Huavej i KP Kine rade u dosluhu 1Foto: EPA-EFE/ ALEX PLAVEVSKI

Postoje „jasni dokazi o radu u dosluhu“ između Huaveja i „organa Komunističke partije Kine“, zaključak je parlamentarne istrage Ujedinjenog Kraljevstva.

Britanski poslanici kažu da je možda potrebno da Vlada pomeri rok za ranije za uklanjanje opreme 5G kineske firme iz mobilnih mreža Ujedinjenog Kraljevstva. Huavej je odgovorio da „ovom izveštaju nedostaje kredibilitet jer je zasnovan na mišljenju, a ne na činjenicama“.

Međutim, najnovije optužbe predstavljaju dodatni izazov za njegovo poslovanje, ukazuje Bi-Bi-Si. Iako su opcije kompanije u Ujedinjenom Kraljevstvu sada limitirane, ona i dalje nastoji da proda svoju telekomunikacionu infrastrukturu 5G u drugim delovima Evrope i izvan nje, pošto je dosta investirala u tehnologiju. „Sigurni smo da će ljudi proniknuti u ove optužbe za rad u dosluhu i umesto toga se setiti šta je Huavej doneo Britaniji u poslednjih dvadeset godina“, rekao je portparol kompanije.

Komitet za odbranu Donjeg doma je svoja saznanja zasnovao na svedočenju, između ostalih, naučnika, stručnjaka u domenu sajber bezbednosti i insajdera telekomunikacione industrije. Među njima su i neki dugogodišnji kritičari kompanije. Direktori Huaveja nisu svedočili, ali jesu izašli pred zasebni komitet Parlamenta u julu.

Autori izveštaja se pozivaju na vlasnika preduzetničkog kapitala koji je tvrdio da je kineska vlada „finansirala rast Huaveja sa oko 75 milijardi dolara u protekle tri godine“, što mu je omogućilo da prodaje svoj hardver po „smešno niskoj ceni“. U njemu se takođe naglašava tvrdnja istražitelja koji je specijalista za korporativne neregularnosti u okviru Kine, koji je naveo da se Huavej „angažovao u raznim obaveštajnim, bezbednosnim aktivnostima i aktivnostima u vezi sa intelektualnom svojinom“. Kompanija je to više puta negirala.

„Jasno je da Huavej ima jake veze s kineskom državom i Komunističkom partijom Kine uprkos njegovim suprotnim tvrdnjama. To dokazuje njen model vlasništva i subvencije koje je dobila“, zaključuje Komitet. U izveštaju se upozorava da Zapad ne treba da „podlegne loše obaveštenoj antikineskoj histeriji“, ali se ukazuje da će možda biti neophodne neke izmene politike.

Vlada je saopštila da u ovom trenutku mobilne mreže ne smeju da kupuju 5G opremu Huaveja, a početkom sledeće godine moraju da uklone svu opremu koja je instalirana do 2027. Ali Komitet kaže da ministri treba da razmotre pomeranje ovog drugog roka za ranije, na 2025. ako se odnosi s Kinom budu pogoršavali ili to bude neophodno zbog pritisaka SAD i drugih saveznika.

Poslanici priznaju da su im BT i Vodafon rekli da bi takav potez mogao da uzrokuje prekidu signala u delovima zemlje. Oni su, međutim, rekli da bi operateri mogli da se kompenzuju da bi minimizirali zastoje. Takođe su naveli da je Peking izvršio pritisak „skrivenim i otvorenim pretnjama“ da bi zadržao Huavej u mreži 5G Ujedinjenog Kraljevstva. To je, kako se navodi, podrazumevalo „sugestiju“ da bi mogao da blokira kineske investicije u nuklearnu industriju Ujedinjenog Kraljevstva.

Komitet je saopštio da ukoliko se „pretnje“ nastave, vlada treba „pažljivo da razmotri buduće prisustvo Kine u važnim sektorima ekonomije“. On preporučuje da predstojeći Zakon o nacionalnoj bezbednosti i investicijama da ministrima ovlašćenje da zabranjuju investicije koje smatraju rizičnim. Potrebno je više saradnje sa saveznicima da bi se obezbedili drugi nabavljači telekomunikacione opreme, dodaje se u izveštaju.

Poslanici su odbacili tvrdnje da kontinuirano prisustvo Huaveja u Ujedinjenom Kraljevstvu utiče na sposobnost zemlje da deli osetljive informacije s partnerima. Jedan američki kongresmen je prošle godine ukazao da će SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo možda morati da pribegnu upotrebi papira umesto elektronske komunikacije.

Komitet je, međutim, saopštio da je „zadovoljan“ što je Huavej dovoljno daleko od osetljivih lokaliteta odbrane i nacionalne bezbednosti, te da u svakom slučaju neće moći da dekodira šifrovane podatke poslate pomoću njegove opreme. On je ipak apelovao na Vladin štab za komunikacije da nastavi da radi s firmom u centru za procenu sajber bezbednosti Huaveja, gde se proverava ispravnost opreme firme. Huavej finansira tamošnji rad Vladinih stručnjaka i ukazao je da je voljan da se taj trend nastavi u bliskoj budućnosti. Poslanici su rekli da Vlada sada treba da razmotri procenjivanje opreme „drugih prodavaca na sličan način“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari