I Greta Tunberg sa demonstrantima u Nemačkoj protiv proširenja rudnika uglja 1Foto: Beta/AP/Michael Probst

Hiljade demonstranata kojima se pridružila švedska aktivistkinja za klimatske promene Greta Tunberg okupilo se kako bi sprečilo čišćenje i rušenje sela Licerat u zapadnoj Nemačkoj, na čijem mestu bi trebalo da se proširi rudnik uglja.

Tunberg je prošetala obližnjim selom Kejenberg dok su demonstranti uzvikivali „Svako selo ostaje“ i „Niste sami“. Policija je saopštila da su demonstranti probili policijske barijere i da su neki ušli u rudnik uglja Garcvajler.

Rušenje Licerata je dosta napredovalo uprkos demonstracijama. Selo koje se nalazi između Dizeldorfa i Kelna treba da nestane da bi se omogućilo proširenje velikog otvorenog kopa lignita, jednog od najvećih u Evropi, koji eksploatiše nemačka energetska kompanija RWE.

I Greta Tunberg sa demonstrantima u Nemačkoj protiv proširenja rudnika uglja 2
Foto: Beta/AP/Michael Probst

Operacija evakuacije ekoloških aktivista iz sela počela je u sredu ujutru. U prva tri dana akcije u kojima su učestvovala policijska pojačanja iz cele Nemačke oko 470 ljudi napustilo je selo, od kojih 320 dobrovoljno.

Jedanaest policajaca je povređeno, a nekoliko krivičnih postupaka pokrenuto je protiv osoba koje su pružale otpor policiji i načinile materijalnu štetu.

Ekolozi kažu da bi rušenje sela buldožerom radi proširenja rudnika Garcvajler rezultiralo ogromnim količinama emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte. Vlada i komunalna kompanija RWE tvrde da je ugalj potreban da bi se obezbedila energetska sigurnost Nemačke.

Kompanija je prošle godine postigla dogovor sa regionalnom vladom koji dozvoljava da se selo uništi i u kome zauzvrat obećava da će prestati da upotrebljava ugalj do 2030. godine, a ne do 2038. godine kako je ranije planirano.

Ali, ekološki aktivisti kažu da je sporazum o proširenju ogromnog otvorenog rudnika Garcvajler u suprotnosti sa međunarodnim obavezama Nemačke da smanji emisije gasova staklene bašte koji zagrevaju planetu i citiraju studije koje sugerišu da ugalj ispod Luetzeratha možda nikada neće biti potreban.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari