Perl Harbor: Istorijski susret Obame i Abea 1Foto: EPA/Bruce Omori

Japanski premijer Šinzo Abe i američki predsednik Barak Obama sastali su se u luci Perl Harbor, koju je Japan 7. decembra 1941. godine napao bez objave rata, prenosi agencija Beta.

To je bio povod za ulazak SAD u Drugi svetski rat.

Obama i Abe položili su vence na mermerni spomenik na Havajima, u obliku američkog ratnog broda USS ARIZONA, na kome je poginulo 1.177 mornara i marinaca u japanskom napadu. Japanski premijer je odao počast žrtvama, ali se nije izvinio za Perl Harbur, kao što se ni Barak Obama nije izvinio za nuklearni napad tokom posete Hirošimi u maju.

Zajedničkim obilaskom tog istorijskog mesta lideri SAD i Japana ostavili su iza sebe 75 godina ozlojedjenosti, ocenila je agencija AP. Šinzo Abe je u ponedeljak doputovao na Havaje gde će boraviti u dvodnevnoj poseti i tokom koje će odati poštu žrtvama napada.

Japanski lideri su i ranije obilazili Perl Harbor, medjutim Šinzo Abe je prvi japanski premijer koji je posetio memorijalni centar žrtvama napada 1941. godine. Zvaničnici Bele kuće naveli su da će se Obama tom prilikom verovatno poslednji put kao predsednik sastati s nekim stranim liderom.

Za premijera Japana ova poseta predstavlja čin reciprociteta, pošto je Obama pre šest meseci postao prvi predsednik SAD koji je posetio Hirošimu, na koju su SAD 1945. godine bacile atomsku bombu, prenosi Beta.

„Ova poseta i poseta (američkog) predsednika Hirošimi ranije ove godine, ne bi bile moguće pre osam godina“, rekao je Obamin savetnik za Aziju Danijel Kritenbrink. On je dodao da je „to što se oni danas ovde nalaze“ predstavlja rezultat višegodišnjih napora na svim nivoima vlada dve zemlje, kao i društava.

Više od 2.300 Amerikanaca poginulo je 7. decembra 1941. godine, a više od 1.000 je ranjeno kada je 300 japanskih borbenih aviona i bombardera izvelo napad, podsetila je američka agencija AP. SAD su posle napada na Perl Harbor zatvorile 120.000 Japanaca u kampove, a 1945. godine bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, kada je poginulo oko 140.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari