Peking i Vašington pregovaraju o trgovini 1Bela kuća Foto: EPA Michael Reynolds

Glavni ekonomski savetnik kineskog predsednika Si Đinpinga, Liju He, ove sedmice posetiće Sjedinjene Države, saopštilo je danas kinesko ministarstvo spoljnih poslova, u vreme dok između dve zemlje vlada napetost zbog trgovinskih odnosa.

Liju će u SAD boraviti od 27. februara do 3. marta, najavio je portparol ministarstva Lu Kang na konferenciji za novinare. Kang je rekao da će se tokom posete razgovarati „o odnosima Kine i SAD, kao i o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji dve zemlje“, čime su potvrđeni izveštaji o tome iz SAD, ali nije ulazio u detalje.

Liju, kao ekonomista školovan na Harvardu i jedan od saradnika u koje Si ima najviše poverenja, trenutno važi za favorita za sledećeg guvernera kineske centralne banke, što su Rojtersu potvrdili pouzdani izvori. Očekuje se da će Sijev glavni savetnik za ekonomsku politiku postati potpredsednik vlade zadužen za kinesku ekonomiju, u okviru reorganizacije vlade koja se poklapa sa godišnjom sednicom parlamenta Kine koji počinje 5. marta i verovatno će trajati oko dve nedelje.

Kako prenosi Rojters, jedan viši zvaničnik američke vlade je prošle nedelje rekao da će predstavnici ove zemlje sa Lijuom razgovarati o trgovinskim nesuglasicama kada bude posetio Vašington. Sa američke strane, razgovore će predvoditi Robert Lajthajzer, trgovinski predstavnik predsednika Donalda Trampa. Do sastanka će doći u vreme dok Tramp razmatra uvođenje novih carina za uvoz čelika. Tramp već dugo traži način za postizanje uravnoteženijih odnosa sa Kinom i zapretio je da će Kini nametnuti veliku „kaznu“ da bi navodno zaštitio američku intelektualnu svojinu.

Neimenovani američki zvaničnik je rekao da Tramp razmatra uvođenje globalnih carina za uvoz čelika iz Kine i drugih zemalja. Ministarstvo trgovine SAD je 16. februara Trampu preporučilo da nametne stroga ograničenja na uvoz čelika iz Kine i drugih zemalja i ponudilo predsedniku nekoliko mogućnosti, koje se kreću od globalnih i carina specifičnih za svaku zemlju do širokih uvoznih kvota. Takve carine bi obuhvatale svaki proizvod od čelika i aluminijuma koji se uvozi u SAD iz Kine, najvećeg svetskog proizvođača čelika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari