Francuzi i Britanci izlaze na parlamentarne izbore 1Foto: EPA/ Nigel Roddis

Građani druge, odnosno treće najveće države-članice EU će ove nedelje izaći na izbore, čiji će rezultati biti od izuzetnog značaja za budućnost celog evropskog bloka, piše EUObzerver.

Britanci će predstavnike u donjeg domu Parlamenta birati sutra, dok će Francuzi na prvi krug parlamentarnih izbora izaći u nedelju, 11. juna.

Kada je britanska premijerka Tereza Mej pre sedam nedelja iznenada raspisala izbore, cilj joj je bio da ojača prisustvo Konzervativne stranke u Parlamentu da bi osnažila svoju poziciju u pregovorima o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU. Iz tog razloga se očekivalo da će okosnicu izborne kampanje činiti upravo pitanje Bregzita. Međutim, nakon što je u Londonu u subotu izvršen teroristički napad, drugi po redu tokom izborne kampanje posle napada u Mančesteru, tema koja će najviše uticati na volju birača jeste bezbednost.

Sedmoro ljudi je ubijeno, a najmanje 48 je ranjeno kada su napadači kombijem uleteli među ljude na Londonskom mostu, a zatim im naneli ubodne rane. Za napad je odgovornost preuzela Islamska država. Analitičari navode da s obzirom na takvu situaciju, postoje argumenti i za i protiv aktuelne premijerke, odnosno Konzervativne stranke. Onaj koji bi joj išao naruku jeste da budući da je trenutno na čelu Vlade, mogla bi da se smatra bezbednijim izborom. Argument protiv bi bio da je Mejeva bila odgovorna za unutrašnja pitanja šest od prethodnih sedam godina. Njen glavni rival, lider laburista DŽeremi Korbin, rekao je nakon napada da Mejeva treba da podnese ostavku zato što je smanjila kapacitete policijskih snaga kada je bila ministarka unutrašnjih poslova.

Kada je o izborima u Francuskoj reč, ankete javnog mnjenja pokazuju da novoizabrani predsednik Emanuel Makron ima velike šanse da osvoji još jednu izbornu pobedu i čak obezbedi većinu u Parlamentu.

Francuzi će predstavnike u Narodnoj skupštini birati u dva kruga glasanja, a prvi će biti održan u nedelju 11. juna. U anketama vodi Makronova partija „En Marche!“, koja je osnovana pre samo 14 meseci. On bi zato mogao da nastavi s realizacijom svojih predloga da se izvrše reforme u domenu socijalne pomoći i tržišta rada, kao i u evrozoni. Makron je još pre dve godine predložio da evrozona, koja obuhvata 19 od ukupno 28 država-članica EU, ima sopstveni budžet i parlamentarce.

Ministri EU o borbi protiv terorizma

Radna nedelja institucija EU je skraćena zbog praznika Duhovi, te im je prvi radni dan bio juče. Kako je najavljeno pre napada u Londonu, ministri pravde i unutrašnjih poslova država EU će razgovarati sutra i prekosutra u Luksemburgu o načinima borbe protiv terorizma. Na sastanku će biti reči i o osnivanju kancelarije evropskog javnog tužioca, mada neće sve zemlje EU imati svog predstavnika na skupu. Očekuje se da Evropska komisija danas predstavi nekoliko dokumenata o tome kako produbiti saradnju država EU u domenu bezbednosti. Takođe bi trebalo da bude predstavljen predlog zakona o uspostavljanju evropskog fonda za odbranu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari