska migranata u Grčku usledilo je pošto je Turska nedavno otvorila granice. U Turskoj se sada nalazi oko 3,7 miliona sirijskih izbeglica, a EU optužuju da nije učinila dovoljno da im pomogne. Oel navodi da zemlje EU moraju primiti izbeglice i dopustiti im da tamo zatraže azil. Odluku o prihvatu dece koja putuju bez pratnje pozdravio je kao „dobar prvi korak“.

I. Š. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari