Hrvatski preduzetnici protestovali zbog nejednakih ekonomskih mera 1 Foto: BETAPHOTO/HINA/Lana SLIVAR DOMINIC/MO

Nekoliko hiljada građana okupilo se danas u Zagrebu na protestu preduzetnika nezadovoljnih vladinim merama protiv korona virusa kojima je, među ostalim, zabranjen rad kafića, restorana i teretana.

Na skupu na Trgu bana Jelačića u organizaciji druženja Glas preduzetnika istaknuto je da vladine ekonomske mere nisu jednake za sve preduzetnike, a čuli su se i zahtevi za ostavkom ministra privrede Tomislava Ćorića.

„Tražimo pravedno i pošteno obeštećenje za sve koji imaju veliki pad prihoda, a ne samo za one koji su zatvoreni. Tražimo ukidanje parafiskalnih nameta i da članstvo u komorama bude dobrovoljno“, rekao je jedan od organizatora protesta Dražen Oreščanin iz Glasa preduzetnika.

On je naveo da je razgovarao s ministrom rada Josipom Aladrovićem kojem je predložio da ministri i drugi iz javnog sektora do kraja godine primaju platu od 4.000 kuna (530 evra), koliko iznosi naknada za plate radnika iz sektora pogođenih korona krizom.

„Odgovorio je da je to kvalitetan predlog i da će ga razmotriti“, rekao je Oreščanin.

Okupljeni su posebno ukazali na diskriminaciju ugostitelja koji su zatvoreni već tri meseca i ne mogu da prodaju ni topla pića za van, dok kiosci i benzinske pumpe mogu, ali i vlasnika teretana koje su zatvorene od početka decembra nasuprot prepunih banja.

Na transparentima koje su nosili isticali su se „Andrej, dosta je“ i „Dajte nam da radimo“.

Potpredsednik Vlade i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović izjavio je da bez obzira na povoljniju epidemiološku situaciju još nije vreme za ublažavanje mera i dodao da je najveći deo preduzetništva otvoren.

„Činimo sve da bi se otvorilo što više toga uz minimalan rizik.. Nerealna mi je situacija da je Hrvatska koja ima najliberalnije mere u EU, u poziciji da zbog toga trpi kritike koje nisu opravdane“, rekao je Božinović na konferenciji za novirare nacionalnog štaba.

On je istakao da će se postojeće mere razmotriti do 15. februara kada ide novi set mera.

„Donosimo odluke za celu zemlju, uzimao sve u obzir. Jasno nam je da su oni kojima su delatnosti zatvorene u teškoj situaciji, mi to razumemo, ali iza odluka Štaba uvek stoji struka i one se uvek mogu komparativno proveriti s drugim zemljama“, rekao je Božinović.

Ministar zdravstva Vili Beroš ocenio je da je zdravlje na prvom mestu i da nije vreme za popuštanje mera posebno zbog novih sojeva virusa i nedostatka vakcina. On je istakao da je Hrvatska među najliberalnijim državama EU.

„Nema policijskog sata, nema lockdauna, nema obaveze nošenja maski na otvorenim prostorima, rade sve trgovine i uslužne delatnosti osim ugostiteljskih, bioskopi, pozorišta, galerije i muzeji“, rekao je Beroš.

On je dodao da su kada je reč o kulturnim delatnostima i teretanama, one zatvorene u više od 20 zemalja EU, a ugostitelji u 24 zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari