EPA-EFE/JIM LO SCALZOPremijer Češke Andrej Babiš je podržao današnji napad SAD i Izraela na Iran i poručio da stoji uz saveznike jer su iranski nuklearni program i iranska podrška terorizmu pretnja za Češku i celu Evropu.
„Nekontrolisani iranski nuklearni program i podrška terorizma opasnost su za nas i za celu Evropu. Češka zato stoji uz svoje saveznike i verujem da će u regionu uskoro nastati mir i stabilnost“, poručio je češki premijer na mreži Iks.
Za razliku od Babiša i češke opozicije koja je takođe podržala napad i izrazila nadu da će intervencija SAD i Izraela voditi padu iranskog režima, vrlo uzdržano su u susednoj Poljskoj ;reagovali i premijer Donald Tusk i predsednik Karol Navrocki, inače simpatizer pokreta MAGA i američkog predsednika Donalda Trampa.
Tusk je poručio da poljske vlasti analiziraju razne moguće scenarije razvoja sukoba na Bliskom istoku i fokusiraju se na bezbednost poljskih građana u Iranu i regionu.
Uticajni poljski ekspert za bezbednost, bivši komandant elitne poljske jedinice komandosa GROM koja je rame uz rame sa američkim vojnicima učestvovala uvek od prvih dana u ranijim operacijama u borbama u Iraku i Avganistanu, general u penziji Roman Polko kritikovao je oštro Trampa.
Rekao je da mu operacija liči, a može tako i da prođe, kao „trodnevna specijalna operacija“ ruskog predsednika Vladimira Putina, kako je Putin govorio o napadu na Ukrajinu početkom februara 2022. godine, a završetka nema na vidiku.
General Polko je za portal Onet.pl izjavio da su SAD posle napada na Iran prošle godine obznanile da su iranske zalihe obogaćenog uranijuma uništene.
„Pa se sada postavlja pitanje: Koliko to puta mogu da se ‘potpuno unište’ nečije zalihe uranijuma? Ovaj napad na Iran je izgleda još jedna epizoda serije o osam ratova koje je Tramp (kako tvrdi) davno okončao. Skrivena strana te operacije je to što ankete pokazuju dramatičan pad popularnosti Trampa i Netanjahua. I izazvali su rat da povrate popularnost“, rekao je poljski general.
Roman Polko je ocenio da je poražavajuće da dvojica lidera koriste rat kao oruđe da steknu popularnost, a postupaju bez dovoljnog razumevanje okolnosti u regionu, stanja u Iranu i mentaliteta i kulture tamošnjih naroda kao i karaktera protesta u Iranu.
„Zahtevi SAD Iranu su preterani. SAD traže da Iran potpuno uništi svoj raketni program čime bi postao bespomoćna država. Amerika traži suviše, a neće biti u stanju da uđe kopnenom vojskom u Iran kao što su ušli u Irak“, rekao je Polko.
Taj poljski ekspert za bezbednost je upozorio ;da SAD i Izrael pogrešno shvataju i iranske proteste protiv režima jer demonstranti sasvim sigurno ne čekaju da ih Amerikanci „oslobode“.
„Upravo suprotno: Amerika je za Irance uvek bila ‘Veliki satana’ i radije će zbiti redove oko nacionalne vlasti i nacionalne zastave, nego da zasipaju vojnike SAD cvećem“, kazao je general Roman Polko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


