Kako se i očekivalo, Tomislav Karamarko je još malo odložio, ali je ipak juče ujutro podneo ostavku na mesto šefa Hrvatske demokratske zajednice, najveće stranke dosad vladajuće koalicije u toj susednoj državi. Mada je njegova ostavka došla prekasno za Vladu Tihomira Oreškovića, možda nije sasvim prekasno za HDZ.

Jer Most nezavisnih lista iz opozicije je optužen da je, iz obzira prema HDZ-a, uslovio podršku raspuštanju parlamenta stupanjem te odluke na snagu tek 15. jula!? Na ovu je optužbu uticajni član Mosta Miroslav Šimić rekao: „Pući ću od smeha“.

Ali Božo Petrov, šef te stranke koja je izazvala veliku pometnju na hrvatskoj političkoj sceni, na neki način je juče, komentarišući Karamarkovu ostavku, potvrdio da vrata te stranke nisu zatvorena za HDZ. „Jedan čovjek ne čini stranku“, rekao je Petrov mada je dodao da su ostavke Karamarka došle prekasno. Nema nikakve sumnje da će ova njegova izjava, tajnovita poput i mnogih ranijih, izazvati mnogo komentara. Prema najnovijoj anketi rađenoj za Novu TV, 68 odsto građana Hrvatske misli da je za pad vlade Tihomira Oreškovića kriv Karamarko, a samo njih 13 odsto krivicu svaljuje na Petrova. Ta će kombinacija, ukoliko bi do nje posle narednih izbora opet došlo, imati iste mane koje je imala u vreme Karamarka, a koje se naslanjaju pre svega na sindrom malih razlika.

Obaveštavajući o svojoj ostavci javnost na konferenciji za štampu, Karamarko je preuzeo odgovornost za neuspelo preslagavanje odnosno kreiranje nove vladine većine, ali ne i za ukupnu političku krizu u koju je Hrvatska zapala odmah posle parlamentarnih izbora održanih u novembru prošle godine.

„Vlada je bila nefunkcionalna. Mene je mučilo što je HDZ kao najjača stranka ignorirana. Što neka važna ministarstva i pozicije nisu pripale nama“, rekao je juče Karamarko. Nema nikakve sumnje da je on mislio na mesto ministra unutrašnjih poslova, koje je Most uspeo da dobije za sebe, kao i na mesto šefa Sigurnosno-obaveštajne agencije, na koje je postavljen kadar koji nije bio po volji Karamarku i njegovom HDZ-a.

Još pre sasvim izvesne odluke o samoraspuštanju Hrvatskog sabora spontano preslagavanje (ta reč je definitivno našla svoje mesto u hrvatskom političkom životu) i podrhtavanje hrvatske političke scene je počelo. Još dok je Karamarko uveravao javnost i svoje stranačke kolege da ima potrebnih 76 ruku za novu vladinu većinu, i sasvim moguće u vezi sa tim, u medije je stigla vest da je Živi zid, stranka čiji rejting raste, smenio svog harizmatičnog predsednika Ivana Vilibora Sinčića. Sinčić je ovu odluku okarakterisao kao falsifikat, a juče je zapao u smešnu prepisku sa novinarima koji su „novog“ ili novog predsednika Živog zida Sinišu Gabrića navodno ugostili u svojim emisijama.

Do najavljenog datuma izbora ima još dva i po meseca i u rovitoj hrvatskoj unutrašnjoj politici se može koješta dogoditi, ali sada nema nikakve sumnje da će neki koalicioni partneri požuriti da se otresu partnerstva sa HDZ-om budući da izgledi te stranke na predstojećim prevremenim izborima ne izgledaju bog zna kakvi. Novi predsednik Hrvatske seljačke stranke Krešimir Beljak i pre pada vlade je vladajuću kombinaciju smatrao promašenom, a sada se smatra da će ta stranka sigurno izaći iz Domoljubne koalicije.

Andrej Plenković, poslanik HDZ-a u Evropskom parlamentu, objavio je gostujući na HRT da će se kandidovati za novog šefa HDZ-a. NJega su već podržali neki uticajni članovi te stranke, ali mu se zamera što je nedavno propustio da konkuriše Karamarku, kad je ovaj po drugi put izabran za predsednika. Ne tako eksplicitno, ali izokola su kandidaturu najavili još neki HDZ-ovci, među njima poznati bivši ministar zdravlja Darko Milinović, i u regionu nepoznati sadašnji ministar Tomislav Tolušić. HDZ sada ima malo vremena da dokazuje svoju unutarstranačku demokratičnost, ali se spekuliše sa očekivanjem da kandidata bude više i da glasaju svi članovi stranke.

 

„Zaljubljenik u domovinu“

Bar do izbora novog Hrvatskog sabora Tomislav Karamarko će biti poslanik, a što se njegove dalje političke karijere tiče on je juče rekao da je „zaljubljenik u vlastitu domovinu i kako ću to dalje artikulirati, vidjet ću“. Nije se složio ni sa prigovorima da je s njim na čelu HDZ suviše otklizao na desno: „Mi smo tom politikom, dobrom politikom dobili pet izbora. Dok se pobjeđuje niko se ne buni… Mi smo desni centar i naše je biračko tijelo narodnjačko. Mi možemo i strogi centar samo sa pravim reformama. Onaj tko će u HDZ-u odstupiti od desnog centra, taj neće dobro proći na izborima“, rekao je Karamarko i dodao da se HDZ-u ima zahvaliti što u Hrvatskoj nema značajne ekstremne desnice.

Karamarko ne veruje da će, poput Jadranke Kosor, biti izbačen iz HDZ-a pošto će „biti u dobrim odnosima sa strankom“ za razliku od Kosorove koja je „u sto intervjua kritizirala stranku i nije poštivala statut HDZ-a“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari