Izveštaj EU za Crnu Goru: Odnosi sa Srbijom ispunjeni tenzijama 1Foto: EPA-EFE/ BORIS PEJOVIĆ

U izveštaju Evropske komisije o napretku Crne Gore, čije delove prenose podgorički mediji, kaže se da novi parlament Crne Gore treba da nastoji da onađe široki međustranački i društveni konsenzus.

Konstatuje se da je predizbornu kampanju obeležilo nepoverenje, odnosi sa Srbijom su bili napeti, Crna Gora ima spremnost za borbu protiv kriminala, a u oblasti pravosuđa postignut je ograničeni napredatak.

Parlament, kako se navodi u izveštaju Evropske komisije, treba u praksi da pokaže posvećenost crnogorskom programu reformi EU, što je od vitalnog značaja za napredak zemlje na putu ka EU.

Izveštajni period obeležile su tenzije i nepoverenje između političkih aktera i nizak nivo poverenja u izborni okvir.

Predizborna kampanja je, kako se ocenjuje u Briselu, bila mirna, uprkos čestim tonovima sukoba, a politički akteri su mogli da prenesu svoje poruke.

U izveštaju se navode i ocene OEBS-a koji je izrazio zabrinutost u vezi sa neprimerenom prednošću vladajuće stranke i neuravnoteženim izveštavanjem u medijima.

Evropska komisija je navela da je određen napredak postignut u oblasti osnovih prava, te da Crna Gora ima određeni nivo spremnosti u borbi protiv organizovanog kriminala.

U primeni pravnih tekovina EU i standarda u oblasti pravosuđa postignut je ograničen napredak. Izazovi, kako se ocenjuje ostaju, posebno u pogledu nezavisnosti, profesionalnosti, efikasnosti i odgovornosti pravosuđa.

U izveštaju se napominje da u 2019. i prvoj polovini 2020. godine Skupština Crne Gore nije mogla da obezbedi potrebnu dvotrećinsku većinu za važna imenovanja sudija i zato se ključne funkcije pravosudnog sistema popunjavaju vršiocima dužnosti.

Konstatuje se da nije bilo pomaka u političkom i pravosudnom praćenju navodne zloupotrebe javnih sredstava u partijske političke svrhe koja se dogodila 2012. godine („afera snimak“).

U vezi sa „aferom koverta“ iz januara 2019. godine, podignute su optužnice za pranje novca protiv dva optužena.

„Ti slučajevi zahtevaju kredibilan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor „, ukazuje se u izveštaju.

Dalje se navodi da izveštaji o prekomernoj upotrebi sile u policiji i navodi o mučenju zahtevaju brze i efikasne istrage.

„Etnički i verski motivisani napadi u kontekstu izbora u avgustu 2020. godine ozbiljno zabrinjavaju. Potrebni su dalji napori da se ljudska prava integrišu u sva područja rada, javne politike i sektore“, piše u izveštaju.

I pored napretka u medijskom zakonodavstvu, taj sektor je ostao u senci hapšenja i postupaka protiv urednika onlajn portala i građana zbog sadržaja koji su postavili ili delili tokom 2020. godine, navela je Evropska komisija.

I dalje ostaje zabrinutost za nezavisnost urednika i profesionalne standarde nacionalnog Javnog emitera RTCG.

Medijska scena je i dalje visoko polarizovana, a mehanizmi samoregulacije i dalje slabi. Rastući obim dezinformacija širom regiona dalje je polarizovao društvo nakon usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti i tokom izborne kampanje, piše u izveštaju.

U pogledu dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje, Crnaa Gora je, kako piše u dokumentu, ostala konstruktivno posvećena bilateralnim odnosima sa drugim zemljama proširenja i susednim državama članicama EU.

„Bilateralni odnosi sa Srbijom bili su obeleženi tenzijama“, navedeno je u izveštaju Evropske komisije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari