Kosmičke svađe Maska i Rogozina 1Foto: EPA-EFE/ YURI KOCHETKOV POOL

Opet su se razgorele vatre zaboravljene kosmičke trke.

Upravo povodom Dana kosmonauta, 12. aprila, kojim se obeležava let prvog čoveka u kosmos, Jurija Gagarina, 12. aprila 1961, počele su čarke koje mogu da izrastu u ozbiljnije sukobe između dva nekadašnja glavna takmaca „kosmičke trke“.

Već decenijama, Rusija i SAD su harmonični saradnici u kosmičkim misijama. Sa ruskog kosmodroma „Bajkonur“ u Kazahstanu svakih šest meseci lansira se raketa koja odnosi zamenu za kosmonaute u kosmičkoj stanici „Mir“.

U ovom poduhvatu zajedno učestvuju ruski „Roskomos“, američka NASA i agencija „Evrospejs“. Pored njih, uključuju se i kosmičke agencije drugih država, čiji kosmonauti su do sada leteli u kosmos.

Kompanija Elona Maska „SpaceX“ razvija model kosmičke letilice koja će joj omogućiti da SAD više ne zavise od Rusije u lansiranju posade i to snažno finansijski podržavaju.

NASA je do sada „Roskosmosu“ platila oko tri milijarde dolara za lansiranja. Cena lansiranja po jednom kosmonautu kod „Roskososa“ je 87 miliona dolara, dok Mask razvija raketu „Crew Dragon“ gde je cena niža za 23 miliona dolara.

Baš uoči Dana kosmonauta, prvi čovek ruske državne kosmičke korporacije „Roskosmos“ Dmitrij Rogozin, u razgovoru s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, optužio je američku kosmičku agencija NASA i kompaniju Elona Maska „SpaceX“ za damping i najavio snižavanje cene usluga lansiranja za 30 odsto.

On je potom objasnio da je novi predlog cena odgovor na damping američkih kompanija.“Ako je tržišna cena lansiranja kod „SpaceX“ oko 60 miliona dolara, NASA tu uslugu plaća od dva puta do četiri puta više“, rekao je Rogozin.

Pandemija ne sputava sporenja, ali itekako utiče na kosmičku industriju.

Rogozin je saopštio da će najmanje devet od planirana 33 lansiranja ruskih raketa biti otkazano zbog epidemije korone i bankrotstva britanske kompanije OneWeb. „Roskosmos“ je 2015. sklopio ugovor s kompanijom Arianespace za 21 komercijalno lansiranje sa 700 satelita kompanije OneWeb.

Ruskom predsedniku ove vesti, očigledno se nisu dopale. On je uzvratio da je nedozvoljivo da se propusti u radu skrivaju iza virusa korona.

Rakete SpaceX mogu da se koriste više puta „80 odsto“, a kod njih „nula procenata“.

To je pravi problem, odgovorio je Mask. Elon Mask je odgovorio na pitanje novinara Erika Bergera koji je uočio da ni „Rusi, ni Evropljani nisu se žalili kada je glavni konkurent „SpaceX“ na američkom tržištu dobijao mnogo veće državne subvencije.

„Sada, kada se pojavio SpaceX s komercijalnom raketom, mnogo jeftinijom, konkurentima je odjednom to postalo veoma nepravedno“, zaključio je Berger.

Amerikanci su sa svoje strane dodali „so na ranu“, jer u svom obeležavanju Dana kosmonautike nisu pomenuli da je prvi let obavio Jurij Gagarin, što je, inače bila ranija praksa. Rogozin nije ostao dužan, pa se već juče fotografisao ispred rakete „Angara“ koju je nazvao „belom atletskom lepoticom“ i koja će „uskoro početi da savladava silu gravitacije“.

Na nju je za više od 25 godina potrošeno skoro četiri milijarde dolara. Ta cena, ako se sudi po sadašnjoj, obnovljenoj atmosferi kosmičkih konfrontacija, mogla bi ubrzo da bude još viša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari