Krivokapić obećao novu vladu Crne Gore početkom novembra 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Nakon konsultacija koje su u četvrtak imali predstavnici tri koalicije koje će činiti novu vladu Crne Gore sa predsednikom Milom Đukanovićem, koji je Skupštini uputio predlog da kandidat za mandatara bude Zdravko Krivokapić, lider koalicije „Za budućnost Crne Gore“ obećao je da će 8. novembra pripremiti program i predložiti sastav nove Vlade Crne Gore.

„Sa radošću vas informišem da ću u roku, utvrđenom Ustavom Crne Gore, pripremiti program i predložiti sastav nove Vlade Crne Gore, o čemu ce se izjasniti 27. saziv Skupštine Crne Gore“, napisao je Krivokapić na Tviteru.

Ukazao je da se vode pregovori o resorima.

Kako pišu mediji u Podgorici, URA, koji je deo pokreta „Crno na bijelo“ navodno traži ministarstva unutrašnjih poslova i odbrane, a Demokrate resor spoljnih poslova. Pominje se i da je Demokratski front zainteresovan za Ministarstvo finansija.

Sastanak četiri predstavnika vlasti u Crnoj Gori ocenjen je u javnosti kao ohrabrujući, te da uliva poverenje u način na koji će funkcionisati buduća kohabitacija između nosilaca institucija u Crnoj Gori.

„To ukazuje da je Crna Gora možda i dostigla nivo demokratske zrelosti, kada ćemo moći reći da smo iza sebe ostavili krupne reči i radikalnu retoriku iz prethodnih godina, decenija i početi se ponašati kao u bilo kojoj evropskoj zemlji“, smatra Boris Raonić, direktor Građanske Aslijanse.

Biće, istakao je Raonić, osetljivih pitanja između predsednika države i predsednika vlade i Skupštine kao što su – Vrhovni savet odbrane, imenovanje diplomatskih predstavnika i mnoga druga pitanja.

Sam proces formiranja nove vlade pomno prate i u atlantskom savezu i naročito im je važno koji će ljudi u novoj vlasti zauzeti ključne pozicije u bezbednosnom sektoru.

Kako je kazao potpredsednik Atlantskog saveza SAD Dejmon Vilson u intervjuu za crnogorske medije,“ključni izazov za novu vladu biće prevazilaženje podela u društvu. Saveznici i međunarodni partneri će pomno pratiti ko će predstavljati Crnu Goru u bezbednosnom sektoru“.

Kako je podsetio, to je pitanje bilo i izazov onda kada je država trebalo da pristupi NATO-u, kada je DPS vodio vladu.

„Bilo je zabrinutosti u vezi pojedinih osoba. Međutim, nije naš posao da govorimo ko bi šta trebalo da radi u Crnoj Gori. Time se saveznici ne bave, ali posvećeni smo ostvarivanju osnovnih standarda, kako bismo bili sigurni da možemo da delimo poverljive informacije“.

Razlog za bojazan, kako je kazao, je što u novoj koaliciji postoje akteri koji možda ne veruju u nezavisnu Crnu Goru.

On je upozorio i da se sve važne odluke za društvo moraju donositi u institucijama, a ne iza zatvorenih vrata u verskim organizacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari