kontrola kovid propusnica u francuskojFoto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Kako bi sprečilo dalje širenje korona virusa, brojne zemlje kao meru uvode zdravstvene ili kovid propusnice, odnosno potvrde o vakcinaciji, koje se traže prilikom ulaska u restorane, pozorišta, bioskope, sportske hale i ostala javna mesta.

U Francuskoj je pokazivanje kovid propusnice postala svakodnevnica 21. jula. Kod njih je uz navedena mesta, propusnica neophodna i za boravak u kafićima na zatvorenom i otvorenom, pri ulasku u  zoološke vrtove, biblioteke, pozorišta, bioskope, noćne klubove i kockarnice.

Obavezna propusnica ili negativan test, ne stariji od 48 sata, utiču i na turiste, te se bez njih ne mogu posetiti Ajfelov toranj, muzeji, zabavni parkovi i turistički brodovi.

Iste mere važe i za i boravak u hotelima, odmaralištima i kampovima, kao i za korišćenje javnog prevoza. Kako navodi BBC, kazna za nenošenje maske u prevozu iznosi 135 evra.

Ulazak u tržne centre moguć je bez propusnice, osim ako lokalne vlasti odluče drugačije.

Postajele su kritike kako je to sanitarna diktatura i gušenje sloboda, na šta je francuski predsednik Emanuel Makron odgovorio da „sloboda znači i odgovornost i da se nešto i doprinese“.

Francuska svakako nije usamljena u odluci. Uprkos negodovanjima, u Holandiji će od 25. septembra biti uvedene kovid propusnice za starije od 13 godina, s obzirom na to da je parlament Holadnije odbacio je zahtev kojim se vlada poziva na promenu stava o sertifikatima jer je, prema izjavi premijera Marka Rutea, ovo neophodan korak ka sprečavanju širenja novog talasa virusa.

Time će vakcinisanim građanima biti omogućen ulaz u barove, restorane, pozoriša i druga kulturna dešavanja na zatvorenom i otvorenom.

Grčka je nedavno uvela mere za suzbijanje pandemije koje će trajati do kraja marta naredne godine, a jedna od njih predviđa i propusnice.

One će omogućiti posetu bioskopima, pozorištima, muzejima i teretanama. Nevakcinisano stanovništvo radiće test dva puta nedeljno, za šta će sedmično plaćati 20 evra.

Izuzetak su učenici, za koje je testiranje besplatno.

Iste uredbe odnose se na putovanja vozom, autobosom, brodom i avionom na velike udaljenosti, za sve starije od 12 godina.

To što je hiljade građana protestovalo na ulicama, ni Italiju nije sprečilo da uvede kovid propusnice.

Kod njih se one elektronski očitavaju i koriste se pri ulasku u zatvorene javne prostore, ali i u vozilima javnog saobraćaja.

Naredna mera, koja bi trebalo da stupi na snagu 15. oktobra i koja se smatra jednom od najstrožih u svetu, odnosi se na zaposlene. Naime, svim zaposlenima bez propusnice preti suspenzija sa radnog mesta i mogućnost suspenzije plate nakon pet dana bez propusnice.

Osim za turističke i ugostiteljske objekte, kulturne i sportske događaje, kockarnice, sajmove i javna okupljanja preko 100 ljudi na zatvorenom, u skladu sa pooštrenim epidemiološkim merama Vlade Slovenije, od pre nekoliko dana vozači ne mogu na pumpama točiti gorivo ukoliko prethodno ne pokažu potvrdu da su vakcinsani, da su imali kovid ili test da su negativni.

Od 1. oktobra i svi državni službenici moraju imati ovakav vid propusnica.

U Hrvatskoj bez kovid propusnica ne može se na koncerte, klubove na otvorenom, sportska dešavanja.

Isto još od leta važi i u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.

Slično je u Austriji, Belgiji, Kipru, Danskoj, Portugaliji, Irskoj, Luksemburgu, dok u Nemačkoj bez kovid propusnice se ne može ući u zdravstvene ustanove.

Australija, Portugalija, Mađarska, Švajcarska su još neke od zemalja u kojima će ovakva propusnica biti neophodna za odlazak u brojne javne objekte.

U Šri Lanki će propusnica biti obavezna za putovanje po zemlji.

Kazahstan će uvesti obavezne vakcinacije ili nedeljno testiranje za ljude koji rade u grupama od više od 20 ljudi.

Liban će ograničiti ulazak u restorane, kafiće i na plaže ljudima koji nemaju sertifikate o vakcinaciji ili onima koji su radili testove na antitela.

U Rusiji od kraja jula građani više nisu morali da pokazuju QR kod, kojim su dokazivali vakcinaciju ili preležanu infekciju, prilikom ulaska u ugostiteljske objekte.

Međutim, svi zaposleni u javnom sektoru su morali da budu vakcinisani, a privatne kompanije su imale obavezu da obezbede da najmanje 60 odsto ranika bude zaposleno, kako bi mogle da nastave da posluju.

U Španiji, u kojoj je vakcinisano više od 70 odsto stanovništva, što je čini jednom od šampiona u vakcinaciji, o uvođenju ovih propusnica će odlučivati pokrajine.

Do avgusta je u toj pirinejskoj zemlji izdato više od 18 miliona digitalnih kovid sertifikata, koji su neophodni za putovanja van zemlje. Isti princip kao Španija, imaće i Nemačka, u kojoj će o tome odlučivati lokalne vlasti.

U Srbiji se o uvođenju ovih propusnica vodi spor, iako se bez potvrde o vakcinaciji ili negativnog testa ne može na mnoge manifestacije, festivali, koncerte, sajmove…

Dok jedni govore kako su one diskriminatorne i neustavne, drugi u njima vide rešenje za zaustavljanje rasta broja zaraženih i povećanje broja vakcinisanih.

Države u kojima je vakcina obavezna

Turkmenistan o propusnicama ne mora ni da razmišlja, jer tamo je uvedena obavezna vakcinacija za sve građane starije od 18 godina.

U Saudijskoj Arabiji je naložena vakcinacija svih zaposlenih, a dokaz o njoj će biti potreban i da se uđe u sve državne i privatne javne ustanove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari