Odlazeći crnogorski premijer: Podele u Crnoj Gori nisu nastale zbog DPS-a 1Foto: Beta/Vlada Crne Gore

Odlazeći crnogorski premijer Duško Marković izjavio je da je mandat njegove vlade protekao u znaku snažnih napada na crnogorski identitet, njenu nezavisnost i građanski karakter, a povodom odluke da se protera ambasador Srbije rekao da se dostojanstvo države ne može staviti pod tepih zato što za dva, tri dana dolazi nova vlast.

Marković je u Jutarnjem programu TVCG rekao je da ponosan što je bio na čelu tima koji je radio u interesu svih građana Crne Gore, uz ocenu da iza njegove vlade ostaje vidljiv rezultat.

On je istakao i da svi uspesi najvećim delom pripadaju DPS i partnerima.

Marković je rekao i da podele u Crnoj Gori nisu nastale zbog DPS, već da su u crnogorskom društvu prisutne vekovima.

„One imaju istorijsko utemeljenje. Pokretanjem postupka obnove države, mi smo pokrenuli proces pomirenja u Crnoj Gori i okupljanja građana ka cilju da pripadaju državi Crnoj Gori i da sve svoje potrebe rešavaju u okviru svoje države“, pojasnio je Marković.

I danas kad bi evropski procesi trebalo da nas emancipuju, kaže Marković, borba sa unutrašnjim podelama je veoma duboka i prisutna: „Optužbe da je za to kriva jedna politika i vlada su optužbe onih koji se lično odnose prema ljudima na vlasti“.

I ovih dana, naveo je Marković, u predvečerje konstituisanja nove vlade „imamo novi atak na Crnu Goru, baš u smislu podsticanja negativnog vekovnog nasleđa da je 1918. godina ustvari godina oslobođenja, a ne okupacije“.

Govoreći o odluci Ministarstva spopljnih poslova da ambasadora Srbije Vladimira Božovića proglasi za personu non grata, Marković je rekao da se dostojanstvo države ne može staviti pod tepih zato što za dva ili tri dana dolazi nova vlast koja drugačije razmišlja.

„Uradili smo posao koji nam pripada, reagovali smo kako to pripada odgovornim ljudima i u skladu s Ustavom. Nije to samo stav neodgovornog i bahatog ambasadora, nego očigledno zajednički stav vlasti u Srbiji“, rekao je Marković.

On je podsetio da je Božović više puta pozivan u Ministarstvo spoljnih poslova, da je bilo razloga da se on i ranije proglasi personom non grata, ali da su vodili računa o regionalnim odnosima i pokušaju očuvanja stabilnih odnosa između Srbije i Crne Gore.

Marković je rekao i da je javni dug Crne Gore zaključno sa 2019. godinom 77 odsto BDP.

On će sada, kaže, da raste jer nema prihoda usled pandemije koronavirusa, pošto nije bilo prihoda, stala je ekonomija, a od turizma nije praktično bilo novca.

Marković je rekao da se nije moglo bolje reagovati s epidemiološkim merama uoči letnje turističke sezone, kako bi se inkasiralo novca od turizma.

„Ne, kako? Zamislite da smo u jeku sezone otvorili granice kad je bila ekspanzija korone u regionu. Sećate se kakva je bila epidemija u Srbiji“, rekao je Marković.

Politika je, kaže, doprinela da kontrola nad kovidom ne bude onakva kakva je potrebna Crnoj Gori, ali ne dozvoljava licemerje, da je za to odgovoran NKT i Vlada.

„Ne, nego ovi koji su tada ušli u kampanju da bi dobili izbore. Kad su osvojili vlast ponašanjem su pokazali neodgovornost. Desio se i patriotski skup koji je bio odgovor na skup koji je bio postizborno slavlje u Podgorici“, objasnio je Marković.

Da su, kaže, politiku hteli da uključe u NKT na izbore bi otišli u junu, kao što su to učinili Srbi i Hrvati, pa bi možda ponovo osvojili vlast.

On i dalje misli da je usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti jedan najvažnijih razloga zbog kojeg su izgubili izbore, ali ne zbog činjenice što zakon nije potreban ili dobar.

Ne žali, kaže, zbog usvajanja zakona, ali je on pokrenuo „sveopšti otpor prema Crnoj Gori, njenoj slobodi i nezavisnosti“.

Podseća da su sveštenici išli od kuće i ubeđivali građane da ne smeju da glasaju za vladajuću koaliciju jer će biti prokleti i oni i njihovi potomci. Sve je to, kako je istakao, podržala Srbija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari