"Ne blefiram, imamo oružje za masovno uništenje": Čime to Putin preti? 1 EPA-EFE/SERGEI BOBYLEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

„Ne blefiram, imamo i oružje za masovno uništenje“ – ponovo je zapretio svetu Vladimir Putin, kao da odavno svi ne znaju da ruske strateške snage, pored neracionalnog i nesposobnog državnog vrha, takođe imaju najsmrtonosniji arsenal nuklearnih bojevih glava na svetu.

Problem sa tom nesrećnom kombinacijom i masivnošću ruskog raketnog arsenala je što je dovoljno ispaliti samo jednu da uništi civilizaciju kakvu poznajemo: nijedan normalan svetski lider se ne razmeće takvim razornim sposobnostima, piše Slobodna Dalmacija a prenosi Jutarnji.hr.

Iako je pravi broj operativnih ruskih bojevih glava tajna, procenjuje se da Ruska Federacija ima oko 6200. Drugo mesto na rang listi su strateške snage američke vojske sa oko 5500 bojevih glava, dok je na trećem mestu Kina. , koji ima i respektabilan nuklearni potencijal.od oko 400 bojevih glava…

Rusko oružje za masovno uništenje je uglavnom stvoreno tokom hladnoratovske trke u naoružanju. Zanimljivo je da je u sovjetskom programu razvoja nuklearnog naoružanja učestvovao i popriličan broj zapadnih prebega, koji su nakon Hirošime i Nagasakija odlučili da pomognu SSSR-u da strahuje za svet od američkog monopola na nuklearne bombe. Šta bi ti ljudi danas rekli o ruskoj nuklearnoj politici i Putinovim akcijama, može se samo nagađati.

Stručnjaci smatraju da se trenutno na njihovim vatrenim tačkama nalazi oko 1.200 ruskih bojevih glava, što znači da su spremne za lansiranje iz raketa, brodova i podmornica.

Glavne snage RS-24 tegle i RS-28 Sarmat

Putinu su na raspolaganju nuklearne podmornice četvrte generacije tipa „Borej“ koje nose 16 interkontinentalnih balističkih raketa R-30 Bulava, svaka sa šest individualno navođenih bojevih glava. Kremlj takođe ima na raspolaganju 68 nuklearnih bombardera dugog dometa, od kojih jednu trećinu čine supersonični Tupoljev 160, koji zajedno mogu da nose skoro 800 bojevih glava.

Međutim, glavna snaga ruskih nuklearnih projektila su nove interkontinentalne balističke rakete RS-24 Jars i RS-28 Sarmat. Poslednji je od navijača Kremlja dobio šarmantni nadimak ‘Satana’. Za oba tipa raketa Rusi tvrde da uspešno zaobilaze protivraketne štitove i da su praktično nezaustavljivi. Tegle se nalaze najbliže zapadnim granicama Rusije u bazama Joškar Ola i Tejkovo u blizini Moskve

 

Na Zapadu, ‘Sotona’ se naziva oružjem sudnjeg dana. Iako se ne zna da li je pušten u operativnu upotrebu, kaže se da je reč o sistemu koji može da uništi čitave zemlje za samo nekoliko sekundi. Jedna takva raketa može da nosi do 10 bojevih glava i ima domet od 18.000 kilometara.

Kuriozitet je da je „Satana“ naslednik sovjetske nuklearne rakete „Vojvoda“, od kojih se nekoliko desetina još uvek nalazi na inventaru ruskih strateških snaga. Svojevremeno se proizvodio u Ukrajini, ali je Ukrajina 1990-ih dobrovoljno predala sav svoj nuklearni arsenal, zajedno sa „vojvodama“, Moskvi u zamenu za priznanje državnih granica koje sada preuzimaju Putinovi jurišnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari