EU se brani od kritika da sporo i nedovoljno nabavlja vakcine u odnosu na SAD, Britaniju, Izrael 1Foto: EPA-EFE/DAVID ODISHO

Evropska unija se našla na udaru zamerki javnosti i medija da veoma sporo i nedovoljno nabavlja vakcine i da sporo ide vakcinacija protiv korona virusa u odnosu na zemlje u svetu, a Evropska komisija (EK) je danas pokušala da uveri da je bilo nužno da se najpre proveri delotvonost raznih vakcina, dok je ritam proizvodnje vakcina neočekivano spor.

Portparol EK Stefan de Kersmaker je izjavio da je cilj bio da se obezbedi nabavka više raznih vakcina i da je ključno to da Evropska agecija za lekove utvrdi koje se vakcine mogu koristiti, za šta je bilo potrebno izvesno vreme.

EU je, po rečima de Kersmakera, načelno ugovorila nabavku dve milijarde doza vakcina od šest farmaceutskih laboratorija i vakcinu bi do aprila trebalo da primi veliki broj gradjana, a do jeseni svi koji to žele u Uniji, jer je odobrena i počela je nabavka evropsko-američke Fajzer-Biontek vakcine, a sutra se očekuje da će dozvola biti data i za vakcinu Moderna.

Čelnik nemačke laboratorije Biontek Ugur Sahin je, medjutim, saopštio da EU veoma sporo poručuje vakcinu, a većina evropskih medija oštro kritikuje činjenicu da je vakcinisan zasad vrlo mali broj gradjana.

Italijanski list „Korijere dela sera“ pita kako je moguće da u Italiji još uvek nema nacionalnog plana za vakcinaciju, belgijski dnevnik „Standard“ naglašava da „vakcinacija što većeg broja ljudi mora biti stvar najveće žurbe“.

Nemački dnevnik „Tagesancajger“ smatra da ipak ne treba kritikovati Evropsku komisiju jer je bilo nužno da se nabavka usaglasi medju svim članicama Unije i primećuje da se „mogu zamisliti nacionalistički izlivi osećanja u Varšavi da je mnogo bogatija Nemačka sama pribavila sebi dovoljan broj vakcina, a to nije bila u stanju siromašnija Poljska“.

Francuski „Mond“ je saglasan s takvom ocenom i navodi da se moralo ići na saglasnost svih 27 članica Unije „da se ne bi ponovile pogubne posledice u vreme nabavke i raspodele maski“, ali smatra da je problem u tome što svaka zemlja odredjuje načine vakcinacije, a vlade u potpunosti zavise od dozvola koje izdaje Evropska agencija za lekove.

I primećuje da je Nemačka izbila na prvo mesto u Evropi jer je dosad 240 hiljada gradjana, prvenstveno zdravstvenog osoblja, već vakcinisano mada je iz EU upravo izašla Velika Britanija već vakcinisala preko milion svojih građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari