DW: Vakcina protiv tuberkuloze pomaže protiv korona virusa? 1HPV vakcina/Pixabay free photo

Zvanična oznaka za vakcinu glasi VPM1002. U nekoliko aktuelnih istraživanja proučava se potencijal ove vakcine i u pogledu korona virusa. Nemački naučnici su optimistični.

Vakcina bacil Kalmet–Gerina (be-se-že) je vakcina koja se primarno koristi protiv tuberkuloze. Ona postoji još od početka prošlog veka i jedina je dozvoljene vakcina protiv ove plućne bolesti. Na osnovu te supstance razvijena je vakcina VPM1002.

Prema pisanju Dojče vele, naučnici Instituta Maks Plank su be-se-že vakcinu genetski promenili. Ako nova supstanvca zadovolji sve kliničke testove, narednih godina će biti primenjena širom sveta protiv tuberkuloze. Na čelu projekta je infekcioni biolog Štefan Kaufman. Trenutno naučnici testiraju efikasnost vakcine VPM1002 kod korona virusa.

Prethodna vakcina je dokazala svoju efikasnost kaže Kaufman.

Prema njegovim rečima u raznim istraživanjima je pokazano da be-se-že može da zaštiti od viralnih infekcija disajnih puteva. Ona stimuliše urođeni imunitet, i uz njegovu pomoć se može igraditi odbrana od brojnih uzročnika infekcija na plućima., tako da bi trebalo da nova vakcina slično deluje.

Eksperimenti na miševima su pokazali da VPM1002 aktivira imunski sistem i time može bitno da oslabi virusne infekcije kao što je Covid-19. I vakcina i uzročnik uvek na dva načina izazivaju reakciju imunskog sistema. Urođeni ili nespecifični imunitet može brzo da ubije viruse. Ali postoji i stečeni ili specifični imunitet . „U zajedničkom delovanju ta dva sistema nastaje najbolji mogući odbrambeni odgovor organizma“, objašnjava Kaufman.

Institut Paul Erlih je već dozvolio treću fazu kliničkog ispitivanja za vakcinu VPM1002 kao sredstvo protiv korona virusa. Različite nemačke univerzitetske klinike sprovode ova ispitivanja. Među njima je Medicinska visoka škola Hanover (MHH). Početkom maja naučnici bi trebalo da ustanove da li  VMP1002 aktivira nespecifični imunski sistem.

„Time bi teška klinička slika kod zaraženih korona virusom trebalo da bude ublažena“, objašnjava Jakobus Boš, koji je član tima profesora Kristofa Šindlera, rukovodioca kliničkog ispitivanja.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari