Izrael: Pruga od Haife do Persijskog zaliva 1Foto: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Zvanični Tviter nalog ŽIsraelArabic otkriva da je izraelski ministar spoljnih poslova Jisrael Kac tokom posete Abu Dabiju, predstavio inicijativu da se Saudijska Arabija i zemlje Persijskog zaliva preko Jordana povežu izraelskom železničkom mrežom s lukom Haifa na Sredozemnom moru.

Na ovom nalogu na Tviteru stoji da će ta „inicijativa rezultirati kraćim, jeftinijim i sigurnijim trgovinskim putevima koji će podržati ekonomiju ovih država“. Prema tom predlogu, roba bi mogla da putuje železnicom iz izraelske luke Haifa preko Jordana do Saudijske Arabije i drugih zemalja Persijskog zaliva.

Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova otkriva da je ministar Kac posetio glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata Abu Dabi pre otprilike nedelju dana, gde je s visokim emiratskim zvaničnicima razgovarao o regionalnim pitanjima i odnosima između dve strane.

U saopštenju ministarstva se dodaje da je izraelski ministar spoljnih poslova posetio Abu Dabi da bi učestvovao na Konferenciji Ujedinjenih nacija posvećenoj zaštiti okoline, i da je predložio inicijativu „Staze regionalnog mira“ koja podrazumeva spajanje ekonomskih i strateških područja Saudijske Arabije i zemalja Persijskog zaliva preko Jordana na železničku mrežu u Izraelu.

Kac je već ranije, dok je obavljao funkciju ministra ekonomije prošle godine, predstavio projekat železničke pruge koja će povezivati njegovu zemlju i Sredozemno more sa zemljama Persijskog zaliva, uključujući i Saudijsku Arabiju.

Ta linija bi polazila od luke Haifa preko grada Beit She’an (Bisan) u dolini Jordan, a odatle preko graničnog prelaza Šeik Husein vodila prema jordanskom gradu Irbid, pa sve do Saudijske Arabije i Persijskog zaliva.

Al Jazeera Balkans

Neuobičajen slučaj na Dalekom istoku

Pobegao iz Južne u Severnu Koreju

* Ho In-guk je sin dvoje visokorangiranih južnokorejskih diplomata koji su takođe prebegli u Severnu Koreju osamdesetih godina prošlog veka

Seul – Jedan južnokorejski državljanin prebegao je u Severnu Koreju, u retkom slučaju u kojem se neko odluči na život u komunističkoj, zatvorenoj i autoritarnoj Severnoj Koreji. Kako prenosi Hina, radi se o Ho In-guku, sinu dvoje visokorangiranih južnokorejskih diplomata koji su takođe prebegli u Severnu Koreju osamdesetih godina prošlog veka.

Prema pisanju severnokorejskih medija, on će živeti u Severnoj Koreji i raditi na ujedinjenju dve Koreje. Beg u kojem neko iz razvijene i demokratske Južne Koreje beži u Sjevernu, vrlo je redak. Mnogo češće se događa da ljudi iz Severne Koreje beže u Južnu. Dve zemlje su tehnički još u ratu i južnokorejskim državljanima potrebna je posebna dozvolu da bi posetili Severnu Koreju. „Još nije jasno kako se zapravo dogodio taj beg“, kaže Oliver Hotam, koji radi za internet sajt NK News.

„Ali čini se prilično jednostavnim za Južnokorejanca da dođe do Severne Koreje ako ima blagoslov te zemlje putujući preko Kine“, kazao je Hotam. Ako je Ho prekršio južnokorejske zakone i nije tražio dozvolu, mogao bi da bude uhapšen ako se ikada vrati u Južnu Koreju, navode stručnjaci.

Ho je 73-godišnji južnokorejski državljanin, ali malo toga se zna o njegovim političkim stavovima i životnim vrednostima. NJegovi roditelji su bili među najviše rangiranim Južnokorejcima koji su osamdesetih godina prebegli na sever. O njegovom dolasku u Pjongjang izvestili su severnokorejski mediji pokazujući srdačnu dobrodošlicu s kojom su ga dočekali tamošnji zvaničnici.

Mediji u Južnoj Koreji preneli su pak njegovu izjavu za severnokorejski portal koji deluje kao propagandni medij Severne Koreje, u kojoj on navodi da je odlučio da trajno živi u Severnoj Koreji i da je „živeti u zemlji i slediti zemlju prema kojoj oseća zahvalnost ujedno i način sprovođenja volje njegovih roditelja“. Ho je poslednjih godina češće putovao u Severnu Koreju, poslednji put na sahranu svoje majke 2016. NJegov otac je tokom šezdesetih godina prošlog veka bio južnokorejski ministar spoljnih poslova, a posle dolaska u Severnu Koreju par je postao deo političke elite u svojoj novoj domovini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari