Supruga "čeličnog prijatelja": Ko je Peng Lijuen, prva dama Kine? 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Predsednik Kine Si Đinping i njegova supruga Peng Lijuen svečano su jutros dočekani ispred Palate Srbije, na crvenom tepihu i uz špalir gardista Vojske Srbije.

Zajedno sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i prvom damom Tamarom Vučić, goste su dočekali i ministri Vlade Srbije i drugi zvaničnici.

Ovo je njihov drugi susuret za proteklih sedam meseci.

Prethodno je bračni par Vučić boravio u Pekingu u oktorbu prošle godine, kada je prva dama Kine ugostila Tamaru Vučić u okviru programa koji je supruga Si Đinpinga priredila za supruge lidera, učesnika Trećeg foruma za međunarodnu saradnju Pojas i put.

U srdačnom razgovoru, dve supruge predsednika su evocirale susret iz 2018. kada je prva dama NR Kine priredila poseban doček u državnoj rezidenciji Dijaojutai za prvu damu Srbije, navodi se u vesti na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Peng Lijuen redovno prati svog supruga na inostranim putovanjima. Ovo je njena druga poseta Beogradu od 2016.

Ko je Peng Lijuen?

Peng Lijuen je rođena 20. novembar 1962 u okrugu Junčeng, u provinciji Šandong. Kineski je sopran i pevačica narodne muzike i jedna od najpopularnijih vokalnih umetnica u NR Kini.

Odrasla je u siromašnoj porodici, a 1980. se priključila Narodnooslobodilačkoj armiji (NOA), ispočetka kao obični vojnik. Njeni pretpostavljeni su brzo prepoznali pevački talent (mama joj je bila operska pevačica) pa su je premestili u jedinice za dizanje morala.

Godine 1982. je prvi put nastupila na prestižnoj novogodišnjoj gala večeri CCTV-a koja se održava povodom kineske Nove godine, i gde će nastupati svake godine osim 2008. Na Kineskom konzervatoriju muzike je završila magistarske studije. U Narodnooslobodilačkoj armiji danas služi kao civilni nameštenik s činom koji odgovara general majoru.

Sa Si Đinpingom se upoznala preko prijatelja tokom 1980-ih i impresionirala ga je izvrsnim poznavanjem muzike kineskih etničkih manjina.

Predložio joj je brak na šta je Peng, kako je poznata u Kini, pristala nakon dozvole roditelja. Venčali su se 1. septembra 1987. Imaju ćerku po imenu Si Mingze koja pod pseudonimom studira na Harvardu.

„Peng Lijuan reklamiraju kao neka vrstu Karle Bruni (supruga bivšeg predsednika Francuske Nikole Sarkozija) iz Kine“, kaže Ken Smit, muzički kritičar iz Hong Konga.

„Njena glavna tvrdnja o slavi je da je njen rad u velikoj meri ukorenjen u veoma nacionalističkom stilu, samo skrojen za, znate, kinesku centralnu televiziju“, kaže Smit.

Posle venčanja 1987. sve je ređe nastupala da bi se 2008. potpuno povukla kada je Si izabran za potpredsednika Kine.

Sada se angažuje u dobrotvornom radu, pomaže obolelima od HIV-a, aktivna je u kampanjama za borbu protiv tuberkuloze. Postala je ambasadorka Svetske zdravstvene organizacije.

Na Jutjubu se mogu naći njeni raniji nastupi u balskim haljinama i tradicionalnim nošnjama kineskih etničkih manjina.

Njena muzika „zvuči jednostavno, ali je pažljivo proračunata. Namenjena je nacionalnom cilju“, kaže Smit.

Nisu sve njene pesme bile o slavi Kine, one su takođe o dobroj, staromodnoj ljubavi.

I ovo nije prvi put da savremeni kineski lider ima ženu superzvezdu: „Verovatno je prva žena superzvezda u modernoj Kini bila gospođa Mao, koja je bila glumica u Šangaju i imala filmsku i scensku karijeru“, kaže Smit.

U politici, Jiang King, Mao Cedungova supruga, pomogla je u orkestriranju Kulturne revolucije, ali jedino što orkestrira Si Đinpingova žena jeste na bini.

U govoru Peng Lijuen iz 2021. „Zajedno ćemo učiniti svet sutrašnjice boljim kroz obrazovanje“ koji se nalazi na sajtu UNESCO ona, između ostalog, kaže: „Uprkos napretku postignutom poslednjih godina, pandemija Covid-19 je dodatno proširila rodne nejednakosti, moraju se ojačati međunarodni napori, ulaganja i inovacije kako bi se bolje zaštitile devojčice i prava žena na jednak pristup obrazovanju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari