Džonson izbegao "kakofoniju" 1Foto: EPA-EFE/ WILL OLIVER

Kandidati za naslednika Tereze Mej na premijerskom i mestu lidera Konzervativne stranke sukobili su se tokom televizijske debate o pitanju sprovođenja Bregzita.

Članovi parlamenta raspravljali su se oko toga da li postoji mogućnost da se ponovo pregovara sa Evropskom unijom i dođe do novog dogovora, kao i oko mogućnosti Bregzita bez sporazuma.

Boris DŽonson je kritikovan zato što nije učestvovao u debati Kanala 4, ali on tvrdi da je to zbog toga jer je smatrao da će ona biti „blago kakofonična“. NJegovu kandidaturu je podržao ministar zdravlja Met Henkok, koji je od kandidature odustao u petak.

Jedna od najoštrijih rasprava povela se oko toga da li bi trebalo zatvoriti parlament kako bi se sproveo Bregzit bez sporazuma do 31. oktobra, čemu se protivilo četiri od pet kandidata. Velika Britanija je prvobitno trebalo da izađe iz bloka 29. marta, ali lideri EU su pristali da se rok odloži do kraja oktobra pošto su britanski poslanici više puta odbacili sporazum Tereze Mej.

Sekretar za međunarodni razvoj Rori Stjuart rekao je da je raspuštanje parlamenta „veoma uznemirujuća“ opcija, a ministar unutrašnjih poslova Sadžid DŽavid je upozorio da bi se na taj način „uništila demokratija“. Međutim, bivši sekretar za Bregzit Dominik Rab je odbio da isključi tu mogućnost, rekavši da „svaki put kada jedan od kandidata izbaci neku opciju, slabe se šanse za dolazak do najboljeg dogovora“.

Tokom debate na Kanalu 4, koju je pratilo oko 1,3 miliona ljudi, kandidati su raspravljali i o tome da li bi trebalo uzeti u obzir mogućnost Bregzita bez sporazuma. DŽavid je rekao da je to „poslednja stvar“ koju želi, ali je dodao: „izlazak bez sporazuma uzimate u obzir upravo zbog toga što želite sporazum“.

Rab je izjavio da bi Velika Britanija „mogla da se izbori sa rizicima“ koje nosi izlazak iz EU bez sporazuma. Stjuart je rekao da smatra da je „Bregzit bez sporazuma kompletna besmislica“ i da bi to bilo „veoma štetno po ekonomiju“.

Na mestu Borisa DŽonsona, glavnog kandidata u nadmetanju, tokom debate je stajao samo prazan pult, što je isprovociralo DŽeremija Hanta da ga napadne zbog toga što se nije pojavio. „Gde je Boris? Ako mu njegov tim ne dopušta da se suoči sa pet sasvim prijateljski nastrojenih kolega, kako će tek izaći na kraj sa 27 evropskih zemalja“, rekao je Hant. Stjuart je takođe izneo sarkastičnu primedbu na račun odsutnog kolege, rekavši da se nada da će „jedan od njih“ – misleći na one koji su prisustvovali debati – postati premijer.

Pošto je odustao od nadmetanja, Henkok je podržao DŽonsona kao „najboljeg kandidata koji će ujediniti Konzervativnu stranku“, a to je učinila i Ester Mekvej, koja je eliminisana u prvom krugu. Pišući za Tajms, Henkok je naveo da smatra da DŽonson ima „jedinstvenu ličnost“.

„Uveren sam da će Boris biti premijer ‘jedne nacije’ zato što je to način na koji je upravljao Londonom, dosledno, tokom osam godina“, dodao je Henkok. Majkl Gouv je izjavio da je „naravno razočaran“ što je Henkok odlučio da podrži njegovog rivala (DŽonsona) umesto njega.

Tokom TV debate političari su odgovarali i na pitanja o tome koji su im prioriteti osim Bregzita. DŽavid je istakao finansiranje obrazovanja i otvaranje novih obrazovnih ustanova, rekavši da su „na tom polju previše smanjeni rashodi“. Rab je rekao da će težiti poboljšanju uslova u državnim školama i omogućiti širi izbor za obuku mladih, dok je Gouv najavio da će deca biti njegov najveći prioritet i naglasio važnost zaštite životne sredine.

Hant je rekao da „svaki konzervativac ima dve želje: da smanji poreze i poveća potrošnju za javne službe“ i dodao da će se usredsrediti na opismenjavanje i sistem socijalne zaštite. Stjuart je naglasio da će njegov prioritet biti poboljšanje socijalne zaštite za odrasle, opisujući taj problem kao „veliku nedovršenu revoluciju“.

Kada su kandidati tokom debate upitani koje su im najveće slabosti, Gouv je rekao da je previše nestrpljiv, Rab da je „nemirna duša“, a DŽavid da je tvrdoglav. Stjuart je izjavio da „postoje mnoge stvari koje ne zna o svetu“, dodao da su „potrebni lideri koji će slušati“ i kritikovao „mačo stav“. Hant se našalio da je njegova najveća slabost to što je „pogrešio nacionalnost svoje žene“, ali zatim ozbiljnijim tonom rekao da je tokom svoje „bitke sa mladim doktorima“ dok je bio na mestu ministra zdravstva mogao „više da poradi na komunikaciji“.

Kandidati treba da učestvuju u još nekoliko krugova glasanja, dok ne preostanu samo dvojica. Za finalni par će zatim glasati oko 160.000 članova Konzervativne stranke od 22 juna. Očekuje se da ime pobednika bude objavljeno četiri nedelje kasnije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari