Optuženi zbog "zavere" protiv prestolonaslednika 1Foto: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT

Saudijske vlasti uhapsile su trojicu članova kraljevske porodice, uključujući dva princa, zbog toga što su navodno razgovarali o tome da iskoriste jedno proceduralno telo, kojim su hteli da rukovodi jedan od njih, kako bi sprečili krunisanog princa Mohameda bin Salmana da preuzme tron ako sadašnji monarh, njegov otac, premine ili postane nesposoban za vladanje.

Tri izvora su za Gardijan potvrdila da su naređenja za hapšenja izdata nakon što su detalji navodnog razgovora predati kraljevskom sudu.

Princa Ahmeda bin Abdulaziza al Sauda, jedinog preostalog rođenog brata kralja Salmana, i njegovog nećaka, inače bivšeg prestolonaslednika, princa Mohameda bin Najefa su iz njihovih domova odveli pripadnici kraljevske garde pošto su optuženi za izdaju jer su navodno kovali zaveru da svrgnu kralja Salmana i njegovog sina koji je predodređen da ga nasledi, Mohameda bin Salmana.

Pored njih, uhapšen je i mlađi brat princa Mohameda bin Najefa, princ Navaf bin Najef. Hapšenja je naredio Mohamed bin Salman, koji ih je optužio da su hteli da zanemare pravila Saveta za lojalnost, tela ustanovljenog 2007. godine da bi se osigurao gladak prenos vlasti ukoliko kralj premine. Ovaj Savet je imao ključnu ulogu u proglašavanju Mohameda bin Salmana za krunisanog princa 2017, kada je osvojio 31 od 34 glasova.

Time je Mohamed bin Najef izbačen iz reda za nasledstvo, a Mohamed bin Salman je postao de fakto lider zemlje, što je, kako piše Gardijan, uloga na kojoj se on od tada nemilosrdno učvršćivao, a ova hapšenja samo su još jedan dokaz da krunisani princ dodatno steže obruč moći oko sebe. Mohamed bin Najef bio je prestolonaslednik do 2017. godine kada mu je kralj Salman oduzeo tu titulu.

Za princa Ahmeda bin Abdulaziza al Sauda se smatra da je disident i da je previše kritički nastrojen prema mladom krunisanom princu. Veruje se da su on i Mohamed bin Najef suočeni sa optužbama za izdaju, iako su se u Rijadu pojavile sugestije da će ovako ozbiljne optužbe ipak biti ublažene. Članovi kraljevske porodice su optuženi da su pokušali da postave princa Ahmeda na mesto predsedavajućeg Saveta za lojalnost, koje je trenutno slobodno. Na taj način on bi imao mogućnost da vrši uticaj na razgovore koji bi mogli da dovedu do imenovanja novih saudijskih lidera.

Ali, sada se smatra da nedostaju čvrsti dokazi da su oni planirali puč protiv krunisanog princa. Te optužbe, i konfuzija koja je usledila posle hapšenja, su šokirali javnost u Rijadu, izazvavši spekulacije da je kraljevo zdravlje iznenada narušeno i da krunisani princ „raščišćava stazu“ za preuzimanje njegovog mesta.

Međutim, pojavile su se fotografije kralja Salmana kako prima saudijske diplomate u nedelju, čime su razvejane glasine o njegovom zdravstvenom stanju, a njegove pristalice tvrde da on nema nameru da napusti svoju poziciju pre samita G20 u Rijadu u novembru. Zapadni zvaničnici koji su tokom protekle sedmice prisustvovali sastancima sa 84 godine starim kraljem kažu da je on bio „lucidan i usredsređen“, kao i da se nije mnogo promenio u poslednje dve godine.

Dvojica drugih prinčeva, ministar unutrašnjih poslova Abdulaziz bin Saud i Saud al-Najef, koji su prilikom hapšenja u petak poslati u pritvor, pušteni su na slobodu pošto su ispitani. Nepoznat broj drugih članova kraljevske porodice je i dalje u pritvoru.

Mohamed bin Salman (33) je nemilosrdno eliminisao rivale sa svih pozicija u saudijskom društvu, pripremajući se da postane kralj. Iako je hvaljen zbog uvođenja kulturnih reformi kojima je saudijskim ženama omogućeno šire učešće u društvu i veće slobode, on je postao meta kritika u Evropi i svetu zato što, paralelno uz reforme, sprovodi čistku među disidentima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari