NATO ima četiri opcije: Hoće li izabrati pakao za Putina ili nevolje za Ukrajinu 1Foto: Shutterstock/Fly Of Swallow Studio

Nakon što su Sjedinjene Američke Države i NATO saopštili da su eksplozije u Poljskoj, koje su odnele živote dvoje ljudi, posledica ukrajinskog PVO sistema i slučajne greške za koju Ukrajina nije kriva, pripadnici Severnoatlantske Alijanse sada imaju četiri opcije.

Dve rakete pale su u utorak uveče na grad Przevodov, koji se nalazi na granici Poljske i Ukrajine. Ova vest je duboko uznemirila svetsku javnost, ali i zvaničnike, koji su isprva krivili Rusiju.

U vreme kada se mislilo da je Rusija napala Poljsku – članicu NATO alijanse, govorilo se i o aktiviranju famoznog Člana 5, koji se koristi u slučaju nuklearne pretnje i podrazumeva zajedničku vojnu akciju svih članica Saveza.

Tenzije je, međutim, ublažio američki predsednik Džo Bajden, koji je rekao da ne može sa sigurnošću da potvrdi da je reč o ruskim projektilima i da je najbolje da se sačeka završetak istrage.

Ove navode je sutradan potvrdio i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, koji je na konferenciji za novinare rekao da su rakete stigle iz Ukrajine, ali da ta zemlja nije kriva.

Iako član 5 gotovo sigurno neće biti aktiviran, postoje još četiri opcije koje članice NATO-a mogu koristiti u narednom periodu.

Zatvaranje neba nad Ukrajinom

Od samog početka rata 24. februara ove godine, jedan od prvih zahteva Ukrajine bio je da članice NATO-a zatvore nebo nad tom zemljom, kako bi sprečile raketne napade Rusije.

Ova opcija je u to vreme stavljena na čekanje, pošto su zvaničnici NATO-a verovali da je to drastičan korak koji bi doneo više štete nego koristi. Žestoki napadi na ukrajinske gradove nastavljeni su i narednih meseci, najveći deo infrastrukture zemlje je uništen, a ovaj zahtev Ukrajine još uvek nije ispunjen.

Sada, kada je zbog „prelivanja” ratnih aktivnosti ugrožena teritorija Evrope i NATO-a, moguće je da će NATO ipak razmotriti ovu opciju na vanrednim sastancima, kako bi zaštitio svoje članice.

Povećana isporuka oružja Ukrajini

Istovremeno, Ukrajina je od svojih zapadnih partnera zatražila da povećaju snabdevanje naoružanjem, kako bi mogla uspešnije da se nosi sa ruskim napadima. Sa izuzetkom Amerike, u prethodnom periodu ostale članice NATO-a su primetno smanjile isporuke naoružanja Ukrajini.

Uz pomoć sistema PVO sa Zapada, Ukrajina je uspela da odbije ruske raketne napade. Jučerašnji događaji u Poljskoj mogu pomoći Ukrajini da ubedi svoje zapadne partnere da je to neophodan korak i da, osim količine novca koju treba izdvojiti, može doneti i korist članicama NATO-a.

Dodatne sankcije Rusiji

Jedan od koraka o kojem NATO može da razmišlja jeste uvođenje dodatnih sankcija Rusiji, kako bi se bar delimično umanjili udari na Ukrajinu.

Osam paketa sankcija koje su Evropska unija i Sjedinjene Američke Države do sada uvele Rusiji nisu dale očekivani efekat. Ekonomija Ruske Federacije je preživela udar, ali nedovoljno da primora Vladimira Putina da obustavi neprijateljstva.

U slučaju pretnje evropskoj i NATO teritoriji, članice mogu razmotriti radikalnije sankcije.

Povećanje borbene gotovosti članica NATO-a

Neke zemlje su već preduzele ovaj korak, pre svega Poljska. Lokalne vlasti su se na ovaj korak odlučile odmah nakon eksplozije u pograničnom području, prenosi Nova.rs.

Slična situacija je i sa Litvanijom, koja je već neko vreme u pripravnosti zbog ruske enklave Kalinjingrad, a od napada strahuje i Finska.

Nordijske zemlje su već povećale svoju borbenu gotovost, a neke su poslale i trupe na granice sa Rusijom.

Izvor: N1 BiH

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari