
Gotovo 160 kilometara autoputa izgrađeno je isključivo autonomnim mašinama uz pomoć veštačke inteligencije, dronova i satelitske mreže.
Kombinacijom veštačke inteligencije, dronova i autonomnih mašina izgrađena je skoro 160 kilometara duga deonica autoputa, u čijoj izgradnji nije učestvovao ni jedan radnik.
Projekat je završen u oktobru prošle godine na autoputu koji povezuje Peking, Hong Kong i Makao, prenosi britanski portal Highvaysindustry, prenosi N1 Hrvatska.
Flota autonomne građevinske opreme koju je razvio kineski proizvođač teške opreme Sani odigrala je ključnu ulogu u ovom velikom poduhvatu.
Autonomne mašine su uključivale bespilotni asfaltni finišer širine 20 metara, šest valjaka sa dvostrukim bubnjem od 13 tona i tri valjka sa gumenim gumama od 30 tona.
Položaj mašina pratio je kineski satelitski navigacioni sistem Beidou, a napredni algoritmi i komunikacione mreže niske latencije omogućile su precizno planiranje rute i besprekorno polaganje novog asfalta.
Svaki uređaj je opremljen elektronskim sigurnosnim ogradama, funkcijama zaustavljanja u nuždi i neprekidnim sistemom za prepoznavanje prepreka. Ove zaštitne tehnologije omogućile su autonomnoj opremi da se dinamički prilagođava promenama u okruženju i potencijalnim opasnostima.
Centralna mašina projekta bila je SAP200C-10, koja je postavila svetski rekord asfaltiranjem trake široke 19,25 metara u samo jednom prolazu. Ova inovacija je značajno ubrzala izgradnju, smanjila broj fuga, poboljšala glatkoću kolovoza i povećala njegovu strukturnu izdržljivost.
Projekat predstavlja značajan napredak u asfaltiranju i postavlja nove standarde u izgradnji puteva širom sveta, piše portal. Takođe dokazuje kako automatizacija, podržana veštačkom inteligencijom, može smanjiti troškove, skratiti rokove izgradnje i poboljšati kvalitet izgradnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.