Meksiko smanjuje finansiranje izbora i olakšava glasanje gastarbajterima preko interneta 1Foto:Pixabay/Jorge Carlos

Vladajuća stranka u Meksiku brzo je danas uspela da kroz donji dom parlamenta ove zemlje progura izbornu reformu kojom se smanjuje obim finansiranja Federalnog izbornog instituta – državne agencije koja nadzire izborni proces.

Prema rečima zvaničnika, izmene zakona će takođe omogućiti milionima meksičkih emigranata koji žive u inostranstvu da lakše glasaju na nacionalnim izborima – preko interneta.

Meksikanci koji žive u inostranstvu – uglavnom SAD – već sada mogu da glasaju preko interneta, ali samo ako poseduju glasačke identifikacione kartice, čije se važenje mora periodično obnavljati uz lično pristustvo.

Izmene propisa omogućavaju potencijalnim glasačima da koriste i druga dokumenta, kao što su pasoši i konzularne lične isprave.

Predlog izmena propisa sada ide u Senat, gornji dom parlamenta, gde je njegovo usvajanje izgledno.

Predsednik države Andres Manuel Lopez Obrador nije uspeo da se izbori za širi opseg izmena koje je želeo, a koje su uključivali smanjivanja broja poslanika u parlamentu, Kongresu, i da poslanike više veže za svoje stranke.

Lopez Obrador je tvrdio da Federalni izborni institut suviše košta meksičku državu, i dugo se sukobljavao sa tom institucijom po brojnim pitanjima, uključujući ograničenja za funkcionersku kampanju.

Opozicione stranke su uspele da blokiraju šire reforme kakve je želeo predsednik, a za koje je potrebna dvotrećinska većina, s obzurom da bi se tu morao menjati Ustav.

Međutim, vladajuća stranka Morena na čijem je čelu Lopez Obrador, ima prostu većinu u Kongresu, pa je jutros u donjem domu Kongresa uspela da progura ograničenje budžeta za Federalni izborni institut. Godišnji budžet te agencije je oko jedne milijarde dolara godišnje, a ako reforme stupe na snagu, on će biti smanjen za oko 175 miliona dolara.

Predsednik je tvrdio da su izborni zvaničnici preplaćeni i da ne služe ničemu, i kritikovao je političke stranke zbog toga što ne žele da im se smanji brojnost u parlamentu ili ne žele da se poslanicima smanje značajne državne apanaže dok su na funkcijama.

Izbori u Meksiku veoma su skupi – većina troškova izbornih kampanja pa čak i dnevnih operativnih troškova političkih stranaka uglavnom se finansiraju iz budžeta. A gotovo sav taj novac prolazi kroz Federalni izborni institut, koji obavlja svu administraciju u vezi sa glasačkim identifikacionim ispravama.

Lopez Obrador kaže da će se reformama onemogućiti sve rasprostranjenija taktika političara željnih glasova da glasačima daju debitne i kreditne kartice uoči izbora.

Mada meksički zakon zabranjuje kupovinu glasova, neki političari to zaobilaze tako što glasačima daju neaktivne ili prazne debitne ili kreditne kartice, uz obećanje da će im one biti aktivirane ako dotični političari dobiju na izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari