tenk Challenger 2Ilustracija Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Ukopani usred valovitih brda zapadno od Bahmuta, tenkovi 28. Mehanizovane brigade ukrajinske vojske pomažu da se održi linija otpora protiv rastuće ruske ofanzive.

Ovi tenkovi su oštećeni i ulubljeni pošto su gotovo godinu dana proveli u borbama, ali uprkos tome što su stari, njihovim posadama su dragoceni.

Kako piše Si-En-En, mladi tenkovski komandant, poznat pod kodnim imenom David, smatra da je njegova uloga od ključnog značaja za održavanje linije otpora i sprečavanje ruskog napredovanja prema industrijskom gradu Konstantinivka.

„Moramo da delujemo protiv njih. Ako to ne činimo, oni će se približiti i izgubićemo naše kuće i porodice. Ovde smo zato da bismo omogućili ljudima da mirno žive u svojim domovima“, kaže on.

„Ako Rusi uđu u Konstantinivku, šta će se dogoditi? Oni će je uništiti, ne ostavljajući ni jedan kamen na mestu“, dodaje.

Ova brigada je već dugo u ratu.

Bila je na jugu pomažući u oslobađanju Hersona pre nego što je poslata u drugi deo zemlje.

Ali, ponosi se time što ima jednu od najnižih stopa smrtnosti među ukrajinskim brigadama.

Dok David govori, kroz vazduh se prolama zvuk paljbe iz tenkova i artiljerije.

Jedna haubica je u akciji na drugoj strani brda.

Njihovi ciljevi su pozicije koje drži ruska plaćenička grupa Vagner južno od Bahmuta, nekoliko kilometara dalje.

Ali, brigada štedljivo koristi svoje granate od 125 milimetara.

„Imamo problema sa municijom, ponestaje nam. Ali, to je jedini problem koji imamo. Dobijamo dovoljno rezervnih delova, naši zapovednici neprestano rade na tome da se obezbedi održavanje i popravka tenkova“, kaže David.

Ponekad je samo potrebno da se tenk pojavi na prvim borbenim linijama da bi se rasterali borci Vagnera, koji su većinom lako naoružana pešadija.

Nedavni video snimak koji je Si-En-En geolocirao južno od Bahmuta pokazuje dva ukrajinska tenka kako napreduju ka pozicijama Vagnera, dok ukrajinski dronovi napadaju ruske snage odozgo.

Kao i sve ukrajinske jedinice, 28. brigada je osetljiva na bilo kakvo snimanje koje bi moglo da otkrije njene lokacije.

Dok dron preleće preko neba, jedan od članova brigade najpre zabrinuto gleda gore, ali ubrzo se opušta: to nije ruski dron.

„Srećom, neprijateljskoj artiljeriji nije lako da pronađe naše tenkove ili druga vozila. Ali ipak, lokacije tenkova se često menjaju“, priča David.

Ova prednost bi mogla da se izgubi ako Rusi dovedu pojačanje, uključujući haubice i višecevne raketne sisteme.

Naredni dani i sedmice će biti ključni u odbrani oko 40 odsto Donjeckog regiona, koliko je i dalje pod kontrolom Ukrajine.

Pitanje je da li će ukrajinske snage moći da zadrže svoje trenutne pozicije dok ne stigne pojačanje u vidu tenkova sa Zapada, što bi moglo da potraje i do dva meseca.

Kako navodi Si-En-En, glavni zapadni tenkovi koji su obećani prošle nedelje ne mogu da stignu dovoljno brzo.

Oni bi doneli veću vatrenu moć i mogućnost preživljavanja u vreme kada je tenkovsko ratovanje postalo važan dao konflikta.

Hamiš de Breton Gordon, bivši komandant 1. Kraljevskog tenkovskog puka u Britanskoj vojsci, kaže da su Čelendžeri koje će poslati Velika Britanija daleko superiorniji u odnosu na sve što Rusi imaju.

„Oni mogu precizno da pucaju dok su u pokretu i tokom noći po teškom terenu. Mogu da ponesu više municije u odnosu na ruski T-72 i mnogo su bolje zaštićeni. Čelendžer L2 bi mogao da primi četiri ili pet direktnih pogodaka od T-72 i da opstane, dok će samo jedan njegov hitac uništiti T-72“, objašnjava on.

Zapadni tenkovi bi omogućili Ukrajini i da sprovodi kombinovane oružane manevre uz podršku pešadije i artiljerije.

Jedan Čelendžer može da pređe i do 480 kilometara bez potrebe da se dopuni.

Ukrajinski zvaničnici su za Si-En-En rekli da im je potrebno između 400 i 600 zapadnih tenkova kako bi izmenili tok rata.

De Breton Gordon kaže da bi 300 tenkova „omogućilo Ukraniji da sprovodi razorne i opsežne napada kojima bi se dislocirali statični Rusi. Plus, imali bi podršku od oko 1.000 ruskih tenkova koje Ukrajina već ima“.

U najvećem delu južne i istočne Ukrajine teren je idealan za kombinaciju modernih zapadnih tenkova i oklopnih bobenih vozila za predvođenje kontraofanzive.

Zapadni tenkovi bi Ukrajincima pomogli i da se izbore sa pretnjom koju postavljaju talasi boraca Vagnera.

Leopardi, Abramsi i Čelendžeri nose teške mitraljeze koji bi opustošili pešadiju na otvorenom terenu.

Leopard 2 ima još jednu prednost, s obzirom na to da se najveći deo municije za njega već koristi u Ukrajini i široko je dostupan u vojskama NATO članica.

S druge strane, jedina prednost u tenkovima iz sovjetske ere je to što su oni Ukrajincima poznati i samim tim laki za rukovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari