Etiopska vlada pozvala civile na mobilizaciju 1Foto: EPA-EFE/STR

Etiopski premijer Abij Ahmed pozvao je sve raspoložive civile da se pridruže oružanim snagama u borbi protiv pobunjenika iz Tigreja.

“Sada je vreme da se svi sposobni Etiopljani koji su punoletni pridruže vojsci, specijalnim snagama i milicijama i pokažu svoj patriotizam”, navodi se u saopštenju premijerovog kabineta, objavljenom manje od dva meseca pošto je on proglasio unilateralni prekid vatre.

“Naše odbrambene snage, regionalne specijalne snage i milicija su usmerene na to da zaustave uništenje koje sprovodi izdajnički i teroristički Narodnooslobodilački front Tigreja (TPLF) i jednom za svagda zaustave strane mahinacije”, dodaje se saopštenju, prenosi Fajnenšel tajms.

Etiopska vlada je u petak na Tviteru objavila da napadi TPLF na Afar i Amharu “čine svaki pokušaj uspostavljanja mira neostvarivim” i da je zato “vlada Etiopije primorana da mobilizuje sve svoje odbrambene sposobnosti”.

Lideri TPLF su poručili da “nisu zainteresovani da preuzimaju vlast nad terotorijama koje im ne pripadaju” već da žele da odvrate snage koje se bore uz etiopsku vojsku i ponovo preuzmu južni i zapadni Tigrej, koji su okipirale snage iz Amhare.

Iako je Abij obećao da će “brzo povratiti red i mir”, sukobi su prerasli u devetomesečni krvavi konflikt koji je izazvao humanitarnu i izbegličku krizu.

Rat se u julu proširio od Tigreja na još dva etpiopska regiona, Amharu i Afar, a Ujedinjene nacije su u ponedeljak upozorile da je 300.000 ljudi suočeno sa “zabrinjavajućim razmerama gladi”, a još oko 400.000 se nalazi “na ivici izgladnjivanja” u severnom delu Tigreja.

U poslednjih nedelju dana, snage iz Tigreja su preuzele kontrolu nad gradom Lalibela, svetim mestom u Amhari, kao i nekim mestima u Afaru.

U ponedeljak je izvršna direktorka Unicefa Henrijeta For izjavila da je njena agencija “ekstremno zabirnuta izveštajima da je preko 200 ljudi, uključujući više od sto dece, ubijeno u napadima na raseljene porodice u etiopskom regionu Afar” i pozvala “sve strane da okončaju sukobe”.

U nedelju je Sudan, koji je primio više od 50.000 izbeglica iz Tigreja, opozvao svog ambasadora u Etiopiji, navodeći da je vlada u Adis Abebi odbacila ponudu sudanske vlade da bude posrednik u ratu.

Silovanja i seksualno nasilje
Organizacija Amnesti internacional (AI) je u svom izveštaju upozorila da su žene i devojke u Tigreju podvrgunte silovanjima i drugim vidovima seksualnog nasilja koje sprovode članovi Etiopskih nacionalnih odbrambenih snaga (ENDF),

Eritrejskih odbrambenih snaga (EDF), Specijalne jedinice regionalne policije u Amhari (ASF) i milicijske grupe Fano iz Amhare. Kako se navodi na zvaničnom sajtu AI, vojnici i pripadnici milicije su žene i devojke u Tigreju podvrgavali silovanju, grupnom silovanju, seksualnom ropstvu, seksualnom sakaćenju i drugim oblicima mučenja, često koristeći uvrede na etničkom osnovu i pretnje smrću.

“Jasno je da su silovanja i seksualno nasilje korišćeni u ratu kao oružje za nanošenje trajne fizičke i psihičke štete ženama i devojkama u Tigreju. Stotine njih su bile podvrgunte brutalnom tretmanu čiji je cilj da budu ponižene i dehumanizovane”, rekla je generalna sekretarka AI Agnes Kalamar, istakavši da su naročito šokantni težina i razmere počinjenih seksualnih zločina, koji predstavljaju ratne zločine i moguće zločine protiv čovečnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari